Doğal Hekim
Zerdeçal Zayıflatır mı Faydaları Nelerdir?
Sosyal Medyada Paylaş
18 Mayıs 2018
admin

Zerdeçal Zayıflatır mı Faydaları Nelerdir?

Hindistan’ ın vazgeçilmez ve sıkça kullanılan baharatlarından biri olan zerdeçal son yıllarda ülkemizde de sıkça tercih edilmeye başladı. Tavuk yemeklerinde ve farklı lezzetlerin birleştirilmesinde kullanılan zerdeçal baharat olarak sofralarda yerini almaktadır. Ayrıca sağlık açısından birçok faydası bulunan bu baharat rengi ve kokusu ile de tercih edilebilmektedir. Kökündeki şifa ile beraber tam bir vitamin ve


Hindistan’ ın vazgeçilmez ve sıkça kullanılan baharatlarından biri olan zerdeçal son yıllarda ülkemizde de sıkça tercih edilmeye başladı. Tavuk yemeklerinde ve farklı lezzetlerin birleştirilmesinde kullanılan zerdeçal baharat olarak sofralarda yerini almaktadır. Ayrıca sağlık açısından birçok faydası bulunan bu baharat rengi ve kokusu ile de tercih edilebilmektedir.

Kökündeki şifa ile beraber tam bir vitamin ve mineral kaynağı olarak bilinmektedir. Gün içerisinde tüketilen zerdeçalın hastalıklara karşı vücudu koruması ve koruma altına alması bu baharat mutlaka tüketilmesini sağlamaktadır.

Zerdeçal Faydaları 

Kanser koruyucu olan bu baharat kanser hastalarında da kanserli hücrelerin büyümesine yayılmasına engel olmaktadır. Hoş tadı ve rengi ile iştah kabartan bu baharatın kanserli hücreleri yok etme özelliği bulunmaktadır.

Hastalık bakterilerinin ve mikroplarının gelişmesini önleyici etkiye sahiptir. Sarılık ve HIV virüslerinin yayılmasını büyük bir oranda durdurabilmektedir. Karaciğerde meydana gelen iltihaplanmayı durdurarak karaciğer sağlığını korumaktadır.

Karaciğerde safra oluşumuna engel olan zerdeçal ayrıca taş oluşumuna da engel olur. Alkali etkisi sayesinde safrada meydana gelen taşların parçalanmasında etki gösterir.

Beynin düzenli çalışmasını sağladığı için erken bunama gibi beyin ve sinir hastalıklarını önleyici etki  gösterir. Hindistan bölgesinde özellikle köri olarak bilinen baharatın ana maddesi zerdeçaldır. Buna bağlı olarak körinin bölgede çok fazla tüketilmesi yaşlı kesimle bunama hastalığının oluşmasına engel olur.

Depresyonda iyileşme sağlamaktadır. Zerdeçal özellikle stres kaynaklı depresyon türlerinde kişinin kısa sürede toparlanmasına yardımcı olur. Beynin içerisinde yer alan kanın daha aktif şekilde görevini yerine getirmesine yardımcı olur.

Depresyona iyi gelen bitkilere göz atmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.dogalhekim.com/depresyona-iyi-gelen-bitkiler.html

Zerdeçal ve Zayıflama 

Zerdeçalın en büyük etkisi belki de zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Hemen herkesin diyet listesinde yer alan baharatlarda sıkça gördüğü zerdeçal metabolizmanın hızlanması için tercih edilmektedir. Güçlü bir antioksidan yapıya sahip olan zerdeçal kilo vermede oldukça başarılı.

Özellikle göbek bölgesinde bulunan yağların kısa sürede erimesini sağlıyor. Karaciğer dostu olduğundan karaciğerde yağlanmayı da engelliyor. Böylece göbek ve bel bölgesindeki yağlar erimeye başlıyor.

Zerdeçalın diğer baharat ve bitki tohumları ile birlikte tüketilmesi mide ve bağırsaklarında hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Hazımsızlık sorunu olan kişilerde hazmı kolaylaştırarak daha rahat beslenmesini sağlıyor.

Zayıflarken zerdeçalın tüketilmesi tokluk hissinin daha uzun süre olmasına yardımcı oluyor. Çörek otu ile karıştırılarak tüketildiğinde kan şekerini dengelemesi açlık hissinin oluşmasına engel olabilmektedir.

Günlük tüketim miktarından fazla tüketilmesi bazı alerji sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden günlük bir tatlı kaşığı tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca zerdeçal tüketilirken zencefil ile birlikte tüketildiği takdirde hızlı yağ yakıcı özellik oluşmasını sağlar.

Diyet yapan kişilerde zerdeçalın yoğurt ile karıştırılarak tüketilmesi daha doğru bir yöntem olacaktır. Yoğurt içerisine ilave edilen zerdeçal yoğurttaki protein ile beraber uzun süre tokluk hissini sağlayarak çok fazla yemek yeme isteğini de azaltacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yer Elması Nedir Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017