Tavşan Memesi Bitkisi Nedir, Faydaları Ve Fiyatı

Tavşan Memesi Bitkisi Nedir, Faydaları Ve Fiyatı

Tavşan memesi bitkisinin tanımı, faydalarının neler olduğu ve fiyat aralığı son dönemde popülerliği gittikçe artan bitki için oldukça merak edilen bir konu başlığı olmakla beraber oldukça faydalı bir bitki olması kullanım alanlarının da oldukça genişlemesine neden olmaktadır. Tavşan Memesi Bitkisi Nedir, Özellikleri Nelerdir? Latince ismi “Ruscus Aculeatus” olan tavşan memesi halk arasında; Yaban mersini Dişi […]


Tavşan memesi bitkisinin tanımı, faydalarının neler olduğu ve fiyat aralığı son dönemde popülerliği gittikçe artan bitki için oldukça merak edilen bir konu başlığı olmakla beraber oldukça faydalı bir bitki olması kullanım alanlarının da oldukça genişlemesine neden olmaktadır.

Tavşan Memesi Bitkisi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Latince ismi “Ruscus Aculeatus” olan tavşan memesi halk arasında;

 • Yaban mersini
 • Dişi kuşkonmaz
 • Yalova mercanı
 • Enir gibi isimlerle de anılır.

Uzmanlar tarafından tavşan memesi nedir sorusu için tam bir ecza deposu tanımlaması yapılırken, tavşan memesi bitkisi kış aylarında bile yeşilliğini koruyan ender bitkilerden biridir. Bu nedenle tavşan memesi bitkisi dört mevsim boyunca taze olarak görülebilir. Bitki en çok makilik alanları sever ve makilik alanlarda sık rastlanır. Tavşan memesi bitkisinin meyvesi kan kırmızısı renginde, bezelye büyüklüğünde ve minik bir top (bilye) şeklindedir. Oldukça dikkat çekici meyvesinin tadı acı olmasına rağmen oldukça da faydalıdır. Dikenli yapısının yanında çiçek açabilen bodur bir ağaççık olarak da tanımlanabilen tavşan memesi bitkisinin boyunun maksimum 1 metreye kadar uzayabildiği bilinmektedir. Tavşan memesi bitkisi ilkbahar ve yaz olmak üzere yılda iki mevsim çiçeklerini açarken, sonbaharda ise meyvelerini vermeye başladığı görülür.

Tavşan Memesi Bitkisinin Tedavi Ettiği Rahatsızlıklar

Tavşan memesi bitkisinin hemen hemen çok sıcak ve çok soğuk olmayan tüm coğrafyalarda görüldüğünden bahsedilebilir. Özellikle Afrika’nın yağış alan ve Avrupa’nın çok soğuk olmayan tüm bölgelerinde bolca görülebilen tavşan memesi bitkisi en fazla Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü topraklarda yetişmektedir. Ülkemizde Marmara ve Karadeniz Bölgeleri’nde sıkça rastlanır. En çok görüldüğü il Yalova’dır. Tavşan memesi bitkisi faydaları ise;

 • Tavşan memesi ilaç sanayii için oldukça önemli bir bitkidir.
 • Eski dönemlerde mide şikayetleri tedavisinde en önemli bitki olarak ön plana çıkan tavşan memesi, iki Fransız bilim insanının bitkide bulunan saponinleri izole etmesinden sonra oldukça ön plana çıkmayı başarmış ve bu saponinlerin yara iyileşmesini hızlandırdığı ve toplardamar büzülmesini sağladığı görülmüştür.
 • Bitki dolaşım istemi rahatsızlıklarında önemli etkiler sağlarken, damar tıkanıklığı konusunda da mucizevi olumlu etkiler sağlamaktadır.
 • Tavşan memesi bitkisi kabızlık sorununu çözmede önemli bir rol oynamaktadır.
 • Bağırsak solucanlarının yok edilmesi için tavşan memesi bitkisi kullanımı önerilmektedir.
 • Tavşan memesi bitkisi meyvesinin acı lezzeti Afrika’da yüzyıllardır iştah açısı olarak kullanılmaktadır.
 • Yüksek ateş durumlarında bitki kısa sürede önemli bir ateş düşürücü etki sağlamaktadır.
 • Ayrıca varis, bacak ödemi, hemoroid, taş sökücü, böbrek kumu dökücü etkisi yanında sık ortaya çıkan bacak krampları tedavisinde tavşan memesi bitkisi kullanılmaktadır.

Tavşan Memesi Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Tavşan memesi içeriğinde tanen, reçine, neoruscogenin, ruscogenin, şeker ve uçucu yağ gibi saponinleri taşırken; tavşan memesi bitkisi kullanılışı ilkbahar ve sonbaharda toplanan köklerin kurutularak suyla kaynatılması sonucu günde 2-3 bardak tüketilmesiyle mümkündür. Tadı acı olduğundan az miktarda bal ya da pekmezle tatlandırma yapılmasında bir sakınca yoktur. Meyveleri ise kurutulup kavrulduktan sonra toz halinde kahveye benzer bir şekilde tüketilebilir.

Bir önceki yazımız olan Sanikel Bitkisi (Derman Otu) Nedir, Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM