Yüze Buhar Banyosu Nasıl Yapılır, Zararları Var mıdır?

Yüze Buhar Banyosu Nasıl Yapılır, Zararları Var mıdır?

Gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatımızda her gün onlarca insanla karşılaşırız, her birisi farklı farklı kişilerdir ancak en çok akılda kalıcı ve unutulmayacak özelliklerinden birisi de yüzleridir. İşte bay ve bayanlarda yüzün insanlar üzerindeki etkisini bildiklerinden dolayı kişisel bakımın başlangıcı olarak yüz bakımından yola çıkarlar. Dikkat çekici olabilmek için pürüzsüz ve dengeli cilt rengine sahip […]

Gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatımızda her gün onlarca insanla karşılaşırız, her birisi farklı farklı kişilerdir ancak en çok akılda kalıcı ve unutulmayacak özelliklerinden birisi de yüzleridir. İşte bay ve bayanlarda yüzün insanlar üzerindeki etkisini bildiklerinden dolayı kişisel bakımın başlangıcı olarak yüz bakımından yola çıkarlar. Dikkat çekici olabilmek için pürüzsüz ve dengeli cilt rengine sahip yüzlere ihtiyaç vardır, bu aşamada da imdada pek çok alanda faydası olan yüz buhar banyosu imdada yetişir. Peki, uygulaması nasıl yapılır? Profesyonel anlamda düşünürsek yüz için uygulanan buhar banyosu yapabilmek adına özel olarak tasarlanan makine ve cihazların varlığından haberdarsınızdır. Dilerseniz bu cihazı kullanarak da uygulanabilir ancak evinizde yapabileceğiniz basit birkaç adım ile de aynı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Evde buhar banyosu uygulamasının aşamalarına geçelim;

– Birinci Aşama; öncelikli olarak günlük makyaj ve biriken kirlerin temizlenmesi için gerekli uygulamaların yapılması şarttır, her şeyden önce buhar banyosu için temiz bir cilde ihtiyaç vardır aksi halde kozmetik ürünlerden cildinize ulaşması oldukça zor olacaktır.

– İkinci Aşama; gözlerine ve cildinize değebilecek saçlarınızı toplamanızdır, tabi erkeklerde durum değişir,

– Üçüncü Aşama; tencerede göz kararı az olmayacak kadar suyu kaynatmalısınız, gerçek anlamda kaynaması gerekir,

– Dördüncü Aşama; borcam veya seramik geniş ağızlı bir kaba kaynayan suyumuzu boşaltalım,

– Beşinci Aşama; normal koşullarda tek başına sıcak su yüz buhar banyosu için yeterlidir ancak desteklemek ve faydasını artırabilmek adına bazı esans ya da yağları da ekleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse meyan kökünün detoks etkisi vardır, hassas ciltlere gül veya lavanta yağı önerilir veya soğuk algınlığınızda varsa okaliptüs veya nane yağıda ekleyebilirsiniz.

– Altıncı aşama; uygulama esnasında kullanmak için bir havlu ya da örtü temin ettikten sonra sıcak su dolu kâseyi masanın üzerine alarak başınıza da havluyu çadır şeklinde örterek sıcak suyun üzerine doğru eğilmelisiniz. Suyun sıcaklığı hala fazla ise mesafenizi biraz daha uzak tutabilirsiniz ancak ideal mesafe 20 veya 30 cm kadardır. Bu şekilde 5 ila 10 dakika arasında uygulamaya devam edebilirsiniz, bu uygulamayı hafta bir veya iki defa tekrarlamanız yeterlidir.

– Son Aşama; yüz buhar banyosu uygulamasından sonra cilt tipinize uygun olarak hazırladığınız maske veya toniklerinizi mutlaka uygulamalısınız ama vaktiniz yok ise ılık su yüzünüzü yıkamanızda yeterli olacaktır.

Uygulamadan sonra cildiniz biraz kirli veya lekeli görünebilir buda buharın etkisi ile gözeneklerinizin açılıp içerisindeki bakteri ve kirlerin ön plana çıkmasından kaynaklıdır. Zaten bu sebeplerden dolayıdır buhar banyosu sonrası maske veya tonik uygulama önerisi, en basit olarak su ve elma sirkesini ya da limonu karıştırarak anında hazırlayabileceğiniz bir tonik ile de meydana çıkan kir ve bakterileri temizleyebilmeniz mümkündür, tamamen doğal olan bu yöntemler sizlerde sağlıklı ciltlere sahip olabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM