Vitiligo, nedir nasıl tedavi edilir?

Vitiligo, nedir nasıl tedavi edilir?

Vitiligo, cildin pigment üreten hücreleri (melanositler) herhangi bir sebepten, üretimi bıraktığında ortaya çıkan ve deride beyaz beyaz yamalara neden olan otoimmün bir deri hastalığıdır. Vitiligo bölgelerinde büyüyen kılların, renklerinin de açılması olağandışı bir durum değildir.   Vitiligoya, genetik yatkınlık veya çevresel faktörlerin neden olduğu düşünülmektedir. Vitiligonun kökenine dair ise, çok sayıda teori vardır. Bazı fenol […]


Vitiligo, cildin pigment üreten hücreleri (melanositler) herhangi bir sebepten, üretimi bıraktığında ortaya çıkan ve deride beyaz beyaz yamalara neden olan otoimmün bir deri hastalığıdır. Vitiligo bölgelerinde büyüyen kılların, renklerinin de açılması olağandışı bir durum değildir.

 

Vitiligoya, genetik yatkınlık veya çevresel faktörlerin neden olduğu düşünülmektedir. Vitiligonun kökenine dair ise, çok sayıda teori vardır. Bazı fenol benzeri kimyasallara topikal maruziyet sonrası, kişilerde vitiligodan ayırt edilemeyen bir durum indüklenebilir. Vitiligo bulaşıcı değildir.

 

Vitiligo vakalarının çoğu tek tük olarak görülmekle birlikte, etkilenen bireylerin % 20’sinin bu hastalığa ait bir aile öyküsü olduğu bilinmektedir. Fenolik kimyasallara önemli ölçüde maruz kalınan endüstriyel ortamlarda çalışmak da bireyleri riske atabilir.

 

Klasik vitiligo, herhangi bir zaman diliminde başlayabilir ve genellikle normal pigmentli bir ciltte, başka semptomlar olmadan beyaz bir leke olarak görünür. Etkilenen bölgelerdeki tek fark edilebilir değişiklik, renk kaybıdır. Renk açılması ile başlayabilir ancak nihayetinde tam bir renk kaybına yol açacaktır. Vitiligo, saçlı veya kıllı deride ise, o bölgedeki kıllar da beyaz çıkacaktır. Bu normaldir. Tüm cilt yüzeyini kapsayacak şekilde giderek büyüyebilen ve ilerleyebilen bu yamalar bir veya birden fazla olabilir.

 

Tüm bir ekstremite (segmental vitiligo) boyunca görülen vitiligonun, klinik alt tipleri vardır. Vitiligo genital bölgeyi de içerebilir ve cilt travmalarından sonra ortaya çıkmaya yatkındır. Açıkçası, tamamen depigmente olan cilt, koyu tenli insanlarda kozmetik açıdan daha belirgin, görülebilir ve anlamlı olabilir. Vitiligodan etkilenen cilt, güneş yanığı ve kronik güneş hasarına karşı özellikle hassastır.

 

Genel olarak teşhis, başka bir laboratuvar desteği veya kan testi olmaksızın, bir fiziksel muayene sırasında net bir şekilde koyulabilir. Vitiligoyu, pigment kaybının (lökoderma) bir parçası olabileceği, çeşitli diğer cilt sorunlarından ayırt etmek önemlidir. Bu koşullardan bazıları doğumda da mevcuttur ve albinizm gibi genetik bir nedenden dolayı oluşabilir. Bazen, bu bozuklukları ayırt etmek için, bir deri biyopsisi yapılması gerekli olabilir.

 

Vitiligo, çoğu otoimmün kökenli olan çeşitli sistemik hastalıklarla da ilişkilidir. Bu karmaşık durumların varlığını dışlamak için eksiksiz bir sağlık geçmişi kontrolü, fizik muayene ve muhtemelen laboratuvar testleri gereklidir. Böyle bir durumun tedavisinin vitiligo seyrinde herhangi bir etkisi yoktur. Vitiligo, kendine güven duyguları üzerinde ciddi biçimde zararlı bir etki yaratabilir. Etkilenen hastalarda ortaya çıkabilecek psikolojik faktörlerin yanı sıra durumun kendisini tedavi etmek için çaba sarf edilmesi hayati önem taşımaktadır.

 

 

http://ahucilercikim.com.tr/vitiligo-nedir-belirtileri-nelerdir

https://www.emedicinehealth.com/vitiligo/article_em.htm#what_causes_vitiligo

Bir önceki yazımız olan Vişnenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM