Sütün Faydaları Nelerdir?

Sütün Faydaları Nelerdir?

Günümüzün en fazla tüketilen besin ürünlerinden olan sütün birçok faydaları bulunmaktadır. Çocuklarda kemik gelişiminde önemli rol alan sütün ayrıca yetişkin bireylerde birçok harika faydaları bulunmaktadır. İçeğinde çok sayıda mineraller ve vitaminlerin bulunduğu bu harika besin harika besleyici niteliği sayesinde ayrıca uzmanlar tarafından da en fazla tavsiye edilen besinler arasında yer almaktadır. Peki harika besinlerden olan sütün […]

Günümüzün en fazla tüketilen besin ürünlerinden olan sütün birçok faydaları bulunmaktadır. Çocuklarda kemik gelişiminde önemli rol alan sütün ayrıca yetişkin bireylerde birçok harika faydaları bulunmaktadır. İçeğinde çok sayıda mineraller ve vitaminlerin bulunduğu bu harika besin harika besleyici niteliği sayesinde ayrıca uzmanlar tarafından da en fazla tavsiye edilen besinler arasında yer almaktadır. Peki harika besinlerden olan sütün faydaları nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını sizlere hemen sunalım.

İşte Harika Besin Sütün Faydaları Şunlardır;

 • Günlük olarak yalnızca bir bardak tüketilmesi durumunda vücudu harika bir şekilde zinde tutmaktadır.
 • Çocuklarda gelişim sürecinin daha sağlıklı işlemesine yardımcı olmaktadır.
 • Çağımızın en fazla görülen sağlık sorunlarından obezite hastalığına da oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Bağırsak sağlığının korunmasında oldukça etkildir. Bazı bağırsak hastalıklarının önlenmesinde önemli derecede rol almaktadır.
 • Saç ve diş sağlının korunmasına destek olmaktadır. Günlük olarak düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde saç dökülmesinin azalmasına ve dişlerin daha güçlü bir yapıya sahip olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Düzenli tüketilmesi durumunda vücudun kan basıncını da harika bir şekilde kontrol etmektedir.
 • Sütün harika faydalarından biri de vücut kas sağlığının korunmasına destek olmasıdır. Dolaysıyla sütün günlük olarak düzenli tüketilmesi durumunda kasların güçlenmesine destek olabildiği uzmanlarca belirtilmektedir.
 • Bu harika besinin harika faydalarından biri de günlük olarak düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde aşırı kiloların atılmasına destek olmasıdır.
 • Sütün harika ve pek bilinmeyen faydalarından biri de günlük oluşan stres faktörünün azaltılmasında fayda sağlamasıdır. Uzmanlar sütün sinir sistemi üzerinde harika sakinleştirici etkisinin bulunduğunu ve bu nedenle gerginlik ve stres gibi olumsuz durumlarda oldukça fayda sağlayabildiğinin altını çizmektedirler.

Sütün Zararları Nelerdir?

Harika besin sütün faydaları hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de ne gibi zararlarının bulunabildiği hakkında sizlere bilgiler sunalım. Genel itibariyle sütün zararları bulunmamaktadır. Fakat bazı durumlarda bazı yan etkilerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Özellikle gereğinden fazlaca tüketilmesi durumunda şu gibi olumsuz durumların meydana gelmesine neden olabilmektedir;

İshal rahatsızlığına yol açabiliyor;

 • Özellikle tam yağlı sütün aşırı olarak tüketilmesi durumunda ishal rahatsızlığı meydana gelebilmektedir. Bu bakımdan yağlı sütün olumsuz etkilerinden biri ishal rahatsızlığına neden olabilmesidir.

Karın sancısına yol açabiliyor;

 • Tam yağlı veya yarım yağlı sütün aşırı olarak tüketilmesi ayrıca beraberinde karın sancısı rahatsızlığının da oluşmasına neden olabilmektedir. Uzmanlar sütün aşırı olarak tüketilmesi beraberinde bağırsakları olumsuz yönde etkileyebildiğini ve bu durum sonucunda ise karında sancı durumunun oluşmasına neden olabildiğinin altını çizmektedirler.

Sütün bazı yan etkileri hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra sütün faydaları nelerdir hakkındaki makalemizi sizlere sağlıklı günler dileğinde bulunarak burada tamamlamaktayız. Dolaysıyla günlük olarak tüketilen sütün yukarıdaki yan etkilerine maruz kalınmaması açısından yeteri miktarda yani en fazla 2 su bardağı sütün tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Obezite Nedir, Hangi Hastalıklara Yol Açar, Tedavisi Nasıldır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM