Doğal Hekim
Zakkum Çiçeği Faydaları Nelerdir ?
Sosyal Medyada Paylaş
30 Mayıs 2018
admin

Zakkum Çiçeği Faydaları Nelerdir ?

Zakkum hoş kokusu ve güzel renkleri ile dikkat çekici bir çiçek olmasına rağmen çiçeklerinden köküne kadar zehirli bir bitkidir. Haziran ve eylül ayları arasında açan zakkum çiçeğinin kış boyu dalları ve yaprakları da yeşil bir şekilde durmaktadır. Dere yatakları ve su kanalının bulunduğu bölgelerde rahatlıkla yetiştirilmektedir. Bahçe çiçeklerinden biri olan zakkum bakımı


Zakkum hoş kokusu ve güzel renkleri ile dikkat çekici bir çiçek olmasına rağmen çiçeklerinden köküne kadar zehirli bir bitkidir. Haziran ve eylül ayları arasında açan zakkum çiçeğinin kış boyu dalları ve yaprakları da yeşil bir şekilde durmaktadır.

Dere yatakları ve su kanalının bulunduğu bölgelerde rahatlıkla yetiştirilmektedir. Bahçe çiçeklerinden biri olan zakkum bakımı kolay çiçeklerdendir. Zakkum çiçeğinin kokusu ve renkleri çok sevilen bir bitkidir.

Zakkum Çiçeği Faydaları 

Tıp alanında sıkça kullanılan zakkum özellikle kanser ilaçlarında testler yapılmaktadır. Zakkum içeriğinde kimyasal madde içeren bir çiçek olduğu için bu tarz hastalıkların ilaçlarında sıkça denemeler yapılarak hastalığın tedavisinde kullanılacak olan ilaç yapımlarında yer alır.

Güçlü bir idrar söktürücü olan zakkum çiçeği vücutta biriken ödemin atılmasını sağlar. Ödem ile beraber vücudu toksinlerden de arındırmaktadır. Kalp sağlığını koruyucu etkiye sahip olduğundan özellikle kalp rahatsızlıklarında engelleyici etkiye sahiptir.

İdrar yolu rahatsızlıkları hakkında bitkisel çözümler için TIKLAYINIZ.

Zakkum çiçeği zeytinyağı ile yağ formuna getirilere cilt yaralarında kullanılabilmektedir. Ciltte bit yada pire uzaklaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Zakkum çiçeği zeytinyağında bekletilerek kullanılabilmektedir. Deride uyuz gibi kaşıntılı hastalıkların iyileşmesini sağlayarak cildi koruyucu etkisi vardır.

Zakkum çiçeğinin özellikle kalp rahatsızlıklarında tercih edilmesi içeriğindeki maddelerden kaynaklanmaktadır. Zakkum çiçeğinin uygun doz ve ölçüde kullanılması gerekir fazla kullanımı çeşitli hastalıkların meydana gelmesine neden olabilir.

Deri kanserinde tedaviyi destekleyici etkisi bulunmaktadır. Özellikle hastaların deri döküntüleri meydana geldiği sırada zeytinyağında bekletilerek kullanılması çiçeğin içeriğindeki zehir derinin onarılmasına yardımcı olur.

İçerisinde bol miktarda C vitamini bulunan bu bitki hastalıklara karşı vücudun dirençli olmasını sağlar. Fakat özellikle haricen kullanılması gerekmektedir. Bitki hakkında tam bir bilgi sahibi olmayan kişilerce kullanılması tavsiye edilmez.

Zakkum çiçeği ayrıca parfüm sanayisinde sıkça kullanılan bitkiler arasında yer alır.

Zakkum Çiçeğinin Zararları 

Zakkum çiçeği hoş kokusu ve uzun süre yeşil kalma özelliği ile bahçelerde süs bitkisi olarak tercih edilebilmektedir. Yaz aylarında açan pembe ve beyaz renkli çiçekleri yoğun bir koku salmaktadır. Fakat etrafında bulunan hiç bir bitkinin canlı kalmasına izin vermez. Zehirli yapısı tüm çiçek ve ağaçların kurumasına neden olabilir.

Önerilen dozda kullanılmadığı zaman kalp yetmezliğine sebep olabilmektedir. Bu yüzden kullanılması gereken miktardan fazla kullanılmaması kalp sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır.

Cilt yüzeyine uygulanan zakkum çiçeği yağı çok fazla kullanıldığında ciltte tahrişe neden olabilmektedir. Bu nedenle bu yağ kullanılırken mutlaka cildin hava alması sağlanmalıdır. Ayrıca alerjisi olan kişilerin zakkum çiçeğini kullanmaması önerilmektedir.

Zakkumun çiçeğinin kanser hastalıklarının ilaçlarında denemeler yapılmaktadır. Uygun doz ve ölçüler hastanın durumuna göre belirlenmektedir.

Parfüm sanayisinde kullanılan zakkum çiçeği bazı cilt sorunları yaşayan kişiler için önerilmez. Hem alerji hem de cildin tahriş olmasına sebep olunabilmektedir. Cilde uygulandığında kaşıntı ve kızarıklık yapıyor ise mutlaka bol su ile yıkanması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yer Elması Nedir Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017