Yaban Yasemini Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Yaban Yasemini Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Tilkiüzümü, Kıryasemini, Sofur ve Yabanasması isimleri ile de bilinen, patlıcangiller familyasından olan ve ülkemizin birçok bölümlerinde yetişen Yaban Yasemini 1 ila 2 metre aralığında boy uzunluğuna sahip olan ve fena kokuya sahip olan bir bitki türüdür. Daha çok Haziran ve Eylül ayları aralığında mor renk tonundan çiçekler açan, gövde kısmı sarıcılı ve meyvesi sarımsı ve […]


Tilkiüzümü, Kıryasemini, Sofur ve Yabanasması isimleri ile de bilinen, patlıcangiller familyasından olan ve ülkemizin birçok bölümlerinde yetişen Yaban Yasemini 1 ila 2 metre aralığında boy uzunluğuna sahip olan ve fena kokuya sahip olan bir bitki türüdür. Daha çok Haziran ve Eylül ayları aralığında mor renk tonundan çiçekler açan, gövde kısmı sarıcılı ve meyvesi sarımsı ve kırmızı renk tonunda olan Yaban Yasemini dünyada en fazla Avrupa, Güney Asya ve Türkiye’de ise özellikle de Kuzey Anadolu Bölgesinde yetişmektedir.

Yaban Yasemini Faydaları İse Şunlardır;

 • Romatizmal hastalıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Gut hastalığında faydalıdır.
 • Sedef hastalığına iyi gelmektedir.
 • Egzama hastalığı giderilmesine destek olmaktadır.
 • Etkin içeriği sayesinde idrar söktürmekte ve vücut ağrılarının dindirilmesinde etkilidir.
 • Hafif düzeyde uyuşturucu ve uyutucu etkisi bulunmaktadır.
 • Etkili bir balgam söktürücüdür.
 • Terletici etkisi bulunmaktadır.
 • Doğal bir müshil etkisine sahiptir.
 • Cinsel isteğin azalmasına destek olmaktadır.

Yaban Yasemini Kullanım Tarzı İse Şu Şekildedir;

Çay Tarzında Kullanımı

Yaban Yasemini tercihe göre çay tarzında kullanılması durumunda 1 tatlı kaşığı bitki kaynar suda haşlandırıldıktan sonrasında 1 saat kadar bekletilmeye alınmalı ve günlük olarak 3 defa öğün öncesi birer su bardağı oranında tüketilmesi gerekmektedir.

Haricen Kullanımı Şu Şekildedir;

4 bardak suyun içerisine 40 gram oranında Yaban Yasemini bitkisi kabuğundan yada çiçeklerinden ilave edildikten 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonrasında cilt problemi bulunan bölge üzerine losyon tarzında uygulanmalıdır. Ayrıca, hemoroid ve egzama türünden cilt problemlerinde ise, Yaban Yasemini bitkisi kompres olarak uygulanması gerekmektedir.

Yaban Yasemini Nereden Satın Alınmaktadır ?

Ülkemizde kolayca bulunabilen faydalı bitkiler arasında yer alan Yaban Yasemini bitkisini tercihiniz doğrultusunda internet dünyası üzerinden birçok online aktar web siteleri üzerinden bulabileceğiniz gibi, aktar mağazalarından ve baharatçı mağazalarından uygun fiyat tarifesi üzerinden satın alabilmektesiniz.

Yaban Yasemini Her Yaştan Bireyler Tarafından Kullanılabilir Mi ?

Ciddi yan etkileri söz konusu olmaması sayesinde Yaban Yasemini ciddi sağlık sorunları bulunmaması koşuluyla bebek ve çocuklar haricinde her yaştan bireyler tarafından kullanılabilmektedir. Ancak alerjik durumların söz konusu olması durumunda bireylerin yaşı önemli olmaksızın Yaban Yasemini kullanımı öncesinde mutlaka doktora danışılmalı ve doktorun uygun görmesi durumunda Yaban Yasemini bitkisi kullanılmalıdır.

Yaban Yasemini Olası Yan Etkileri Nelerdir ?

Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda ciddi yan etkilerinin bulunamadığı Yaban Yasemini bitkisi, günlük olarak yüksek miktarda alınması durumunda hafif düzeyli baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi olası yan etkiler gösterebilmektedir. Bu bakımdan, her bitki türünde olduğu gibi Yaban Yasemini bitkisinin de günlük olarak yeteri miktarda alımına özen gösterilmeli ve ayrıca hiper tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol, gebelik ve çocuk emzirme dönemi gibi riskli durumlarda da Yaban Yasemini bitkisi kullanılmadan önce mutlaka ilgili doktora danışılmalı ve doktorun onay sunması durumunda Yaban Yasemini kullanımına geçilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Veba Otunun Faydaları Ve Kullanımı başlıklı makalemizde kabakulak için şifalı bitkiler ve veba otunun faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM