Soğuk Algınlıklarına Karşı Mevsim Ürünlerini Tüketmek Çok Önemli

Soğuk Algınlıklarına Karşı Mevsim Ürünlerini Tüketmek Çok Önemli

Kış aylarında solunum yolu rahatsızlıkları oldukça artış gösterir. Soğuk algınlıkları sonucunda bu ayları rahatsızlanmadan geçirenlerimizin sayısı oldukça azdır. Elbette bu soğuk havalarda giyim kuşamımıza ne kadar dikkat etmemiz gerekiyorsa en az bunun kadar yediklerimize ve içtiklerimize de dikkat etmek durumundayız. Hangi tür besin kaynaklarını tüketmeliyiz sorusunun cevabını makalemizin devamında bulabilirsiniz. Bol Bol Yeşil Yapraklı Sebze […]

Kış aylarında solunum yolu rahatsızlıkları oldukça artış gösterir. Soğuk algınlıkları sonucunda bu ayları rahatsızlanmadan geçirenlerimizin sayısı oldukça azdır. Elbette bu soğuk havalarda giyim kuşamımıza ne kadar dikkat etmemiz gerekiyorsa en az bunun kadar yediklerimize ve içtiklerimize de dikkat etmek durumundayız. Hangi tür besin kaynaklarını tüketmeliyiz sorusunun cevabını makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Bol Bol Yeşil Yapraklı Sebze Tüketmek

Yeşil yapraklı sebzeler oldukça yüksek demir ve C vitamini içerirler. C vitamini soğuk algınlıklarının önlenmesinde ve yakalanılan soğuk algınlığı rahatsızlığının daha hafif şiddetli geçirilmesinde ve çabuk atlatılmasında önemli yardımcıdır.

Turunçgiller Tüketmek

Portakal, mandalina ve greyfurt birer C vitamini deposudur. Birer kış meyvesi olan bu meyveleri sık sık tüketmek gerekir.

Protein Tüketmek

Protein kaynaklarından da yeterli miktarda tüketmek gerekir. Gerek hayvansal protein ve gerekse bitkisel protein kaynaklarının eşit oranda tüketilmesi gerekir. Bu nedenle sofralarımızdan fasulye, mercimek, kırmızı ve beyaz et asla eksik olmamalıdır.

Çorba İçmek

Özellikle et sulu çorbalar, bol sebze içerikli çorbalar tüketmek vücut direncinin artması için gerekli olan tüm vitamin ve minerallerin sağlanması için elzemdir.

Su İçmek

Su vücudumuz için en önemli kaynaktır. Gıda almadan epey süre idare edebilen bedenimiz susuz en fazla 36 saat dayanabilmektedir. Bu nedenle günde 2,5 litre kadar su alınması vücut için şarttır. Elbette bu miktarın tamamını su olarak içmek gerekmez. Çünkü yediğimiz besinlerin içinde de su olacağından gün içinde haricen 1,5 litre kadar su içmek gerekli miktar suyun vücuda alınması için yeterli olacaktır. Mümkünse her gün 200-250 mililitre kadar doğal maden suyu içmekte oldukça önemlidir.

Aldığımız gıda ürünlerine dikkat etmek ve gün içinde yeterli oranda ve dengeli bir düzeyde mevsim ürünlerinin tüketilmesi soğuk algınlıklarına yakalanmamanın ön koşullarından birisidir. Sizin tüm bunlara dikkat etmeniz gene de bu rahatsızlıklara yakalanmayacağınız manasına gelmez ama daha çabuk hastalığın bedenden atılmasına yardımcıolurlar.

Tüm bunların sonucunda bilmemiz gereken en önemli bilgi ise soğuk algınlıklarına karşı özellikle mevsim sebze ve meyvelerini tüketmek ve yeterli düzeyde diğer besin ve vitamin kaynaklarını tüketmek gerekir. Bu hem dengeli ve sağlıklı beslenmenin ön koşuludur ve hem de hastalıklara daha zor yakalanmanın gerekçesidir. Üstelik hiçbir vitamin ya da diğer destek ilaçlarını almadan hiç hastalıksız bir kış ayı geçirmek Allahın bize sunduğu bu mucize sebze ve meyveleri sık sık tüketmekten geçer.

Bir önceki yazımız olan Sütün Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM