Yılancık Otu Nedir Faydaları Nelerdir ?

Yılancık Otu Nedir Faydaları Nelerdir ?

İlaç sanayisi birçok şifa veren bitki geliştirip aynı zaman da tıbbın iyice ilerlemesi ve gelişmesinde oldukça fazla katkısı vardır. İlacın oluşturduğu yan etkilerden dolayı içmekte korkan kişiler için genel olarak ilaç tan daha çok tercih edilen şifalı bitkiler vardır. Günümüz insanları genel olarak bitkinin şifasını bilmiyordu ama son zamanlar da bitkilerin şifa olduğunu ve insan […]


İlaç sanayisi birçok şifa veren bitki geliştirip aynı zaman da tıbbın iyice ilerlemesi ve gelişmesinde oldukça fazla katkısı vardır. İlacın oluşturduğu yan etkilerden dolayı içmekte korkan kişiler için genel olarak ilaç tan daha çok tercih edilen şifalı bitkiler vardır. Günümüz insanları genel olarak bitkinin şifasını bilmiyordu ama son zamanlar da bitkilerin şifa olduğunu ve insan vücuduna ne kadar yararlı olduğunu anlamış durumda o yüzden şifalı bitkilere yönelme oranı oldukça artmış durumda.

Yılancık otunun latince olan ismi Salvia virgata olarak bilinir. Ama günümüz çağında genel olarak yılancık otu ismi kullanılır. İnsan sağlığına zarar verecek hiçbir yan etkisi olmayan bu yılancık otu aynı zamanda mikropları ve bakterileri öldürmek, yok etmek ve temizlemek adına oldukça etkili bir tedavi yöntemi olarak tercih edilir.

Yılancık Bitkisi Olduğunu Nasıl Anlarız?

Yılancık otu bitkisi Anadolu bölgesinde yetiştiği görülmektedir. Yılancık otu genel olarak büyüdüğü toprağa göre 15 yada 80 cm uzunluğunda bütün yaprakları oldukça sert, fazla tüyleri olan, yaprakları aşırı sık ve yılancık otunun rengi de koy mor olarak yetişen bir şifalı bitkidir.

Bu yılancık otunun insanın sağlığı için oldukça çok ve iyi bir yararları vardır. Zamanında ve doğru yerde kullanıldığı sürece birçok hastalığa karşı savaştığı ve iyi bir tedavi yöntemi olduğu söylenir.

Yılancık Otu Bitkisi Nerelerde Yetişir?

Yılancık otu bitkisi ülkemizin  birçok bölgesinde yetişir. Genel olarak Marmara Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve Akdeniz Bölgesinde genel olarak da antalya şehrinde oldukça fazla yetiştiği söylenir.

Yılancık Otu Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitki olan yılancık otunun genel olarak tıbbi alanlar da çok fazla bir araştırma olmamıştır. Reçine ve uçan yağ özellikleri olan bu bitki genel olarak açık yaraları iyileştirmek için oldukça etkili olacaktır. Mikrop ve bakterileri yok edici özelliği ile dikkat çeken bu bitkinin yapraklarını önce kurutup daha sonra kaynatıp oluşan yaranın üstüne hafif bir şekilde sürün. İsterseniz kurutmadan da bu doğal ve etkili tedavi yöntemini yapabilirsiniz.

Yılancık Otu Bitkisinin Saçlar Üzerinde Etkisi

Yılancık otu bitkisi sadece rahatsızlıklar için kullanılması değil ve aynı zaman da saç bakımı olarak da kullanılan şifalı bitkidir.  Genel olarak  kadınların şikayet ettiği saçların mat görünmesi olarak bilinir. Yılancık otu bitkisi saçların daha parlak ve güzel görünmesi için oldukça etkilidir. Mikrop ve bakteri yok edici özelliği olan bu bitki saç üzerinde ki ölmüş olan hücreleri tekrardan canlandırıp yeni bir saç oluşmasına etki eder. Böylece daha parlak görünür.

Gastrit rahatsızlığı için de tercih edilen yılancık otu bitkisini kantaronla birlikte kaynatılıp daha sonra içine bal da ekleyerek içilmesi gerekir. Bu tedavi yöntemi ile Gastrit hastalığını tedavi etmek için oldukça etkili olacaktır.

Kısacak görüldüğü üzere yılancık otu bitkisi insan vücudu için oldukça şifalı ve çok faydalı bir bitkidir. Mikrop ve bakteri temizleyici görevi olan yılancık otu bitkisi aynı zaman da birçok rahatsızlık ve hastalığın iyileşmesi, tedavisi içinde son zamanlar da oldukça tercih edilen doğal ve sağlıklı bir bitkidir.

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM