Yabani Hindiba Nedir Faydaları Nelerdir ?

Yabani Hindiba Nedir Faydaları Nelerdir ?

Yabani hindiba bitkisi ülkemizde birçok bölgede yetişebilmektedir. Her bölgede farklı farklı isimleri  bulunmaktadır. Her bölgede kullandıkları yerlere göre bu bitkilere farklı isimler belirlemişlerdir. Genellikle bu hindibalar baharat ve salata yapımında kullanılmaktadır. Her yörenin farklılık göstereceği gibi hindibaların kullanımı da farklılık göstermektedir. HİNDİBA FAYDALARI NELERDİR? Yabani hindiba otu baharat yapımında kullanıldığı taktirde iştah açıcı yönü olduğu […]

Yabani hindiba bitkisi ülkemizde birçok bölgede yetişebilmektedir. Her bölgede farklı farklı isimleri  bulunmaktadır. Her bölgede kullandıkları yerlere göre bu bitkilere farklı isimler belirlemişlerdir. Genellikle bu hindibalar baharat ve salata yapımında kullanılmaktadır. Her yörenin farklılık göstereceği gibi hindibaların kullanımı da farklılık göstermektedir.

HİNDİBA FAYDALARI NELERDİR?

Yabani hindiba otu baharat yapımında kullanıldığı taktirde iştah açıcı yönü olduğu bilinmektedir. Midemizde oluşan yanmaları ve hazımsızlığı giderdiği de bilinmektedir.  İlkbahar ve sonbahar aylarında bu otlar kökleri halinde kullanıldığında romatizma hastalığı olanlara iyi geldiği bilinmektedir.  Bu romatizma ağrılarının dinmesi için bu tedaviyi üzün süre devam ettirmeniz gerekmektedir. Düzenli ve istikrarlı bir şekilde bu tedavi uygulandığında ağrıların azaldığını hissedeceksinizdir. Egzama ve yaşlılıkta oluşan cilt rahatsızlıklarına bu otların dövülerek toz haline getirilip cildimize sürdüğümüzde bu rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Vücudumuzda oluşan sivilceler ve kızarıklara ise bu otun suyu sıkılarak vücudumuza sürüldüğünde etki gösterdiği bilinmektedir. Saçlarda oluşan dökülmeler, saç diplerinde olan kırıklar ve saçlarımızın gür bir şekilde çıkmasına da fayda sağlamaktadır.

Bu otların bilinen en çok faydası ise akciğer rahatsızlıkları olanlara iyi geldiği bilinmektedir. Akciğerlerinizin sağlıklı çalışması ve akciğer rahatsızlıklarından korunmak için mutlaka bu otları tüketmeniz gerekmektedir. Eski zamanlardan belli akciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği ve kanı zararlı mikrop ve bakterilerden arındırdığını söylüyorlardı. Bu şifalı otların Yorgunluğu giderici, öksürük, grip, baş dönmesi, baş ağrısı gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği söylenmektedir. Diş eti rahatsızlıkları olanlara da iyi geldiği söylenmektedir.

Kalp hastalıkları olanlar için en doğal tedavi yöntemlerinin başında yabani hindiba bitkisi gelmektedir. Şeker hastalıklarına da iyi geldiği söylenmektedir. Lakin şeker hastalıkları olanların bu otların köklerini saplarını yiyerek tedaviye devam etmeleri söylenmektedir. Şeker hastaları birçok şeker hastalarının korkulu rüyasıdır. Lakin düzenli bir şekilde yabani hindiba tükettiğiniz taktirde bu şeker hastalıklarının zararlarından kurtulmuş olacaksınızdır. Kabızlığa, hazmı kolaylaştırmada, mide rahatsızlıkları yaşayanlarda, idrar ve gaz söktürücü gibi birçok hazımsızlığı olan rahatsızlıkları giderildiği bilinmektedir. Bu şifalı otların diğer en önemli faydalarından biri safra kesesinde oluşan taşların ve kumların düşürülmesine yardımcı olmasıdır.  Eski zamanlardan belli safra taşlarının düşürülmesinde bu doğal tedavi yöntemi kullanılmaktaymış. Bu bitkiler safra kesesi taşlarının ve kumlarının büyümesini de engellediği bilinmektedir. Eklemde oluşan kızarıklık ve iltihap oluşması gibi rahatsızlıkların giderildiği de bilinmektedir. Bayanlarda oluşan adet günlerini düzenleyici yanının da olduğu bilinmektedir. Adet günlerinde oluşan kanamaları, ağrıları, stresi giderildiği bilinmektedir. Böylelikle adet günlerinde oluşan cinsellik isteğini de azaltmış olmaktadır.  Bu yabani hindibalar kahvelerin içlerine de karıştırılmaktadır. Bu kahvelerin uyku açıcı yönünün olması bu şifalı otların faydalarından geldiği bilinmektedir.  Bu şifalı bitkiler vücudumuzun şeker seviyesini de dengelemektedir.  Birçok rahatsızlıkların giderilmesinde bu doğal tedavi otları kullanılmaktadır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM