Üzerlik Otu Tohumu Ve Üzerlik Otunun Faydaları

Üzerlik Otu Tohumu Ve Üzerlik Otunun Faydaları

Dik bir bitki olan üzerlik otu, odunsu, tüysüz; ve çok yıllık bir bitki olarak tanımlanmaktadır. Bozkırlarda yetişen üzerlik otunun, Mayıs ve Temmuz ayı arasındaki zaman diliminde çiçeklendiğini belirtmemiz gerekmektedir. Üzerlik Otu Nerelerde Yetişir? Deniz seviyesinden yüksekliği 1500 metre olan yerlere kadar yetişebilen üzerlik otunun, tuzlu topraklarda daha sık yetiştiği belirtilmektedir. Ülkemizde üzerlik otunun yetiştiği yerler: […]

Dik bir bitki olan üzerlik otu, odunsu, tüysüz; ve çok yıllık bir bitki olarak tanımlanmaktadır. Bozkırlarda yetişen üzerlik otunun, Mayıs ve Temmuz ayı arasındaki zaman diliminde çiçeklendiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Üzerlik Otu Nerelerde Yetişir?

Deniz seviyesinden yüksekliği 1500 metre olan yerlere kadar yetişebilen üzerlik otunun, tuzlu topraklarda daha sık yetiştiği belirtilmektedir. Ülkemizde üzerlik otunun yetiştiği yerler: Mardin, Urfa, Niğde, Burdur, Denizli Van, Erzincan, Elazığ, Maraş, Konya, Kayseri, Eskişehir, Kars, İzmir, Amasya, Kastamonu, Bolu, İstanbul, Çanakkale…

Üzerlik Otunun Faydaları
Üzerliğin faydaları arasında ilk olarak yatıştırıcı etkisinden söz etmek gerekmektedir. Üzerliğin faydalarından bir diğeri de adet söktürücü etkisidir. Üzerliğin faydaları arasında, kurt düşürmeye yardımcı etkisinden de söz etmek gerekir. Üzerliğin faydalarından belirtilen etkileri nedeniyle yararlanmak isteyenlerin, üzerlik tohumlarından hazırlanan çayı içmeleri gerekmektedir.

Üzerliğin faydaları arasında idrar kaçırma probleminin tedavisinden, prostat tedavisi, ve basur tedavisinden de söz etmek gerekmektedir, bu etkilerden yararlanmak isteyenlerin, üzerlik otu tohumlarını kavurarak yemeleri önerilmektedir.

Üzerliğin faydaları arasında idrar sırasında zorluk yaşamanın tedavisi, ve basur tedavisinden de söz etmek gerekmektedir. Üzerlik otunun faydalarından bu anlamda yararlanmak isteyenlerin, üzerlik otunun köklerinden hazırlanan çayı içmeleri gerekmektedir.

Üzerlik otunun faydaları arasında baş ağrısı tedavisi, gaz problemi tedavisi, tansiyon probleminin çözülmesi, karın ağrısı tedavisi, ve mide ağrılarının tedavisinden de söz etmek gerekmektedir. Üzerlik otunun faydalarından bu anlamda yararlanmak isteyenlerin yapmaları gereken, üzerlik otu tohumlarını bal ile karıştırıp macun haline getirdikten sonra yemektir…

Bir önceki yazımız olan Isırganın Cilde Faydaları Nelerdir? Isırgan Otu ve Cilt Bakımı başlıklı makalemizde isirgan otu cilt bakimi, isirganin cilde faydalari ve isırgan otunun cilde faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. üzerlik*varis hastalığında faydalı,herbalist kadir Temur
    aktarcı,Bayburt,ta,tavsiye etti,emes hst,½ 8o başarı sağladı.tşk,ler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM