Yağlı Ciltler İçin Maske Tarifleri

Yağlı Ciltler İçin Maske Tarifleri

Yağlı bir cilt, birçok insan tarafından rahatsız olunan bir görüntü oluşturmaktadır. Yağlı cildin altında yatan birçok neden vardır. Bunlara beslenme, çevre koşulları, hormonlardaki dengesizlik, yaş gibi faktörler etki olarak sayılabilmektedir. Yağlı bir cilde sahip olmak istemeyen insanların, yediği besin türlerine dikkat etmesi çözümlerin başında gelir. Buna ek olarak aile bireylerinde sahip olunan bu cilt genetik […]

Yağlı bir cilt, birçok insan tarafından rahatsız olunan bir görüntü oluşturmaktadır. Yağlı cildin altında yatan birçok neden vardır. Bunlara beslenme, çevre koşulları, hormonlardaki dengesizlik, yaş gibi faktörler etki olarak sayılabilmektedir. Yağlı bir cilde sahip olmak istemeyen insanların, yediği besin türlerine dikkat etmesi çözümlerin başında gelir. Buna ek olarak aile bireylerinde sahip olunan bu cilt genetik faktörlerle de geçiş yapabilmektedir. Birçok dezavantajı bulunan yağlı cildin, en büyük avantajı ise yaşlanma süresince yüzde oluşan kırışıklıkları yavaşlatma özelliğinin mevcut olmasıdır.

Doğal Çözümler

İnsanlar tarafından büyük bir sorun haline gelen yağlı cilt için yapılacak ilk çözüm yöntemi, cildin temizliğini düzenli olarak yapmaktır. Periyodik aksatmalar yağlı bir görünümün devamlılığını sağlar. Düzenli olarak temizlenen cilt için, soğuk su yerine ılık bir suyla yıkama öngörülür. Çünkü ılık su, ciltte bulunan yağların daha kolay çözülmesini sağlar. Bunun yanı sıra cilt temizliğinde alkol içeren ürünler kullanılmaması gerekir, yağsız nemlendirici kremler ise tercih edilebilir. Dışarıdan hazır olarak alınabilecek çözüm yöntemleri olduğu gibi, bireyin kendi kendine de hazırlayabileceği pratik ve doğal yöntemler bulunmaktadır.

Cildin temizliğinde düzenli olarak kullanılan süt ile birkaç hafta sonra daha parlak bir görünüme sahip olmak mümkündür. Sütün içeriğinde bulunan laktik asit, gözeneklerde biriken yağı alır ve ölü cilt hücrelerini temizler. Soğuk süt ile günde 3-4 kez cildi temizleyerek, soruna çözüm bulunabilir.

Ölü cilt hücrelerinin atılmasına yardımcı olan diğer bir yöntem ise, papaya’dır. Hem sebze hem de meyve olarak tüketimi mevcuttur. İster her gün yiyerek isterse papaya’yı çekirdeklerinden ayırıp üstüne de limon sıkarak cilt üzerine uygulanabilir. Cildin hem kendi rengine dönmesine yardım eder hem de parlak bir görünüme sahip oldurur.

En çok kullanılan diğer bir yöntem ise kil ve yoğurt karışımından oluşan maskedir. Yoğurt içeriğinde bulunan laktik asit ile beraber ölü deri hücrelerini atmada birebirdir. Ayrıca cildi nemlendirir ve aydınlatıcı bir görünüm sunar. Tek başına kullanılabildiği gibi kil ile karıştırıp kullanmakta mevcuttur. Karıştırılan bu ikili, kuruyuncaya kadar 15 dakika bekletilir ve daha sonra yıkanır.

Mısır nişastası cilde canlılık vererek, pigment dengesini korumaya yarayan bir yöntemdir. Su ile mısır nişastası macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Kıvam yakalandıktan sonra 10 dakika boyunca yüze masaj yapılarak sürülür ve sonrasında bol su ile yıkanır.

Yoğurt, kil ve kayısıdan oluşan diğer bir maske yöntemi ise yağ oranını dengelemede ve akne oluşumunu engellemede kullanılır. Püre kıvamına getirilen kayısı, yoğurt ve kil ile birlikte karıştırılır. Karışım sonrası yüze sürülen maske yaklaşık 20 dakika beklenir,  sonrasında ılık ve bol suyla yıkanır. Haftada iki kez uygulanması iyi bir çözüm almak isteyenler için, uygun bir kullanım şeklidir.

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM