Soya Fasulyesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Soya Fasulyesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Soya fasulyesinin faydaları 13 asırdır Uzak Doğu ülkeleri tarafından bilinirken 1930’lu yıllardan itibaren ülkemizde tanınmaya başlanmıştır. 1,50 metreye kadar uzayabilen bu kazık köklü bitki yüksek protein miktarı ve temel amino asitler içeren tek sebze türüdür. B, E ve K vitaminlerinin yanı sıra demir, bakır, fosfor, sodyum, potasyum, kalsiyum ve manganez gibi temel mineralleri bol miktarda […]


Soya fasulyesinin faydaları 13 asırdır Uzak Doğu ülkeleri tarafından bilinirken 1930’lu yıllardan itibaren ülkemizde tanınmaya başlanmıştır. 1,50 metreye kadar uzayabilen bu kazık köklü bitki yüksek protein miktarı ve temel amino asitler içeren tek sebze türüdür. B, E ve K vitaminlerinin yanı sıra demir, bakır, fosfor, sodyum, potasyum, kalsiyum ve manganez gibi temel mineralleri bol miktarda içermesi nedeniyle sahip olduğu harika bitki unvanını hak ettiğini yapılan her araştırma sonrası ispatlıyor. Ülkemizde başta Çukurova Bölgesi olmak üzere Karadeniz, Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde tarımı yapılan bu ürün mutfağımızda önemli bir yer almayı başardı. Ülke olarak mutfağımızda, hayvancılıkta ve sanayide kullandığımız bu bitkiyi daha yakından tanıyarak bilinen ve bilinmeyen faydalarına ışık tutabiliriz.

Soya Fasulyesi Sağlıklı Bir Protein Kaynağıdır

Yapılan araştırmalar soya fasulyesi protein oranının yüzde 40’a vardığını ispatlamıştır. Hayvansal proteinlere göre doymuş yağ oranının az olması nedeniyle daha sağlıklı bir protein kaynağı olan soya fasulyesi, vejetaryen beslenme tercihlerinde yaygın olarak tercih edilmektedir. Lifli yapısı ve mineral içerikleri nedeniyle diyet listelerine girmeyi başaran soya fasulyesinin tüm faydaları besleyicilikle sınırlı değildir. Özellikle Amerika’da kanser ve kalp rahatsızlıklarında önleyici ve koruyucu besin maddesi olarak tüketilen soya fasulyesi;

 • Kolesterol düşürücü,
 • Kalp ve damar sağlığını koruyucu,
 • Alzheimer riskini azaltıcı,
 • Sinir ve bağışıklık sistemini güçlendirici,
 • Kemikleri güçlendirici,
 • Diyabet azaltıcı

Özellikleri ile mucizevi bitkiler arasında yerini almaktadır.

Soya Fasulyesi Nasıl Tüketilir?

Soya fasulyesi Türk Mutfağında kendine önemli bir yer edindi. Besleyici yapısı ve yüksek protein içeriğinin yanında lezzeti ile soya tüketimi ihmal edilmemelidir. Soya fasulyesinden yapılan yemek tariflerini kullanarak hem sağlığını hem de damak zevkinize hitap eden öğünler hazırlayabilirsiniz. Soya fasulyesi kullanılarak yapılan en beğenilen 3 yemek çeşidini sizler için bir araya getirdik. Bu yemek çeşitlerine öğünlerinizde yer vererek sağlıklı bir şekilde protein ihtiyacınızı giderebilir, kanser ve kalp rahatsızlığı riskinizi minimize edebilirsiniz.

 • Zeytinyağlı Soya Yemeği: Zeytinyağlı soya fasulyesi tarifi kullanılarak 2 saat içerisinde sağlıklı ve besleyici öğünler hazırlanabilir. Soya fasulyesi, kuru soğan, tuz, karabiber, kesme şeker, dereotu ve zeytinyağı kullanılarak hazırlanan bu yemek, ihtiyaç duyulan soya tüketiminin gerçekleştirilmesi açısından size oldukça yardımcı olacaktır.
 • Etli Soya Yemeği: Kuru fasulye yemeğine benzer şekilde hazırlanabilen etli soya fasulyesi yemeği ile günlük ihtiyaç duyduğunuz protein miktarını bitkisel yollarla elde edebilirsiniz. Yemeğin besleyici değerinin artırılması için biber, domates ve sarımsak kullanımı gerçekleştirilebilir.
 • Salata: Haşlanmış soya fasulyesi, tercih edilen sebze ve yeşillikler kullanılarak damak tadına uygun soya fasulyesi salatası çeşitleri elde edilebilmektedir. Diyet listelerinde yüksek protein ve lif yapısından faydalanılması için sıklıkla yer alan bu salata çeşidi için standart bir tarif bulunmamaktadır. Marul, kereviz, domates, soğan, vb. salata malzemeleri ile uyumlu olarak soya fasulyesini kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Rokanın Yan Etkileri Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/