Şifalı Bitkiler Dere Otu ve Dereotunun Faydaları

Şifalı Bitkiler Dere Otu ve Dereotunun Faydaları

Dere otu, Türkiye’de bolca yetişen bir bitki olmakla birlikte, özellikle Ege bölgesi insanları tarafından sık sık, zeytinyağlı yemeklerde; ve salatalarda kullanılan bir bitkidir. Türkiye’nin belirli bir yerinde bu kadar çok kullanılmasına karşın, dere otu, ülkemizin Doğu kısımlarında ise, pek fazla bilinmeyen bitkiler arasında yer almaktadır. Dere otunun faydaları arasında özellikle, tiroide bağlı hastalıkların tedavisinden söz […]


Dere otu, Türkiye’de bolca yetişen bir bitki olmakla birlikte, özellikle Ege bölgesi insanları tarafından sık sık, zeytinyağlı yemeklerde; ve salatalarda kullanılan bir bitkidir. Türkiye’nin belirli bir yerinde bu kadar çok kullanılmasına karşın, dere otu, ülkemizin Doğu kısımlarında ise, pek fazla bilinmeyen bitkiler arasında yer almaktadır. Dere otunun faydaları arasında özellikle, tiroide bağlı hastalıkların tedavisinden söz etmek gerekmektedir.

Dere Otu ve Tiroide Faydası
Dere otunun içeriğinde bol miktarda C vitamini, ve D vitamini bulunmaktadır. Dere otunun faydaları arasında yer aldığını belirttiğimiz tiroit problemlerinin tedavisinde, hem hipotiroit, ve hem de hipertiroit problemlerinden söz etmek gerekmektedir. Anethola isimli madde, tiroit problemlerinde etkin olarak kullanılırken, Anethola, dere otunun saplarında; ve yapraklarında mevcut olan bir maddedir. Anethola, dere otunun yapraklarında, ve saplarında bulunan diğer maddelerle de birleştiğinde, tiroit bezlerinin düzenli çalışmasında oldukça önemli katkılarda bulunmaktadır.

Dere otunun faydaları arasında, tiroit bezinin düzenli çalışmasına olan katkısından söz eder; ve bunu sağlam bir temele dayandırırken, şunu da belirtmemiz gerekmektedir ki: dere otu kullanmanızdan dolayı, kesinlikle doktorunuzun verdiği ilaçtan vazgeçip, tiroit tedavisinde kendi kendinize bir karar almamalısınız. Doktorunuzun önerilerine uyarken, destekleyici olarak dere otundan da yararlanabilirsiniz.

> İbrahim Saraçoğlu Tiroid İçin Dereotu Kürü ve Yapılışı

Dere otunun faydaları arasında düzenli kilo vermek; ve sağlıklı kilo vermekten de söz etmek gerekmektedir. Dere otunun faydalarından bu anlamda yararlanmak için, yemeklerden önce bir tutam taze dere otu yemeniz gerekmektedir. Yediğiniz taze dere otu, iştahınızın kesilmesine; ve sizde oluşan tokluk hissi ile daha az yemek yiyerek, kilo vermenize neden olmaktadır. Kullanılan zayıflama ilaçlarının tamamının, tiroit bezi fonksiyonlarını olumsuz etkileyerek, bir takım sağlık problemlerine sebebiyet verdiğini; bununla birlikte, dere otunda herhangi bir olumsuz durum yaşanmayacağını belirtmek isteriz. Dere otu ile birlikte egzersiz yapmayı da ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Dere otu kullanımında, özellikle dikkat etmenizin gerektiği konu ise, alınmış olan taze dere otunun, klorsuz, ya da çok az klorlu su ile bolca yıkanması, ve üzerinde bulunan zirai ilaçların arındırılması gerektiğidir. Bu şekilde, dere otunun faydalarından, daha sağlıklı bir şekilde yararlanmanız olanaklı hale gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ekinezyanın Faydaları Nelerdir? Ekinezya Çayının Faydaları ve Kullanımı başlıklı makalemizde ekinezya çayının hazırlanışı ve Ekinezyanın Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM