Sütleğen Otu Nedir Faydaları Nelerdir?

Sütleğen Otu Nedir Faydaları Nelerdir?

Halk arasında sütlüce otu olarak da bilinen sütleğen otunun içeriğinde bulunan zehirden dolayı dikkatli ve bilinçli kullanılması gerekmektedir. Sütleğen otu ağızdan direk alınarak önerilmemektedir. Çünkü içindeki zehir kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle daha çok cilt yaralarının tedavisinde uygulanır. Sütleğen bitkisi genellikle cilt sorunlarında tercih edilerek siğil, nasır ve yaraların iyileştirilmesinde tercih edilir. Çok fazla cilt üzerinde uygulanması da cildin zarar görmesine […]


Halk arasında sütlüce otu olarak da bilinen sütleğen otunun içeriğinde bulunan zehirden dolayı dikkatli ve bilinçli kullanılması gerekmektedir. Sütleğen otu ağızdan direk alınarak önerilmemektedir. Çünkü içindeki zehir kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle daha çok cilt yaralarının tedavisinde uygulanır.

Sütleğen bitkisi genellikle cilt sorunlarında tercih edilerek siğil, nasır ve yaraların iyileştirilmesinde tercih edilir. Çok fazla cilt üzerinde uygulanması da cildin zarar görmesine neden olabilir.

Nane ile cilt beyazlatma yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.dogalhekim.com/nane-ile-cilt-beyazlatma.html

Sütleğen Otunun Faydaları 

Sütleğen otu zehirli bir bitki olduğundan ağızdan alınması bilinçli kişilerce yapılması gerekmektedir. Bu ot hakkında fazla bilgisi olmayan kişilerin kullanmaması daha doğru olacaktır. Sütleğen otu doğal müshil olarak tercih edilebilir. Özellikle kronik kabızlık yaşayan kişilerde ilk kullanımdan itibaren etki ederek kabızlığın giderilmesinde tercih edilmektedir.

Sütleğen otu eski zamanlarda sarılık ve sıtma hastalığında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Günümüzde de bu otu kullanmasını bilen kişiler tarafından sarılık ve sıtma hastalıkları için kullanılmaktadır.

Sütlüce otu genel olarak cilt yaralarında tercih edilen bir ottur. Kurutulan otlar cilt yaralarına uygulanarak tedavi edilebilmektedir. Cildi yenileme özelliği sayesinde yaralardan dolayı cilt yenilenerek pürüzsüz hale gelebilmektedir.

Nasır tedavisinde oldukça etkili olan sütleğen otu bitkisel yağ formunda kullanılırken nasır üzerine sürülen yağ sayesinde kalın nasır tedavisi yapılabilmektedir.

Sütleğen bitkisinin içerisinde bulunan süt ellerde çıkan siğillerin giderilmesinde tercih edilebilmektedir. Sadece siğil üzerine sürülerek uygulama yapılması gerekmektedir.

İçerdiği vitaminler sayesinde doğal müshil olarak kullanılırken dikkatli kullanılmaya özen gösterilmelidir. Genel olarak cilt sorunlarında kullanılması tavsiye edilmektedir. Cilt sorunlarında da kullanılırken sadece problemli olan bölgelerde uygulanarak yapılması tavsiye edilmektedir.

Sütleğen Otu Zararları 

Bitkiler arasında zehirli ot olarak bilinen sütleğen otunun ağız yolu ile kullanılmasına dikkat edilmelidir. İçerdiği zehir kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Sütleğen otu cilt yaralarında kullanılırken de dikkatli olunması gerekmektedir. Çok fazla uygulandığında ciltte tahriş yapabilmektedir.

Çocukların ve yaşlıların sütleğen otunu kullanılmaması gerekmektedir. Cilt hassasiyetleri çok fazla olduğundan normalden daha fazla etki gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra hamileler tarafından da kullanılmaması gerekir.

Sütleğen gibi bitkilerin mutlaka bitki hakkında bilgisi olan kişiler tarafından kullanılması gerekmektedir. Zehirli bitkiler insan vücudunda farklı reaksiyonlara sebep olarak zarar verebilmektedir. Bunun yanı sıra kişinin hayatını kaybetme riskin de arttırabilmektedir.

Sütleğen bitkisi farklı işlemlerden geçirilerek kullanılabilmektedir. Yağ formunun da daha dikkatli kullanılması gerekmektedir. Sütleğen bitkisi ayrıca bitki çayı şeklinde demlenerek kullanılmamalıdır. Direk olarak bu şekilde kullanmak zarar vericidir.

Sütlüce bitkisinin tohumunda bulunan yağ normal bitkide bulunan öz suyundan daha tehlikeli bir yapıya sahiptir. 60 çeşit sütleğen türünün var olduğu bilinmektedir. Bu bitki hakkında detaylı bilgiye sahip kişiler tarafınca kullanılması gerekmektedir. Bilinçsiz kullanılan sütleğen bitkisi sağlığa zarar verebilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM