Ses Açıcı Bitkiler Nelerdir ?

Ses Açıcı Bitkiler Nelerdir ?

Bilinenin aksine ses tellerinin aşırı bir şekilde kısılması veya tahrip olması sonucunda çeşitli sağlık sorunları da söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan ses kısıklığına bağlı oluşan sağlık sorunlarına maruz kalınmaması açısından ses açıcı bitkilerden faydalanılmasını tavsiye etmekteyiz. Ses Tellerine Fayda Sağlayan Bitkiler İse Şunlardır; Kırmızı Biber Vücut açısından uyarıcı bir etkiye sahip olan kırmızı biber ses […]

Bilinenin aksine ses tellerinin aşırı bir şekilde kısılması veya tahrip olması sonucunda çeşitli sağlık sorunları da söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan ses kısıklığına bağlı oluşan sağlık sorunlarına maruz kalınmaması açısından ses açıcı bitkilerden faydalanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Ses Tellerine Fayda Sağlayan Bitkiler İse Şunlardır;

Kırmızı Biber

Vücut açısından uyarıcı bir etkiye sahip olan kırmızı biber ses tellerinde meydana gelen enfeksiyonların ve şişme problemlerinin ortadan kaldırılmasında büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bu sayede bir tutam kırmızı biber tozunun bir miktar ılık su ile karıştırılarak tüketilmesini ve hatta tercihe göre bir tatlı kaşığı oranında da bal ilave edilerek tüketilmesini tavsiye etmekteyiz.

Meyan Kökü

Anti-iltihap niteliği sayesinde vücutta oluşan iltihaplanmaların giderilmesine destek olan meyan kökü, aynı zamanda anti-alerjik özelliğe de sahip olması sayesinde ses tellerinde meydana gelen iltihaplanma, kısılma, hasar ve yıpranma gibi olumsuz durumların giderilmesine destek olmaktadır.

Hatmi Çiçeği Otu

Ses kısıklığı, öksürük, bronşit ve akciğer problemlerine faydalı bir bitki türü olan hatmi çiçeği otu düzenli olarak kullanıldığı takdirde ses tellerinde oluşan zedelenme ve kısıklık gibi sorunların kısa süreçler içerisinde etkisini kaybetmesini sağlamaktadır.

Adaçayı

Birçok faydaları bulunan adaçayı, özellikle de boğaz ve ses telleri problemlerine ciddi anlamda fayda sağlamaktadır. Özellikle gargara yapılarak kullanıldığında ses telleri sorunlarının daha hızlı bir şekilde giderilmesini sağlayan adaçayı tercihe göre meyan kökü ve propolis bitkisi ile birlikte karıştırılarak tüketilmesini tavsiye etmekteyiz.

Kaygan Kırmızı Karaağaç

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada ülkesinde yetişen bir bitki türü olan ve birçok sağlık sorunlarına fayda sağlayan kaygan kırmızı karaağaç bitkisi yatıştırıcı özelliği sayesinde tahrip olan dokuların yenilenmesini sağlamakta ve özellikle de boğaz ve ses telleri problemlerinde tercih edilen faydalı bitkiler arasında yer almaktadır.

Zerdeçal

Hint ve Çin toplumunda yaygın bir şekilde tercih edilen zerdeçal özellikle anti-iltihap özelliği sayesinde tahrip olan veya yorulma sonucunda kısılan ses tellerinin açılmasına fayda sağladığı gibi boğaz ağrılarının giderilmesinde de fayda sağlamaktadır. Gargara yapılarak kullanılan zerdeçal aynı zamanda 8 yaş ve üzeri çocuklarda da güvenle kullanılabilmektedir.

Gargara

Ses tellerinin açılmasında güvenle uygulanabilen etkili doğal yöntemlerden biri de gargara uygulamasıdır. Gargara uygulamasını aşağıdaki basit adımlar sayesinde kolayca uygulayabilmektesiniz;

  • 1 çay bardağına 50 gram düzeyinde ılık su ilave edin.
  • Hemen akabinde içerisine yarım yemek kaşığı oranında bal ilave edin.
  • Ayrıca hazırladığınız bu basit karışımın içerisine yukarıdaki doğal ses açıcı yöntemlerden herhangi birini de ilave edin.
  • Hemen sonrasında da hazırlamış olduğunuz basit karışım ile gargara uygulamasına başlayın.

Yaşınızın önemli olmaksızın evinizin konforunda kolayca uygulayabileceğiniz ses telleri açıcı doğal uygulamalar sayesinde sağlıklı ses tonunuza yalnızca birkaç gün içerisinde yeniden sahip olabilmektesiniz.

Bir önceki yazımız olan Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM