Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır Faydaları Nelerdir ?

Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır Faydaları Nelerdir ?

Eski zamandan belli nazar otu olarak bilinmektedir. Ülkemizde her bölgede bu bitkilerden yetiştirilmektedir. Boyu 80 – 90 cm’e kadar çıkabilmektedir. Yapraklarının içerisinde yeşil koni şeklinde çiçekleri açmaktadır.  Bunların köklerinden oluşan tohumlarının içerisinde B ve C vitaminleri bulunmaktadır. Bu köklerinin  dış ağrılarına da etkisi de bulunmaktadır. Bu üzerlik otu eski zamanda nazar otu olarak bilinmekteymiş. Lakin […]

Eski zamandan belli nazar otu olarak bilinmektedir. Ülkemizde her bölgede bu bitkilerden yetiştirilmektedir. Boyu 80 – 90 cm’e kadar çıkabilmektedir. Yapraklarının içerisinde yeşil koni şeklinde çiçekleri açmaktadır.  Bunların köklerinden oluşan tohumlarının içerisinde B ve C vitaminleri bulunmaktadır. Bu köklerinin  dış ağrılarına da etkisi de bulunmaktadır. Bu üzerlik otu eski zamanda nazar otu olarak bilinmekteymiş. Lakin abu adından ziyada tarihi eserleri bulmadada yararlı olabilmekteymiş. Çünkü bu üzerlik otlarını fosforik kalıntıları çok olan yerlerde daha gür yetişmektedir. Bu kalıntılar ise insan yerleşkelerinde bulunmaktadır. İnsan vücudunda en fazla elementlerin başında fosfor gelmektedir. Bunun için bu kalıntıları bulmada üzerlik otu eskiden çok fazla kullanılmaktaymış. Genellikle üzerlik otları höyüklerin, eski kalıntı olan eşyaları ve gür kırmızı topraklı olan yerlerde üzerlik otu daha gür ve daha erken yetişmektedir. Bu üzerlik otlarını ilginç bir bitki türüdür. Bu otları genellikle büyü, nazar gibi etkilerden korumak ve kurtulmak için halkımız kullanmaktadır. Bu tohumlarının kullanılan yerleri kökleridir. Üzerlik otu kişilerin rahatlamasını da sağlayan bir bitki türüdür.

Üzerlik Otu Faydaları

Kalp rahatsızlıkları, tansiyon, nefes borusunda darlıklar, kalp atış hızının fazla olması gibi rahatsızlıkları olanlar için üzerlik bitkisi birebir etkili bir bitkidir. Mide ağrılarına, baş dönmesine, baş ağrılarına iyi gelmektedir. Kadınlarda oluşan adet günlerini düzenleyici etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca erkeklerde cinsel performansı arttırmada da kullanılmaktadır. Çiçek ve polen gibi alerjisi olan kişilerin kullanması bu alerjilerini gidermede etkili olabilmektedir.  Öksürük, grip ve burun akıntıları gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılmaktadır.  Göğüs rahatsızlıkları, balgam rahatsızlıkları ve mide rahatsızlıkları olanlar için en etkili doğal tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Saç köklerinde oluşan kırıklar, saç dökülmelerine karşı etkisi bulunmaktadır.  Saçlarımızın siyahlaşmasında da etkili bir bitkidir.  Zihni açıcı bir yanı da bulunmaktadır.  Adet döngüsü ve adet söktürücü bir etkisi de bulunmaktadır.  Göz rahatsızlıkları ve gözde oluşan alerji problemlerini önlemede etkili bir doğal yöntemdir.  Epilepsi ve kalp rahatsızlıkları bulunan hastalarının kullanımında etkili bir bitki türüdür.

Üzerlik Otu (Nazar Otu) Nasıl Kullanılır
Bu üzerlik otları ilk önce kurutulmalıdır. Kurutulduktan sonra dövülerek toz haline getirilmelidir.  Bu toz haline gelen üzerlik otlarını bal ile karıştırarak veya su ile karıştırarak tüketmeniz gerekmektedir.  Mide ağrıları, adet ağrıları ve tansiyon rahatsızlıkları olan kişiler bu şekilde tüketmeleri gerekmektedir. Bu tozlar dondurulup yutulduğu taktirde ise nefes darlığını gidermektedir. Nane ve rezene çayıyla karıştırılıp içildiğinde epilepsi ve kalp rahatsızlıkları olan hastalara iyi gelmektedir.  Yalnızca bu otları kök halinde gözlerimize konulduğunda göz rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bu üzerlik bitkilerini genellikle taze tüketmeye özen gösteriniz. Bu otları çok kullandığınız taktirde yan etkileri de meydana gelebilmektedir. Bu doğal tedavi yöntemini kullanmadan önce doktorunuz ile paylaşmanızı tavsiye ederiz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Tavşancıl Otu Nedir Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM