Yer Elması Nedir Faydaları Nelerdir?

Yer Elması Nedir Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitkiler arasında yer alan yer elması tam bir sağlık deposu olarak karşımıza çıkıyor. Toprak altında yetişen bu sebze, zeytinyağlı yemek olarak tüketilebilmektedir. Patates ve havuç gibi yetiştirilse de tadı daha çok turp ve enginara benzemektedir. Yer elmasının içeriğinde nişasta olmadığı için diyet yemeklerinde ve şeker hastalığı olan kişiler de tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yer elmasının […]

Şifalı bitkiler arasında yer alan yer elması tam bir sağlık deposu olarak karşımıza çıkıyor. Toprak altında yetişen bu sebze, zeytinyağlı yemek olarak tüketilebilmektedir. Patates ve havuç gibi yetiştirilse de tadı daha çok turp ve enginara benzemektedir. Yer elmasının içeriğinde nişasta olmadığı için diyet yemeklerinde ve şeker hastalığı olan kişiler de tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yer elmasının yapısı turp ve taze zencefile benzetilmektedir. Toprak altında yetişerek patates gibi toplanması birçok vitamin ve minerali içerisinde barındırır. Lezzeti ile sofralarda yerini alan yer elmasının vücut sağlığı için de son derece önemli olduğu bilinmektedir.

Yer Elması Faydaları 

Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinen kişilerin menülerinde mutlaka yer alan yer elması bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Besin değeri yüksek olan bu sebze kansızlık giderici olarak tercih edilmektedir. Vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesine yardımcı olur.

Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlayarak taş oluşumunu engel olur. Safranın da düzenli  çalışmasına yardımcı olarak safra kesesinde meydana gelebilecek ağrıları ve taş oluşumunu engeller.

Hemoroit sorunu olanlar için iyileştirici etkiye sahiptir. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak metabolizmayı güçlendirici etkiye sahiptir.

Cinsel gücü arttırma özelliği ile özellikle cinsellik ile ilgili sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kadın ve erkeklerde düzenli kullanımı cinsel isteği arttıracaktır.

Cinsel gücü arttırmak için Ender Saraç’ın tavsiyelerine aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz.

https://www.dogalhekim.com/ender-sarac-cinsel-guc-artirici-bitkiler-cinsel-gucu-arttiran-yiyecekler.html

Romatizma ve eklem ağrılarında tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Bunun yanı sıra romatizma tedavisi görenlerde tedavi destekleyici olarak tüketilebilmektedir.

Göğsün yumuşamasına yardımcı olarak öksürüğün kesilmesi için tercih edilebilir. Emziren annelerde süt arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca sütün besin değerini arttırarak bebeğin daha fazla vitamin ve mineral almasını sağlar.

Cilt bakımında da tercih edilen yer elması cilt sağlığının korunması için tüketilebilmektedir. Özellikle yer elmasının kaynatılarak suyunun cilt ve saç sağlığı için kullanılması daha sağlıklı etki yapmaktadır. Püre haline getirilen yer elması cilde maske olarak da kullanılabilmektedir.

Diyet yapan kişilerde uzun süre tokluk hissi verdiğinden öğünlerde sağlıklı bir yiyecek olacaktır. Özellikle kan şekerini dengelemesi kişinin ani acıkmalarına da engel olacaktır. Şeker hastalarının mutlaka tüketmesi gereken gıdalardan biridir.

Kabızlıkta müshil görevi gören yer elması özellikle kronik kabızlığı giderici olarak tercih edilmektedir. Ayrıca idrar söktürücü etkisi ile ödem oluşumuna da engel olur.

Yer Elması Nasıl Tüketilir?

Patates ve havuç gibi yetiştirilen bu sebze içeriğinde nişasta barındırmadığı için zayıflamak isteyenlerin en çok tercih ettiği sebzeler arasında yer alan yer elması haşlanarak tüketildiği gibi ayrıca zeytinyağlı yemek olarak da tüketilebilmektedir.

Yer elmasının yemeği yapılırken içerisine havuç ilave edilebilmektedir. Haşlanarak tüketilecek ise suyunun mutlaka cilde ve saçlara kullanılması cilt ve saç sağlığı açıcından önemlidir. Yer elmasının kendine has tadı ve lezzeti ile diğer sebzelerle beraber tüketilebileceği unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Veba Otunun Faydaları Ve Kullanımı başlıklı makalemizde kabakulak için şifalı bitkiler ve veba otunun faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM