Uykusuzluğa İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Uykusuzluğa İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Uykusuzluk, uyku için yeterli koşul ve şartların bulunmasına rağmen uykuya dalmada ve sürdürmede zorluk olarak tanımlanmaktadır. Kişiden kişiye göre değişen uyku saatinin normal süresi, 7-8 saat olarak belirlenmiştir. Uyku-uyanıklık mekanizmasının bozulması sonucu ortaya çıkan uykusuzluk, psikiyatrik bir hastalık değildir ve tedavisi mümkündür.  Aynı zamanda yaşam kalitesini bozan bu durum; gün içerisinde yorgunluk, bitkinlik, gerginlik ve […]


Uykusuzluk, uyku için yeterli koşul ve şartların bulunmasına rağmen uykuya dalmada ve sürdürmede zorluk olarak tanımlanmaktadır. Kişiden kişiye göre değişen uyku saatinin normal süresi, 7-8 saat olarak belirlenmiştir. Uyku-uyanıklık mekanizmasının bozulması sonucu ortaya çıkan uykusuzluk, psikiyatrik bir hastalık değildir ve tedavisi mümkündür.  Aynı zamanda yaşam kalitesini bozan bu durum; gün içerisinde yorgunluk, bitkinlik, gerginlik ve konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlara yol açmaktadır. Uykusuzluk için önerilen uyku hapları, bağımlılık yapma ve uyku düzenini uzun süreli bozma gibi yan etkilerinden dolayı pek çok insan tarafından tercih edilmemektedir. Doğal çözüm yöntemi olarak kullanılan bitkiler aşırı doz alımı yapmadan düzenli olarak alındığında, bu soruna iyi geldiği yapılan araştırmalarla doğrulanmıştır.

Kedi Otu

Uykusuzluk altında yatan nedenlerden; ağrı, kramp ve sindirim sorunlarına iyi gelen kedi otu kas ağrılarını hafifletip sindirim sistemini sakinleştirir. Aynı zamanda beyindeki sakinleştirici özellikte olan kimyasallara etki ederek, uykuya dalmada güçlüğü hafifletmektedir. Merkezi sinir sistemine etki ettiğinden dolayı her akşam tüketilmemeli ve alınan doz aşılmamalıdır.

Papatya

En zararsız bitkilerden biri olan papatya, doğal bir uyku yardımcısıdır. Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği sayesinde, uykuya dalmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda ağrı kesici ve antiseptiktir. Papatyanın kurutulması ve çekilmesi sonucu oluşan çay, yatmadan yarım saat önce bir bardak olarak tüketilir.

Sarı Kantaron

İçeriğinde bulunan hiperisin maddesi ile yatıştırıcı bir özellik kazanan sarı kantaron, uykusuzluk için başvurulan bitkisel bir destektir.

Şerbetçi Otu

Gerginlik ve kaygı nedeniyle yaşanan uykusuzluk sorununa iyi gelen şerbetçi otunun, rahatlatıcı ve uyku getirici bir özelliği vardır. Bira yapımında kullanılan bir bitki olup, alkolün uykuya iyi geldiği düşüncesiyle tercih edilen bir yöntemdir.

Çarkıfelek Bitkisi

Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği bulunan çarkıfeleğin, sedatif ve analjezik özelliği vardır. İçerisinde bulunan harmin maddesi ile zihinde ‘mutluluk ve kendini iyi hissetme’ hali yaratarak uykuya dalmayı kolaylaştırır. Aşırı kullanım sonucu halsizlik gibi belirtiler görülebilir bu yüzden doz alımına dikkat edilmelidir.

Lavanta

60-100 santimetre yüksekliğine kadar uzayabilen lavanta, çok dallıdır ve yaprakları yukarı doğrudur. Sakinleştiren ve stresi ortadan kaldıran özelliği ile rahat bir uyku uyumada etkili bir yöntemdir.  Çay ve yapraklarından elde edilen yağ olmak üzere iki farklı formu vardır. Yağ formu için, halk arasında yastığa 2 3 damla damlatmak uykuya geçişi kolaylaştıran bir uygulamadır.

Melisa Bitkisi

Nane familyasından olan melisa bitkisinin, sakinleştirici özelliği vardır. Uyku düzenini sağlayan bu bitkinin, önceki dönemlere kadar uzanan bir geçmişi vardır. Kapsül, krem, yağ ve kurutulmuş yapraklardan hazırlanan çay ile dört formu vardır.

Aloe Vera

İçeriğinde bulunan enzim, vitamin, mineral ve yağ gibi bileşenler sonucu uykusuzluk problemini minimuma indirmeye yarayan etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda aloe vera bitkisi, rahatlatıcı özelliği ile uykuya geçişi hızlandırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Gribe İyi Gelen Şifalı Bitkiler Hangileridir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/