Yağ Bezeleri Nasıl Yok Edilir Doğal Çözümü Nedir

Yağ Bezeleri Nasıl Yok Edilir Doğal Çözümü Nedir

“epidermal kist” olarak bilinen yağ bezelerinin en sık görüldüğü yerler kulak arkaları, yüz ya da sırttır. Genellikle zararsız olan bu yağ bezeleri görüntü itibariyle rahatsız edici bir görüntüye sebep olabilmektedir. Bu yağ bezeleri genellikle zaman içerisinde kendiliğinden yok olup giderler. Ancak bu yağ ezesi ağrıya neden oluyorsa ve enfeksiyon riski taşıyorsa profesyonel bir tedavi yöntemi gerekir. yağ bezlerinin […]


“epidermal kist” olarak bilinen yağ bezelerinin en sık görüldüğü yerler kulak arkaları, yüz ya da sırttır. Genellikle zararsız olan bu yağ bezeleri görüntü itibariyle rahatsız edici bir görüntüye sebep olabilmektedir. Bu yağ bezeleri genellikle zaman içerisinde kendiliğinden yok olup giderler. Ancak bu yağ ezesi ağrıya neden oluyorsa ve enfeksiyon riski taşıyorsa profesyonel bir tedavi yöntemi gerekir. yağ bezlerinin ortaya çıkmasındaki en büyük neden ise, cildin yağ fonksiyonunu işlevsel hale getiren yağ bezlerinin yolunun tıkanmış olmasıdır. Bununla birlikte fazlalaşan testosteron üretim, aşırı yağ üretimi, sivilceye uygun cilt, ağda, güneş ışığı ve daha birçok neden yağ bezesi oluşumuna neden olmaktadır. Küçük yağ bezelerinin tedavisinde bitkisel yöntemler vardır ancak daha büyük ve enfeksiyon kapmış yağ bezelerinde mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Yağ Bezeleri İçin Bitkisel Yöntemler

Buhar:  Yumuşayan yağ bezesinin kendi kendine boşalma ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden buhar yöntemi ile yağ bezesinin yumuşatılması mümkündür. Sık sık sıcak suyla duş almanız buhar sağlayabilir. Uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise, havluyu buharda ıslatarak yağ bezesinin üstüne koyup yumuşatabilirsiniz. Bu işlemi sıcak su ile de yapabilirsiniz. Yağ bezesine uyguladığınız kompresi günde en az 20 – 30 dakika kadar uygulayın.

Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağı iltihabı önler ve bakterileri vücuttan temizler. Sivilceler de oldukça etkili bir yöntem olan Çay Ağacı Yağı, yağ bezesinin temizlenmesi adına da önemli bir yoldur. Bu yağı günde 2-3 defa yağ bezesinin üstüne masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu yöntem ile birlikte yağ bezesinin geçme süresi azalacak ve aynı zamanda enfeksiyon riski ortadan kalkacaktır.

Aloe Vera:  yağ bezelerinin yumuşatılması adına kullanılan bir jel olan Aloe Vera jeli birçok sağlık losyonunda hammaddesini oluşturur.  Her gün düzenli olarak yağ bezelerin sürülecek olan aloe vera yağı yağ bezesinin iyileşmesini ve biriken bakterilerin temizlenmesini sağlayacaktır.

Hintyağı: Hint yağının düzenli olarak kullanılması, yağ bezelerinin daha çabuk iyileşmesini bununla birlikte boyutunun da küçülmesini sağlayacaktır. Bir pamuğa veya bir kumaşa 4 – 5 damla pamuk damlatarak masaj yolu ile yağ bezesine uygulayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra yağın etkisi için yağ bezesini üstüne bir havlu koyun ve 30 dakika kadar bekletin. Bu işlemi günde 2-3 kez tekrar edebilirsiniz. Hint yağı ağız yolu ile tüketilmesi tehlikelidir.

Sirke:  Yağ bezelerine doğal çözüm yolları arasında yer alan sirke özellikle enfeksiyon riski olan yağ bezelerinin temizlenmesi için kullanılabilir. Yağ bezesine sürdüğünüz sirkenin üstünü pamuklu kumaş veya varsa yara bandı ile 3 – 4 gün kapalı tutmaya çalışın. Bu şekilde 3-4 gün bekleyen yara bandını veya kumaşı çıkarın ve bu bölgeyi temiz su ve pamuk ile temizleyin.  Bununla birlikte bal da yağ bezelerini doğal çözüm yollarından biridir.

 

Bir önceki yazımız olan Deri Ve Cilt Çatlakları Neden Olur Bitkisel Çözümü Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/