Uçucu Yağlar Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Uçucu Yağlar Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Pek çok farklı türden bulunan uçucu yağların kullanım alanları da farklılık göstermektedir. Sağlık açısından faydalar sunması sayesinde ayrıca uzmanlar tarafından da kullanılması tavsiye edilen uçucu yağların günlük düzenli bir şekilde kullanılması daha hızlı bir şekilde etki göstermesi açısından oldukça önemlidir. Uçucu Yağlar Ve Kullanım Alanları İse Şu Şekildedir; Limon Ve Portakal Esansiyel Yağı Limon ve […]


Pek çok farklı türden bulunan uçucu yağların kullanım alanları da farklılık göstermektedir. Sağlık açısından faydalar sunması sayesinde ayrıca uzmanlar tarafından da kullanılması tavsiye edilen uçucu yağların günlük düzenli bir şekilde kullanılması daha hızlı bir şekilde etki göstermesi açısından oldukça önemlidir.

Uçucu Yağlar Ve Kullanım Alanları İse Şu Şekildedir;

Limon Ve Portakal Esansiyel Yağı

Limon ve portakal kabuklarından üretilen limon ve portakal esansiyel yağı ayrıca narenciye uçucu yağların ana bileşimi özelliği de taşımakta ve temizleme maddesi olarak kullanılmaktadır.

Kekik Esansiyel Yağı

Antiseptik, anti bakteriyel ve antifungal gibi özelliklere sahip olan kekik yağı bu sayede uçucu yağlar listesinde yer almakta geniş bir kullanım alanına sahip olmakla birlikte daha çok diş eti iltihaplanma ve ağız kokuları gibi problemlerin giderilmesi açısından doğrudan ağız içerisinden gargara yöntemi ile uygulanmaktadır.

Çay Ağacı Esansiyel Yağı

Çay ağacı yapraklarından üretilen ve daha çok akne problemi tedavisinde uygulanan çay ağacı esansiyel yağının temel özelliklerinden biri de en fazla aktif olan uçucu yağlar arasında bulunmasıdır.

Papatya Esansiyel Yağı

Papatya bitkisinden üretilen ve oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan papatya esansiyel yağının özellikle de antiseptik ev antibakteriyel özelliğe sahip olması sayesinde pekçok yara ve iltihaplanma problemlerinde kullanılabilmektedir.

Karanfil Esansiyel Yağı

Karanfil bitkisinden üretilen ve daha çok diş hekimliği tarafından uyuşturucu ve dezenfeksiyon maddesi anlamında kullanılan karanfil esansiyel yağı ayrıca solunum yolları problemlerinde ve akne gibi cilt problemlerinde tedavi amaçlı olarak da kullanılabilmektedir.

Lavanta Esansiyel Yağı

Şampuan, sabun ve kozmetik gibi alanlarda olmak üzere birçok farklı alanlarda kullanılan ve bu sayede en fazla kullanılan uçucu yağlar listesinde yer alan lavanta esansiyel yağı etkin içeriği sayesinde ayrıca akne, deri bakımı ve deri ph düzenleyici gibi alanlarda da kullanılması söz konusu olabilmektedir.

Nane Esansiyel Yağı

Nane familyasından elde edilen ve mentol temel bileşene sahip olması sayesinde geniş bir kullanım alanına sahip olan nane esansiyel yağı ayrıca kullanım süreci boyunca serinletici bir özelliğe sahip olması sayesinde en fazla tercih edilen uçucu yağlar listesinde bulunmaktadır.

Sandal Ağacı Esansiyel Yağı

Ender bulunabilen ve sandal ağacından üretilen sandal ağacı esansiyel yağı fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklarda tedavi amaçlı olarak kullanılan uçucu yağlar arasında bulunmaktadır.

Gül Esansiyel Yağı

Gül yapraklarından elde edilen ve daha çok  parfüm ve kozmetik alanında kullanılan gül esansiyel yağı aynı zamanda cilt gençleştirme ve koku tedavisinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Kuş Burnu Tohumu Esansiyel Yağı

Kuş burnu tohumundan elde edilen ve daha çok sivilce ve akne tedavisinde kullanılan kuş burnu tohumu esansiyel yağı bu sayede cilt problemlerinde en çok kullanılan uçucu yağlar arasında bulunmaktadır.

Ayrıca yan etkilerinin de söz konusu olması sebebiyle, uçucu yağların günlük düzenli ve uzman tarafından belirtildiği kullanım miktarı üzerinden kullanılması gerektiğini de belirtmekte fayda görmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Acı Bakla Nedir? Acı baklanın faydaları başlıklı makalemizde aacı baklanın faydaları, aCI BAKLA Faydaları ve Acı bakla hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/