Tarçının ve Tarçın Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Tarçının ve Tarçın Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Latince Adı: Cincamomum Cassia (Çin Tarçını), Cinnamomum Ceylanicum (Seylan Tarçını) Bitki: Tarçın, aslında tarçın ağacının kabuklarından elde edilir.  Bu küçük ağaç Tayland, çin, hindistan, Endonezya ve Brezilya’da yetişir. Tarçının Bileşimi: eterik yağ, reçine, nişasta, tarçın aldehiti ve tarin içerir. Tarçının Sindirim Sistemine Faydaları: Tarçının faydalarına bakmak istersek, tarçının faydaları arasında ilk sırada iştahsızlık probleminin çözümlenmesinden […]


Latince Adı: Cincamomum Cassia (Çin Tarçını), Cinnamomum Ceylanicum (Seylan Tarçını)

Bitki: Tarçın, aslında tarçın ağacının kabuklarından elde edilir.  Bu küçük ağaç Tayland, çin, hindistan, Endonezya ve Brezilya’da yetişir.

Tarçının Bileşimi: eterik yağ, reçine, nişasta, tarçın aldehiti ve tarin içerir.

Tarçının Sindirim Sistemine Faydaları: Tarçının faydalarına bakmak istersek, tarçının faydaları arasında ilk sırada iştahsızlık probleminin çözümlenmesinden söz etmemiz gerekecektir. Tarçının faydalarından bir başkası ise, sindirim sisteminde meydana gelen yetersizliktir. Tarçının faydaları arasında yer alan bir diğer etkisi de, spazm probleminin çözülmesine katkıda bulunmasıdır. Tarçının faydaları arasında, midedeki şişkinliği gidermekten; ve gaz sorununu hafifletmekten de söz etmek gerekmektedir.

Tarçının faydaları arasında, vücuttaki bakterileri, ve mikromantarları yok etmesinden de söz etmek gerekmektedir.

Tarçın Kabuğunun Faydaları
Tarçın kabuğunun faydalarına bakıldığında, tarçın kabuğunun faydaları arasında ilk sırada, kan şekerinin düşürülmesinden söz etmek gerekmektedir. Tarçın kabuğunun faydalarından bir diğeri de kolesterolün düşürülmesidir. Tarçın kabuğunun faydalarından yararlanmak için Çin tarçını kabuğunu kullanmanız önerilmektedir; çünkü faydalı bileşenler Çin tarçınında daha fazla bulunmaktadır.

Seylan tarçınının faydaları ise, daha çok mikroorganizmalar üzerinde etkili. Bu nedenle, seylan tarçınının faydalarından yararlanarak soğuk algınlığının tedavisi olanaklı. Seylan tarçınının faydalarından yararlanmak için, gargara ya da çaydan yararlanmak yeterli olacaktır. Yarım gram ile bir gram arasında tarçın kabuğu parçalanır, ve üzerine bir bardak kaynatılmış su ilave edilip ağzı kapatılır. Bu şekilde onbeş dakika demlenen tarçın çayından günde üç ya da dört sefer içilmesi önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Acai Üzümünün Faydaları başlıklı makalemizde acai çayı faydaları, açai çayının faydaları ve acai üzümünün faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM