Sinüzite İyi Gelen Bitkiler

Sinüzite İyi Gelen Bitkiler

Burun ve şakak arkasında bulunan hava boşlukları, sinüs olarak adlandırılır. Bu boşluklarda iltihap toplanması sonucu sinüzit adı verilen hastalık oluşur. Şiddetli baş ağrıları ile kendini gösterir. Alın bölgesinde ağrı ve aşağı doğru eğildiğinde kafa bölgesinde basınç hissedilmesi en bilinen özellikleridir. Akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi vardır. Akut bir iki haftalık sinüzitlere denk gelirken, […]


Burun ve şakak arkasında bulunan hava boşlukları, sinüs olarak adlandırılır. Bu boşluklarda iltihap toplanması sonucu sinüzit adı verilen hastalık oluşur. Şiddetli baş ağrıları ile kendini gösterir. Alın bölgesinde ağrı ve aşağı doğru eğildiğinde kafa bölgesinde basınç hissedilmesi en bilinen özellikleridir. Akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi vardır. Akut bir iki haftalık sinüzitlere denk gelirken, kronik sinüzit beş altı hafta ve üstünde sürmesi olarak nitelendirilebilir. Bazı alerjen maddeler, üst solunum yolu enfeksiyonları ve yiyecekler sinüzitin ortaya çıkmasındaki nedenlerdir. Genel belirtileri arasında; burun tıkanıklığı, gözlerde akıntı, yüz bölgesinde basınç, halsizlik ve baş ağrısı yer alır. Sinüziti ortadan kaldırmak için bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bunun yanı sıra evde hazırlanabilecek bitkisel tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Sinüzite İyi Gelen Bitkiler

1) Şeytan Pençesi Otu

Sinüzitin en genel belirtisi baş ağrısına yol açmasıdır. Şeytan pençesi otu, özellikle kronik sinüzitte gözlenen baş ağrısını hafifletmek amacıyla kullanılır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmede de faydası vardır. Sinüslerde birikmiş olan iltihabın boşalmasına yardım eder ve bu sayede sinüslere yapılan basıncın hafiflemesine olanak sağlar. Yan etkileri arasında iştah kaybına yol açması vardır. Buna ek olarak, ters etki sonucu baş ağrısının şiddetini de artırabilir. Dikkatli bir kullanım gerektirmektedir.

2) Gümüş Düğme

Özellikle baş ağrıları ve regl de görülen ağrılar için tercih edilen bir bitkidir. Gümüşdüğme, genel olarak Güneydoğu Avrupa da ortaya çıkmıştır. İltihap söktürücü özelliği sayesinde, sinüslerde biriken iltihabın boşalmasına yardımcı olur. Bazı insanlarda alerjiye yol açabileceğinden dolayı, dikkatli kullanım gerekir.

3) Söğüt Kabuğu

Sinüse bağlı gözlenen baş ağrılarını hafifletmek için kullanılan diğer bir bitki türü ise söğüt kabuğudur. Sadece sinüs ağrıları için değil, vücutta meydana gelen diğer ağrılar içinde ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda kilo verme amaçlı olarak da tüketimi mevcuttur.

4) Altın Mühür

Daha çok cilt hastalıkları için kullanılmakta olan altın mühür bitkisi, solunum yolu enfeksiyonlarında da sık olarak tercih edilmektedir. İçeriğinde bulunan berberin maddesi sayesinde, bağışıklığın güçlenmesinde rol almaktadır. Sinüzit bakteriler gibi birçok etkenden dolayı oluştuğu için bu bitkinin bakterilere karşı etkili olması faydalı bir işlev görmektedir.

5) Zencefil

Solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı gözlenen nezle ve grip gibi hastalıkların tedavisinde vazgeçilmez olan zencefil, sinüzit hastalığına da iyi gelmektedir. İçeriğinde bulunan polyohenoller sayesinde, mukus salgısını engelleyici işlev görmektedir.

6) Kırmızı Biber

Sinüzit tedavisi için çok kolay ulaşabileceğimiz bir diğer bitki ise kırmızı biberdir. Sinüslerde iltihap birikmesi sonucu bir tıkanıklık meydana gelir, kırmızı biber bu tıkanıklığı açmak ve enfeksiyonu boşaltmak için etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de mevcuttur.

7) Zerdeçal

Solunum yolu enfeksiyonlarında sıkça kullanılan zerdeçal, içeriğinde bulunan curcumin maddesi sayesinde sinüslerde birikmiş olan iltihabı söktürücü özellik gösterir.

Bir önceki yazımız olan Kabızlığa İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM