Zeytinin Faydaları ve Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinin Faydaları ve Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytin, eskilerden beri şifa kaynağı olarak kullanılır. Bu yazımızda zeytinin ve zeytinyağının faydalarından bahsetmeye çalışağız. Zeytinin Faydaları ve Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? Zeytinyağının faydaları arasında, karaciğer hastalıklarının tedavisi, göz hastalıklarının tedavisi, ve romatizmal hastalıkların tedavisinden öncelikli olarak söz etmek gerekmektedir. Zeytinin faydaları arasında tansiyon düşürücü etkisi, ve kan şekerini düşürme özelliklerinden söz etmek gerekmektedir; zeytinin faydaları […]


Zeytin, eskilerden beri şifa kaynağı olarak kullanılır. Bu yazımızda zeytinin ve zeytinyağının faydalarından bahsetmeye çalışağız.

Zeytinin Faydaları ve Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının faydaları arasında, karaciğer hastalıklarının tedavisi, göz hastalıklarının tedavisi, ve romatizmal hastalıkların tedavisinden öncelikli olarak söz etmek gerekmektedir.
Zeytinin faydaları arasında tansiyon düşürücü etkisi, ve kan şekerini düşürme özelliklerinden söz etmek gerekmektedir; zeytinin faydaları arasında yer alan bu etkiler, zeytinin gövde kabukları sayesinde gerçekleşmektedir. Zeytinin faydaları arasında ağrı kesici özelliğinden de söz etmek gerekmekle birlikte, bu etkiden yararlanmak için zeytin meyvesinin tüketilmesi gerekmektedir. Zeytinin faydalarından bir diğerinin de romatizmal problemlerin tedavisi olduğu belirtilmelidir.

Tansiyon Düşürücü Zeytin Filizi Çayı ve Şeker İçin Zeytin Yaprağı Çayı

Zeytinin, tansiyonu düşürücü etkisinden söz etmek gerekmekle birlikte, bu etkiden yararlanmak için zeytin filizlerinin kurutularak çay şeklinde hazırlanması, ve günde iki ya da üç sefer içilmesi gerektiğinden de söz etmemiz gerekmektedir. Şeker hastalığında da şifalı olan zeytinin bu faydasından yararlanmak için zeytin yapraklarının kaynatılarak suyunun içilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Zeytinyağının faydalarına geri dönmek istersek, zeytinyağının faydaları arasında doğumu kolaylaştıran etkisinden öncelikli olarak söz etmemiz gerekir, bunun için, doğum yapan kadına zeytinyağı sürülmesi gerekmektedir. Zeytinyağının faydaları, paslı çivi batan bölgelerde de değerlendirilmelidir… Şöyle ki: paslı bir çivi, herhangi bir yere battığında, öncelikle bölgeye zeytinyağı sürülmeli, sonrasında da yanan bir cisim uygulanmalıdır. Bu uygulama, kişinin dayanıklılık süresine göre değişen bir zaman dilimini kapsayabilmektedir.

Zeytinin faydaları arasında karın ağrısının tedavisinden de söz etmek gerekmektedir. Bu etkiden yararlanmak için zeytinin toprak üstü kısımlarının kullanılması gerekmektedir. Zeytinin faydaları arasında yer aldığını belirttiğimiz yüksek tansiyonun düşürülmesi için, zeytin yapraklarından çay hazırlanarak, tansiyonu yüksek olan kişiye içirilmesi durumu da söz konusudur. Zeytinin faydaları arasında yer aldığını belirttiğimiz, kan şekerinin düşürülmesi etksiinden yararlanmak için ise, zeytinin gövdelerinden akan usarenin kurutulması; ve sonrasında da, susam taneleri kadar parçalara ayrılarak, bu parçalardan her gün bir tane yutulması önerilmektedir.

Zeytinin faydaları arasında, vücuttaki yağ bezelerinin giderilmesi de yer almaktadır. Bunun için, zeytin yapraklarından hazırlanan çayın içilmesi gerekmektedir. Yara tedavisinde de faydalı olan zeytinin taze haldeyken dövülmesi, ve yaralara haricen uygulanması gerekmektedir.

Zeytinyağının faydaları arasında yanık tedavisinin de yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Bunun için, yumurta akı ile karıştırılan zeytinyağının, yanık olan bölgeye uygulanması gerekmektedir.

Zeytinin faydaları arasında kolesterol düşürücü etkisi de sayılmakla birlikte, bu etkiden yararlanmak için de yine, zeytin yapraklarından hazırlanan çayın içilmesi gerekmektedir. Zeytinin faydalarından bir başkası da ağrı dindirme etkisidir. Bu etkiden yararlanmak isteyenlerin, zeytini çekirdeği ile birlikte ezmeleri, ve sıcak havlunun arasına koyarak ağrıyan bölgeye uygulamaları gerekmektedir. Ezilen zeytin çekirdeği, harici olarak, romatizmal şişliklerin, ve ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır.

Zeytinin faydaları arasında sayacağımız son nokta ise şudur: yara tedavisinde, zeytinin örpe sürgünlerinden yararlanılmaktadır. Bıçak ya da jilet ile kazınarak bir miktar zeytinyağı ile karıştırılan bu körpe sürgünler, yaraların üzerlerine harici olarak uygulanmaktadır…

Bir önceki yazımız olan Isırganın Cilde Faydaları Nelerdir? Isırgan Otu ve Cilt Bakımı başlıklı makalemizde isirgan otu cilt bakimi, isirganin cilde faydalari ve isırgan otunun cilde faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM