Yarpuz Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir?

Yarpuz Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir?

Çevremizde insanların sağlığı başta olmak üzere çeşitli alanlarda fayda sağlayan ve keşfedilmeyi bekleyen yüzlerce bitki türünden biri olan yarpuzu pek çok kişi bilmez. Ancak çoğu alanda yararlı olduğu gerçeğini de bu durum değiştirmez, öncelikle yarpuz bitkisi nedir bilmeyenler ve duymayan için söyleyelim. Şifalı bitkiler sınıfında yer alan, boy uzunluğu 30 cm olarak bilinen, pembe ve mor renkli […]

Çevremizde insanların sağlığı başta olmak üzere çeşitli alanlarda fayda sağlayan ve keşfedilmeyi bekleyen yüzlerce bitki türünden biri olan yarpuzu pek çok kişi bilmez. Ancak çoğu alanda yararlı olduğu gerçeğini de bu durum değiştirmez, öncelikle yarpuz bitkisi nedir bilmeyenler ve duymayan için söyleyelim. Şifalı bitkiler sınıfında yer alan, boy uzunluğu 30 cm olarak bilinen, pembe ve mor renkli çiçekleri olan ve görünüşü ile naneye benzeyen bir bitkidir. Çevresine verdiği kuvvetli kokusu ile bilinirken ülkemizin çeşitli yerlerinde rastlanılması mümkündür. Toplanma ve saklanma koşulları ise çiçekler açmaya başlamadan önce toplanmalıdır ve gölge kısımlarda kurutulmalıdır ayrıca deforme olmuş yapraklarda ayıklanmalıdır.

Yarpuz bitkisinin faydaları konusuna gelecek olursak da liste halinde sizlerle paylaşmak daha uygun olacaktır;

  • Bilinen faydalarından birisi kuvvet verici olma özelliğidir,
  • Ayrıca nefes alışlarda zorluk çekenler için nefes yollarını açıcı özelliği de vardır,
  • Midedeki hasımsızlığa fayda sağlarken aynı zamanda bağırsakları da çalıştırarak gaz çıkartılabilmesinde yardımcı olur,
  • Bununla birlikte ciğerlerde oluşan balgam ve rahatsızlık veren safranın sökülmesinde yardımcı olur,
  • Vücuda ferahlık ve rahatlık verir,
  • Sakinleştirici etkisi ile birlikte hafif dereceli spazmik ağrılara iyi gelir,
  • Mide bulantılarına iyi gelir ve midenizin kuvvetlenmesine yardımcı olur,
  • Kadınlarda adet görmeyi kolaylaştırarak düzenlenmesine yardımcı olur.

Bunlarla birlikte yarpuz bitkisinin zarar verebileceği durumlarda vardır, gebelerde düşüğe sebebiyet verdiğinden dolayı kullanılmaz, fazla tüketilmesinde göz kararması ve baş dönmesi yapar ayrıca böbrek rahatsızlığı olan kişilerin yememesi de gerekmektedir. Yani kulaktan dolma bilgiler ile yola çıkmadan önce uzman bir görüş alınmalı ve sahip olduğunuz rahatsızlıkların farkına vararak şifalı bitkiler tedavi yöntemlerine başvurmalısınız. Bahsi geçen durum sadece yarpuz bitkisi için geçerli değil aşırı güçlü olan diğer şifalı bitkiler içinde geçerlidir.

Bitkinin kullanılmasına gelirsek de uygun şekillerde toplanıp kurutulan yapraklarını çay demleme usulü kullanılarak tüketilebilir. 1 veya 2 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş yaprağı bir bardak kaynar suya ilave edilir ardından 10 ila 15 dakika kadar demlenmeye bırakılır sonrasında ise süzülerek içilir. Günde 2 ya da 3 kez bu şekilde tüketebilirsiniz tavsiye edilen kullanım ve tüketim şekli budur. Bu tür şifalı bitkilerin temin edilmesi ve haklarında çeşitli bilgilerin alınabilmesi için aktarlar hizmet vermektedir ancak alternatif tıpla uğraşan lokman hekim diye bilinen kişilerin bitkiler ve kullanım alanları hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğu da bir gerçektir. Eğer gerçek anlamda etkili olarak tedavi beklentisi içerisindeyseniz ve vücudunuzdaki etkileri hakkında tereddüt sahibiyseniz o halde en mantılıklısı lokman hekimler gözetiminde kullanılmasıdır. Lokman hekimler bitkiler hakkında daha derin araştırmalar yapan ve eski zamanlarda insanların iyileştirilmesinde yardımcı olan konusunda eğitimli uzman kişilerdir. Yani eğitimleri diplomaları doktorlar kadar olmasa da yine de başvurduğunuz yollarda azımsanmayacak kadar fazladır.

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM