Doğal Hekim
Yer Sarmaşığı Nedir Faydaları Nelerdir?
Sosyal Medyada Paylaş
24 Mart 2018
kalemsilgi

Yer Sarmaşığı Nedir Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitkilerin varlığı insanlığın var olduğu en eski tarihlere kadar uzanmaktadır hatta eski ve antik çağlarda insanlar henüz ilaçları bulmamışken pek çok hastalığında tedavisinde kullanmıştır ki günümüzde bile hala bazı ilaçların içeriğinde çeşitli bitkilere rastlanması mümkündür. Her yerde karşımıza çıkan ve aslında ne olduğundan haberimizin olmadığı yer sarmaşığı nedir, bilinen diğer isimleri


Şifalı bitkilerin varlığı insanlığın var olduğu en eski tarihlere kadar uzanmaktadır hatta eski ve antik çağlarda insanlar henüz ilaçları bulmamışken pek çok hastalığında tedavisinde kullanmıştır ki günümüzde bile hala bazı ilaçların içeriğinde çeşitli bitkilere rastlanması mümkündür. Her yerde karşımıza çıkan ve aslında ne olduğundan haberimizin olmadığı yer sarmaşığı nedir, bilinen diğer isimleri arasında duvar sarmaşığı, orman sarmaşığı ve Hedera helix vardır. Yeşil odunsu bir bitki olmakla birlikte adından da anlaşılacağı gibi tırmanıcı özelliği de vardır. Pek çoğu belki bilmez ama yuvarlak üzüm görünümlü etli meyveleri vardır, ülkemizde ise adi sarmaşık ve Kafkas sarmaşığı cinsleri bulunur.

Bu sıkça rastlanılan bitkinin kullanımından kaynaklı bilinen bir yan etkisi yoktur ancak yinede acı özelliği ve yapraklarında zehir barındırması da ihmal edilebilecek bir durum değildir. Sarmaşık bitkisi pek çok ilaçsal bileşende kullanıldığı gibi eski zamanlardan bu yana da çeşitli edebi eserler sahnelenirken aşk ve benzeri samimi duyguların yansıması olarak da kullanılmıştır. Her yerde bulabileceğimiz bu bitkinin ne gibi rahatsızlıklara faydası var birazda onlara bakalım.

Yer sarmaşığının faydaları;

  • Bu bitki haricen kullanılarak çeşitli yaraların iyileştirilmesinde etkili olabilmektedir,
  • İrinli çıban ve benzeri şikâyetlerde olgulaştırmak için kullanılır,
  • Bunların yanı sıra etkili bir sivilce ilacı da olabilmektedir,
  • Asitli yapısı ile mide sorunu yaşayanlara spazm konusunda yardımcı olur,
  • Selülit gibi cilt problemleri ile romatizmada da faydalıdır,
  • Ayrıca kadınlarda sıkça rastlanılan adet düzensizliklerine fayda sağlayarak düzene girmesine yardımcı olur,
  • Kabızlık rahatsızlığı ile birlikte bağırsakları temizler ki bağırsak kurtlarının düşürülmesinde büyük rol oynar,
  • Uykusuzluk çekenlere, aşırı kilo sorunu yaşayanlara, kulak ve diş ağrısı ile savaşanlara, midesinde ülser olanlara ve dalak iltihabı gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı olur,
  • Bunlarla birlikte solunum yolu enfeksiyonlarında, soğuk algınlığı grip, bronşit, astım ve nezle gibi rahatsızlıklarda rahatlama sağlar ve faydalı olur.

Yer sarmaşığı bitkisi oldukça faydalı bitkiler arasında yer alırken nasıl kullanılmalı ya da nelere dikkat edilmeli gibi unsurlarda göz ardı edilmemelidir. Mesela toplarken de kullanırken de meyvelerini kesinlikle ellemeyin sadece yapraklarını kullanın ki meyveleri çocuklar için oldukça zararlıdır. Üstelik ihtiyacınız kadar toplamasınız zira taze yaprakların kullanımı daha makbule geçmektedir ayrıca mümkün mertebe çöp ve benzeri atıklara bulaşmamış daha temiz olanları toplamayı tercih etmelisiniz. Kullanımına gelirsek de öncelikle kullanım ölçülerine dikkat edilmelidir çünkü hem zehir barındırabilir hem de asitli özelliği vardır. Her ne kadar taze yaprak denilse de kurutarak tüketilmesi uygundur ancak çok bekletilmemesinde fayda vardır, taze yaprakların kullanımı ise kaynatarak demleme usulü ile çay olarak tüketilebilir ya da kaynayan yaprak ağrılı bölgeye konulursa ağrı kesici görevi görebilir. Harici yaralarda da direk olarak şikâyet bölgesine konulması yeterlidir, diğer bakımdan ise 1 çorba kaşığı sarmaşığı yarım litre suda 10 dakika kaynatıp süzülür ve günde 3 kez olmak kaydı ile yemeklerden önce bir çay bardağı içilir.

 

Bir önceki yazımız olan Veba Otunun Faydaları Ve Kullanımı başlıklı makalemizde kabakulak için şifalı bitkiler ve veba otunun faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017