Süt Otu Nedir Faydaları Nelerdir?

Süt Otu Nedir Faydaları Nelerdir?

Anavatanı Kuzey Amerika olan süt otu 10 farklı türde yetişmektedir. Kuzey Amerika bölgesinde dağ yamaçlarında ve bataklıklarda kendi kendine yetişebilen bu bitki ülkemizde Anadolu’ da yetişmektedir. Yurdumuzda Tekirdağ ve Kuzey Anadolu bölgesinde çoğunlukta bulunan bitki mayıs ayında çiçek açmaktadır. Çiçekleri mavi, mor ve beyaz renktedir. Süt otunun kökleri sonbahar aylarında kökünden sökülerek kuruması için serilir. Kullanım […]


Anavatanı Kuzey Amerika olan süt otu 10 farklı türde yetişmektedir. Kuzey Amerika bölgesinde dağ yamaçlarında ve bataklıklarda kendi kendine yetişebilen bu bitki ülkemizde Anadolu’ da yetişmektedir. Yurdumuzda Tekirdağ ve Kuzey Anadolu bölgesinde çoğunlukta bulunan bitki mayıs ayında çiçek açmaktadır. Çiçekleri mavi, mor ve beyaz renktedir. Süt otunun kökleri sonbahar aylarında kökünden sökülerek kuruması için serilir. Kullanım esnasında kurutulan bu kökler sıcak su ile kaynatılarak tüketilebilmektedir. Yılana benzer köklerinden dolayı özellikle yılan ısırmalarında kullanılmaktadır.

Süt Otu Faydaları 

Süt otu doğal bir balgam söktürücü etkisi olduğundan özellikle bu açıdan çok fazla kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan saponin maddesi sayesinde göğsü yumuşatarak balgamın dışarıya atılmasına yardımcı olur.

Emziren annelerde adından da anlaşılacağı gibi süt arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle annelerin sütlerinde azalma olduğunda süt otunun kaynatılarak tüketilmesi annede süt artışına yardımcı olur.

Süt otunun vücuttaki zehrin dışarıya atılmasında etkisi bulunmaktadır. Terletme özelliği sayesinde vücuttaki toksinler dışarıya atılır. Bunun yanı sıra ödem söktürücü özelliği bulunmaktadır. Adet dönemi yaklaşan kadınlarda süt otunun içilmesi ödem oluşumuna da engel olmaktadır. Süt otu doğal antioksidan özelliğe sahip olan bitkilerden biridir. Vücutta biriken toksinin ter yolu ile dışarıya atılmasını sağlayarak vücudun yenilenmesinde etki gösterir.

Bronşit durumunda süt otunun kullanılması hastalığın tedavisine destek sağlar. Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıklarda hastanın rahatlamasına yardımcı olur.

Bronşite iyi gelen bitkiler konumuza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.dogalhekim.com/bronsite-iyi-gelen-bitkiler.html

Vücutta oluşan iltihaplanmanın doğal yollar ile dışarı atılmasını sağlar. Özellikle verem ve zatürre hastalıklarında tedaviyi destekleyerek hastalığın iyileşmesini kolaylaştırır.

Kas ağrılarında doğal ağrı kesici olarak kullanılabilmektedir. Kaslardaki yırtılma ve kas ağrıların en iyi şekilde iyileşme sağlar.

Süt otu düzenli kullanım ile beraber bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak kış aylarında hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirir ve kişinin vücudunda oluşan kırıklık ve halsizlik hissini ortadan kaldırır.

Süt Otu Nasıl Kullanılır? 

Düzenli olarak süt otu kullanmak isteyen kişilerin bitki çayı olarak bu otu kullanması vücudun çalışmasını sağlar. Bu ot kaynamış su içerisine kökleri ilave edilerek çay şeklinde tüketilebilmektedir.

Günlük 2 fincan şeklinde tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca otun kullanılırken diğer bitkiler ile karıştırılarak da kullanılması mümkündür.

Süt Otunun Yan Etkileri 

Balgam söktürücü özelliği kişide öksürük yapabilmektedir. Bu yüzden çok fazla kullanılmaması gerekir. Ayrıca süt otu emziren annelerde süt artışını sağladığı için iştah açma özelliği de olabilmektedir. Dikkatli ve düzenli kullanımı süt kalitesinin artmasını sağlayabilir.

Kasların rahatlamasını sağlayan bu bitki çok fazla tüketildiğinde uyku yapabilmektedir. Kişinin gün içerisinde bu bitki çayını kullanmak yerine gece yatmadan önce tüketmesi tavsiye edilmektedir. Düzenli kullanım ile beraber süt otunun faydaları insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM