Tansiyona İyi Gelen Bitkiler Ve Çaylar

Tansiyona İyi Gelen Bitkiler Ve Çaylar

Ciddi bir sağlık problemi olan ve tedavi edilemediği takdirde başta felç olmak üzere birçok ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilen tansiyon rahatsızlığında tıbbi tedavi seçenekleri yanısıra tansiyona iyi gelen bitkilerden ve bitki çaylarından da faydalanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Tansiyon Rahatsızlığına İyi Gelen Bitkiler Ve Çaylar Şunlardır; Sarımsak Etkin içeriği sayesinde kanser hastalıklarından yüksek kolesterol […]

Ciddi bir sağlık problemi olan ve tedavi edilemediği takdirde başta felç olmak üzere birçok ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilen tansiyon rahatsızlığında tıbbi tedavi seçenekleri yanısıra tansiyona iyi gelen bitkilerden ve bitki çaylarından da faydalanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Tansiyon Rahatsızlığına İyi Gelen Bitkiler Ve Çaylar Şunlardır;

Sarımsak

Etkin içeriği sayesinde kanser hastalıklarından yüksek kolesterol rahatsızlığına kadar birçok sağlık sorunları ile etkin bir şekilde mücadele eden sarımsak içeriğinde yer alan alisin isimli özel bir madde sayesinde antibakteriyel, antioksidan ve lipit düşürücü özelliklerinin yanısıra tansiyon rahatsızlığında da ciddi anlamda fayda sağladığı bilimsel yönden gözlemlenmiştir. Bu sayede tansiyon probleminde sarımsağın özellikle de çiğ olarak 1-2 diş adedince tüketilmesinde fayda bulunmaktadır.

Zeytinyağı Ve Zeytin Yaprağı

Kalp sağlığının korunmasında faydalı olan zeytinyağı ve zeytin yaprağının aynı zamanda tansiyon rahatsızlığında da fayda sağladığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Yüksek kalorili olması sebebiyle zeytinyağının günlük olarak yalnızca 1 yemek kaşığı miktarınca tüketilmesinde fayda bulunmaktadır.

Alıç Bitkisi

Kalp hastalıklarından korunulmasında, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon değerlerinin korunulmasında kullanılan alıç bitkisi zengin antioksidan özelliği sayesinde kan basınç değerlerini düzeltmesi ve bu sayede tansiyonun dengelenmesini sağlayabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Yabani Mercanköşk

Potasyum, manganez, kalsiyum, demir ve magnezyum mineralleri bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan yabani mercanköşk bitkisi içeriğinde yer alan potasyum sayesinde yüksek tansiyon değerlerinin kısa süreçlerde normal düzeye düşmesini sağlayabilmektedir. Bu sayede günlük öğünlerinizde bir miktar yabani mercanköşk baharatından bir miktar serpmenizi tavsiye etmekteyiz.

Kakao

İçeriğinde yer alan flavoid adlı özel bir madde sayesinde damarları açarak bu sayede kan dolaşımının düzene girmesini sağlaması sayesinde  yükselen tansiyon değerlerinin yeniden normal düzeye düşürülmesini sağlayan kakao bu sayede günlük olarak 10 veya en fazla 15 gram oranında tüketilmesini tavsiye etmekteyiz.

Tarçın

Lif, manganez, demir ve kalsiyum bakımından zengin bir içeriğe sahip olan tarçının da tansiyon rahatsızlığına karşı faydalı olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz. Günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda yükselen kan basıncının normal düzeye düşürülmesini sağlayan tarçın ayrıca iltihap giderici bir özelliğe de sahip olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Ve Uyarılar

  • Tansiyona iyi gelen bitkilerden ve bitkisel çaylarından faydalanıldığı süreçler içerisinde ayrıca tansiyon ilaçları da kullanılması durumunda ilgili doktora konu hakkında gerekli bilgiler sunulmalıdır.
  • Ciddi bir sağlım sorunu olması sebebiyle tansiyon hastalığında bitkilerin ve bitkisel çayların temel tedavi unsuru olmadığını ve tıbbi tedavi seçeneklerine takviye destek amaçlı olarak işlev görebildiğini belirterek bu bilinç ile tansiyona iyi gelen bitkilerden ve bitkisel çaylardan faydalanılması gerektiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Yukarıdaki faktörlere uyularak tansiyon rahatsızlığına faydalı olan bitkilerden ve bitkisel çaylardan günlük olarak faydalanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Ödeme İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM