Şifalı Bitkiler: Acı Ağaç ve Acı Ağacın Faydaları

Şifalı Bitkiler: Acı Ağaç ve Acı Ağacın Faydaları

ACI AĞAÇ neye yarar? Acı ağaç hakkında bazı bilgiler vermek istedik. Şifalı Bitkiler: Acı Ağaç ve Acı Ağacın Faydaları Surinam acı ağacı, Acı odun, Acı tahta, Acı yonga, Kuasya, acı ağacın diğer isimleridir. Latince İsmi: : Quassie Amara. Bitki: Sedef otugiller familyasından bir ağaç olup yaklaşık 2 metre boyunda küçük bir bitkidir. Acı ağacın ince […]


ACI AĞAÇ neye yarar? Acı ağaç hakkında bazı bilgiler vermek istedik.

Şifalı Bitkiler: Acı Ağaç ve Acı Ağacın Faydaları

Surinam acı ağacı, Acı odun, Acı tahta, Acı yonga, Kuasya, acı ağacın diğer isimleridir.

Latince İsmi: : Quassie Amara.

Bitki: Sedef otugiller familyasından bir ağaç olup yaklaşık 2 metre boyunda küçük bir bitkidir. Acı ağacın ince kabuklarının üzerinde sarı benekler bulunur. Çiçekleri kırmızıdır.

Nerde Yetişir: Orta ve Güney Amerika’da Sıcak iklimlerde yetişir.

İçindeki Maddeler: Rezin, uçucu yağ ve quassin içerir.

Acı Ağaç nasıl kullanılır?

Acı ağacın kökü, kabuğu ve dalları hekimlikte kullanılır. Acı ağacın gövde ve yan dalları kesilerek kurutulur ve saklanır. Kullanılacağı zaman küçük parçalar halinde suda kaynatılır.

Normal kullanım için acı ağaç çayı: 1 Çay kaşığı acı ağaç odunu 1 bardak suda demlenir ve günde 1 bardak içilebilinir.  Tentür olarak ise bir doz 2 ila 5 damladır.

Acı Ağacın Faydaları Nelerdir?

  • Acı ağaç tükrük salgısını arttırır, mide ve barsak hareketlerini fazlalaştırır ve iştah açar. Acı ağaç sindirimi kolaylaştırır. Acı ağaç kuvvet verir, ateş düşürür. 1 litre suyun içine 5-10 gram ağaç yongası konulurak 5-6 saat bekletilir, sonra süzülür. Günde 3 defa yarım bardak ya da bir bardak içilir.
  • Barsak solucanlarına karşı acı ağaç etkili olabilir. Dâhili olarak alındığında yuvarlak solucanları ve lavman olarak kıl kurtlarını öldürür. Bu etkisi için iki yöntem vardır: Acı ağacın kaynatılmış soğutulmuş suyu ile lavman yapılır, ya da bu acı ağacın kaynatılıp soğutulmuş suyundan günde 3 bardak içilir.
  • Acı ağaç mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Böbrek sancılarını keser, böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.
  • Acı ağaç saçlardaki kepek sorunu için de faydalıdır. Acı ağacın haşlaması saç kepeğine karşı bir temizleyicidir.
  • Acı ağacın haşere kovucu etkisi vardır. Haşere kovucu etki için 10 gram acı ağaç 60 gr. suda iyice kaynatılır
  • Acı ağaç çayı alkol isteğini yok edebilir.
  • Acı ağaç kanamaları durdurur.

Acı ağacın yan etkileri

Acı ağaç eğer fazla içilirse baş dönmesi, bulantı kusma gibi yan etkileri görülebilir.

Bir önceki yazımız olan Anasonun Faydaları ve Anason Çayı Yapılışı başlıklı makalemizde 2010 anason fiyatları, ahmet maranki anason ve anason bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/