Zambak Kökü Nedir Faydaları Nelerdir ?

Zambak Kökü Nedir Faydaları Nelerdir ?

Zambak çiçekler ailesinin lilium cinsinden olan soğan ile türeyen genellikle mevsimlik yetiştirilen bu bitkilerin genel adına zambak kökü denilmektedir. Bu bitkilere çapar bitkileri de denilmektedir. Bu zambak köküne ait toplam 115 tane zambak bitkisi bulunmaktadır. Çoğunlukla evlerde ve bahçelerde süs olarak kullanılan bu bitkilerin, insanlar tarafından tüketilen soğan cinsi de bulunmaktadır. Bu cins asıl zambak […]

Zambak çiçekler ailesinin lilium cinsinden olan soğan ile türeyen genellikle mevsimlik yetiştirilen bu bitkilerin genel adına zambak kökü denilmektedir. Bu bitkilere çapar bitkileri de denilmektedir. Bu zambak köküne ait toplam 115 tane zambak bitkisi bulunmaktadır. Çoğunlukla evlerde ve bahçelerde süs olarak kullanılan bu bitkilerin, insanlar tarafından tüketilen soğan cinsi de bulunmaktadır. Bu cins asıl zambak ailesindendir. Diğer bitkilerin isimleri  zambak olmasına rağmen asıl zambak değillerdir. Zambak bitkisi çoğu dünya mutfağında kullanılmaktadır.  Bu kökleri ekmek için en uygun mevsim ilkbahardır. Bu zambakları ektiğimiz yerin yaklaşık olarak 20 –  25 cm kadar olması bu bitkilerin daha kuvvetli ve daha gür çıkmasını sağlamaktadır. Kış aylarında bu bitkilerin soğuktan çok etkilenmemesi için hafif sıcak olan bir yerlerde saklanmaları gerekmektedir. Böylelikse soğuktan dallarının kırılmasını engellemiş olursunuz. Böylelikle hızlı bir şekilde bu zambak bitkileri ve soğanları evleri ve bahçeleri haziran aylarında süslemiş olacaktır. Bu zambak bitkilerinin boyları 2 metreye kadar ulaşabilmektedirler.  Rüzgarlardan ve dış etmenlerden etkilenmemesi için bu bitkilerin köklerini bir destek sağlayarak bağlayabilirsiniz.  Fazla soğuk ve sıcak yerlerde bırakılmamalıdır. Bu zambak yetiştiriliciliklerin diğer bitkilerle aynı yerde yetiştirildiği çok görülmektedir. Bu yanlış bir davranış olacaktır. Çünkü başka otlar toprakta ki besin ve su miktarını tüketmekte böylelikle zambak bitkilerinin büyümesine engel olabilmektedirler. Bu nedenle genellikle yabancı otların yanında ekilmemelidir. Bir ve iki ayda bir bu bitkilerin çapalanması gerekmektedir.

Faydaları

Bu bitkilerin köklerinden bir merhem elde edilmektedir. Bu merhemlerde kesikler, derin yararlar ve yanıklara iyi gelmektedir.  Deride oluşan kabarcıklar ve şişmelere de iyi gelmektedir. Bu bitkilerin beyaz zambak olanı bir kap içinde bekletildiğinde göz kaşıntılarına ve göz rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Bu beyaz zambak köklerini alkol içerisinde bekletildiğinde ise cilt de oluşan rahatsızlıklara iyi gelmektedir.  Bu beyaz zambaklar krem haline gelip kullanılmaktadır.  Bu beyaz zambak köklerinden oluşan bitki çayları ise kanda oluşan mikropları temizlemede birebirdir. Ayrıca kadınlarda görülen adet döngüsü ve adet günü bozukluklarını beyaz zambak ve şakayık otu ile karıştırılarak içildiğinde bunları önlemektedir.  Bu köklerin haşlanmış olanları ise grip ve öksürük rahatsızlıklarını giderdiği söylenmektedir. Ayrıca beyaz zambakların haşlanmış olanı kaşlara  ve saçlara sürüldüğünde gür bir şekilde çıkmasını sağlamaktadır.  Bu beyaz zambak kökleri püre haline getirilip bir kaynar suyun içinde 2 – 3 saat kadar kaynatılmalıdır. Bu kaynayan kökleri yatmadan önce saçlarımıza ve kaşlarımıza sürdüğümüzde etkisini oldukça göreceğizdir. Bu köklerin yaprakları zararlı mikropları ve bakterileri öldürücü etkisiyle bilinmektedir. Bazı rahatsızlıkları doğal tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bu zambaklar ağrılara da iyi gelmektedir. Bu kökler öksürük ve balgam sökmede de etkilidir.  Sinir hastalarına ve kalp rahatsızlıkları olanların kullanacakları doğal tedavi yöntemlerinin başında gelmektedirler.

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM