Susamın Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

Susamın Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

Susam hamur işlerinde tercih edilen baharatlardan biridir. Susamın vücuda olan etkileri sayesinde bol miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Susam içerisinde bulunan vitamin ve mineraller birçok hastalığın tedavisini desteklemektedir. Susam ayrıca yağı alınarak masaj yağı olarak da tercih edilmektedir. Demir, manganez, fosfor, bakır, çinko ve B6 bakımından zengin bir gıdadır. Lif bakımından da zengin olan bu tohum özellikle beslenme […]


Susam hamur işlerinde tercih edilen baharatlardan biridir. Susamın vücuda olan etkileri sayesinde bol miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Susam içerisinde bulunan vitamin ve mineraller birçok hastalığın tedavisini desteklemektedir. Susam ayrıca yağı alınarak masaj yağı olarak da tercih edilmektedir.

Demir, manganez, fosfor, bakır, çinko ve B6 bakımından zengin bir gıdadır. Lif bakımından da zengin olan bu tohum özellikle beslenme de yer alması gerekmektedir. Çok geçmiş yıllardan bu yana şifa kaynağı olarak tercih edilen susam günümüzde de cilt bakım ürünlerinin çoğunda yer almaktadır.

Susamın Faydaları 

Susam içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Susam kanser önleyici etkisi olduğu için günlük tüketimde mutlaka olması gerekmektedir. Kan basıncının dengelenmesi için tercih edilebilmektedir. Kalp hastalıklarının önlenmesini sağlayarak kişinin kalp hastalıkları ile karşılaşmasını engeller.

Kanser önleyici bir başka besin olan keçiboynuzu kürü hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ.

Diyabet rahatsızlıklarında kişinin insülin direncini dengeleyebilmektedir. Fakat yağlı yapısından dolayı çok fazla tüketilmemesi gerekir. Ayrıca susam içerisinde bulunan bileşen diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Kemik sağlığında içeriğindeki çinko ve demir kemiklerin daha güçlü olmasına yardımcı olur. Ayrıca içindeki kalsiyum küçük yaşlardan itibaren kemiklerin güçlü olmasını sağlar.

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Özellikle diyetisyenler çok az da olsa susamın diyet esnasında kullanılmasını önermektedir. Susam mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı da engellemektedir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde yavaş çalışan metabolizma hızlandırılarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Cilt sağlığında kullanılan susam yağı hücre yenilemesi sağlamaktadır. Güçlü nemlendirici etkisi sayesinde kuru ciltlerde yoğun nemlendirme etkisi yapar. Saç bakımında da kullanılan susam yağı saç köklerinin sağlıklı olmasını sağlayarak saçların düzenli uzamasına yardımcı olur. Saç bakımında kullanılırken yağ olarak çeşitli diğer saç bakım yağları ile beraber kullanılmaktadır.

Yemeklerde yağ olarak son yıllarda tercih edilen susam yağı vitamin ve minerallerin vücuda alınmasında daha büyük rol oynamaktadır.

İçerdiği bileşenler sayesinde iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden çok fazla tüketilmesi kilo alımına sebep olabilmektedir.

Susamın Zararları 

Susam içeriğinde bulunan bileşenler dolayı fazla tüketildiğinde mide ve bağırsaklarda tahriş yapabilmektedir. Bu yüzden yüksek miktarda tüketilmemesi gerekir.

Susam çok fazla yağlı yapıya sahip olduğundan diyet esnasında çok az miktarda tüketilmelidir. Ayrıca susamın bazı bünyelerde alerjiye sebep olduğu bilinmektedir. Fıstık alerjisi olan kişilerde de susam alerjisi olma riski oldukça fazladır.

Susamın ayrıca diyabet hastalığını önleyici etkisi olmasına rağmen diyabet hastaları tarafından da az miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

Susam tohumları dahil olmak üzere tohumlardan elde edilen yağının cilde uygulanabilmesi masaj yağlarında çok fazla tercih edilebilir. Fakat cilde uygulandığında alerjisi olan kişilerde cilde uygulandığında kaşıntı ve kızarıklık yapabilir. Bu yüzden ciltte oluşan kaşıntı ve kızarıklığı bol su ile yıkayarak cilt temizlendikten sonra peçete yardımı ile de fazla yağ silinerek temizlenir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM