Şimşir Ağacı Nedir Faydaları Nelerdir ?

Şimşir Ağacı Nedir Faydaları Nelerdir ?

Şimşir ağacı, diğer tanınmış isimi Common Bux olarak bilinmektedir. şimşir odunudur ve çalılar nadiren yeşil bir bitli bir ağaç biçiminde ağaçlardır. Yeryüzünde büyümekte olan filizler dört köşeli, eliptik kısa saplı yapraklar yoğun ve parlak, tümü ve tüysüzdür. şimşir ağacı odunsu süs ağacına benzer ve kuş üzümüne benzer besinler, çiçek ve meyve açısından zengin ve nemli […]


Şimşir ağacı, diğer tanınmış isimi Common Bux olarak bilinmektedir. şimşir odunudur ve çalılar nadiren yeşil bir bitli bir ağaç biçiminde ağaçlardır. Yeryüzünde büyümekte olan filizler dört köşeli, eliptik kısa saplı yapraklar yoğun ve parlak, tümü ve tüysüzdür. şimşir ağacı odunsu süs ağacına benzer ve kuş üzümüne benzer besinler, çiçek ve meyve açısından zengin ve nemli topraklarda, Gölgeye dayanıklı olarak şimşir ağacı  yavaş yavaş büyür. Bahçenizde süs ağaçları olarak da büyütülmektedir. Genellikle sık dalları olan bir çalılıktır. Arasıra yüksekliği 10 metreye kadar çıkan bir ağaçtır, çiçekler yeşilimsi sarı bir  renge sahiptir. Meyve ve yapraklar mersin, kuş üzümü gibidir. Yaprakların üzeri siyahtır.

Şimşir Çeşitli ağaç türleri vardır. Yunan Şimşir, Gürcistan Şimşir, Amerikan şimşir gibi birçok şimşir ağacı büyür. Ülkemizde sadece 2 tür şimşir ağaç vardır. Olağan sıradan şimşir, 2 uzun yapraklı şimşir olarak bilinir.

Şimşir Ağacı  Büyütmek İçin:

Şimşir ağacı tohumlarla üretilebilir, ancak şiddetle tavsiye edilmez. Çünkü tohumlar çok geç büyüyor. Üretim çoğunlukla çelik ve bölme şeklindedir. Ekim-Kasım gibi aylar da 7.5 – 15 cm arasında bir  uzunluklarda üretilen yarı ahşap çelikler açık bir  hava yada soğuk hava yastıklara kolaylıkla bağlanabilir. Köklü çelikler ilkbaharda büyüyen yastıklara aktarılır. Geliştirilen dokümanlar 20-30 cm aralıklarla ayrılır ve dikilir. Besleyici, soğuk, humus, nemli, gevşek, kalkerli topraklarda toprakların gelişimi için uygundur. Donmaya duyarlı bir ağaçtır. İklim ılıman ve nemli olduğunda, ağaçların altında bile büyür. Ahşap sanayi de oyma sanatı ve el sanatlarında kullanılan bir ahşap türüdür. Genellikle dik dururlar, çoğunlukla sert dallar, yaklaşık 1 cm uzunluğunda eliptik şekiller ve kenarlar. Ayrıca bahçe kenarlarında çit olarak veya çeşitli kesiklerle bahçelerde bir heykel olarak kullanılır, çünkü bu görüntü ve makyaj çok pratiktir. Şimşir ağacı makaslarla şekillendirilmiştir ve bahçe ve  park gibi gölgeli alanlarda kolayca kullanılabilir.

Bilinen bileşim ayrıca dalların kabuklarında ve yaprağında alkaloidler, uçucu yağlar, taninler ve reçineli bileşikler içerir. Bu şimşir ağacı  her alanda kullanılabilir. Ahşap olarak  da kullanılır. Şimşir dallarının kabuklarını ve yapraklarını tıbbi amaçlı için de  kullanılır. Bununla birlikte, bir doz aldığınızda diyare ve kusma gibi semptomların görülme riski vardır. Bu nedenle, zehirlenmeye yol açtığı için tıbbi amaçlı olarak kullanılması çok yaygın  olduğu söylenemez. Güzel görünümlü ve güzel kokulu yaprakları nedeniyle bahçelerde dekoratif bir ağaç olarak yetişmek oldukça güzel olacaktır.

Şimşir Ağacı Faydaları:

 Vücudu terletir ve ateşi düşürür ve kişiyi rahatlatmak için yararlıdır.

 Karaciğer hastalığı için de çok yararlıdır.

– Kan temizler.

– Kabızlığı düzeltmek ve sindirimi kolaylaştırmak da yararlıdır.

 Sara gibi sinirsel bozukluklar ve romatizma için de iyi.

 Mide ve bağırsak hastalıkları da çok iyidir.

– Şimşir yaprağı piştikten sonra saç suyla yıkandığında saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM