Şerbetçi Otu Nedir Nedir İşe Yarar ?

Şerbetçi Otu Nedir Nedir İşe Yarar ?

Şerbetci otu, Türkiye çok yetişen uzun yıllık otsu halinde bir bitkidir. Şifalı ot bir tırmanıcı ve bu yönde asılı duruyor gibi görünüyor. 7.5 metreye kadar büyüyebilir. Kullanılan bitki kısmı çiçeklerdir. Kış  aylarında bir bölüm ölüp, yeni sürgün kökünden gelecektir. Bu bitki Kendirgiller ailesinin pek çok faydasına sahiptir. Bu bitkinin ana kullanımı bira yapıyor olmasıdır. Bira, […]


Şerbetci otu, Türkiye çok yetişen uzun yıllık otsu halinde bir bitkidir. Şifalı ot bir tırmanıcı ve bu yönde asılı duruyor gibi görünüyor. 7.5 metreye kadar büyüyebilir. Kullanılan bitki kısmı çiçeklerdir. Kış  aylarında bir bölüm ölüp, yeni sürgün kökünden gelecektir. Bu bitki Kendirgiller ailesinin pek çok faydasına sahiptir. Bu bitkinin ana kullanımı bira yapıyor olmasıdır. Bira, bitkinin dişi kısmından yapılır. Özellikle Bilecik ve Bursa bu amaçla bitkiler üretmektedir. Avrupa’da, bira üretimi için şerbetçi otu üretilmektedir. Bununla birlikte, şerbetçi otu doğal olarak yetiştirilmektedir. Genel olarak Eylül ve Ekim aylarında toplanır. Başka bir erkeğin bitkisi başka yerde yetiştirilir.

Şerbetçi Otunun Faydaları

 Bilinen en iyi avantaj kadın göğüslerinin büyümesini sağlamaktadır.

– Vücutta çaba sarf ederek ödem gibi sorunlarla başa çıkmak için oldukça yardımcı olur.

 Sindirim sisteminin işlevini etkilediğinden iştah açan özellikleri vardır.

– Sindirim sistemini düzenlediği için, doz aşımı olmadan alındığında mide ağrısını azalttığı bilinmektedir.

 Sinirlilik ve stresle ilgili uyku bozukluklarını hafifletir.

 Kadınlarda göğüs büyütmesine ek olarak regl üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır.

 Tanenlerin ve çeşitli faydalı maddelerin kanı temizlediği de bilinir.

 Bu bitki, kozmetik ürünler ve bira üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Şerbetçi  Otu Nerede Büyür ve Nasıl Kullanılır?

Şerbetçi otu genellikle kurutulup bir halde tüketilir. Kurutulmuş şerbetçi otuna aktarlardan rahatlıkla ulaşılabilir. Şerbetçi otu kullanmak üzere karar verirseniz, bu otu güvenli bir aktarlardan alabilirsiniz. Bununla birlikte, yararlanabilmek için onu tüketmeye karar verirseniz, etki çok yüksek olduğu için doktorunuza danışmalısınız.

Eğer kurutulmuş bir şifalı bitkiden çay yapmak  isterseniz, 1 kaynamış su bardağının içine  yaklaşık 1 kaşık tatlı (silme), kuru şerbetçi otu kaynar su bardağına koyup ve beş dakika demlenmesini beklemek yeterlidir. Sert kokusu nedeniyle, ısıttıktan sonra bardağın içine  bal ekleyebilir böylelikle tatlanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer hormon üzerinde herhangi ciddi bir etki varsa, günde birden fazla fincan içmeyin ve düzenli olarak 1 ay boyunca onu aldıktan sonra, kesinlikle kullanıma ara verin.

Göğüs büyütme etkisini kullanmak isterseniz, daha harici olarak kullanın. Bildiğiniz çay demler gibi bu otu da çay için koyduğunuz kaynar suyun içine atın ve demlenmesini bekleyin daha sonra mikser makinesinin içine atıp şerbetçi otunun miktarıyla aynı derece de yağsız olan bir krem dökün ve karıştırın daha sonra göğüs uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra 4 yada 5 saat göğsünüzde beklettikten sonra ılık su ile temizleyin. Ayrıca bu büyütme yöntemi daha bilimsel açıdan kanıtlanmış bir yöntem değildir.

Şerbetçi Otunun Zararları

Özellikle şerbetçi otu çok fazla tüketildiyse , özellikle hassas insanl    ar için bulantı ya mide yanması gibi olumsuzluklar olabilir Bu yüzden fazla aşırı kullanılmaması gerekir.

Ayrıca hamile kadınların tüketimi de önerilmez. Hormonlar üzerinde dengesizlikler yaratabildiğinden, 1 ay gibi  fazla bir süre kullanılmamaları önerilir.

Her şeyden önce, hep söylediklerimiz gibi, doğal olarak veya kimyasal olmasına rağmen, şurup dahil olmak üzere düzenli olarak bir ürün kullanırsanız, önceden doktorunuza danışmanız gerekir. Yani bütün ürünler  herkes için aynı etkiyi üretmez. Kendiniz için  yarar  elde etmeye çalıştığınızı bilmeden sağlığınızı tehlikeye atmamaya dikkat edin.

 

Bir önceki yazımız olan Diz Dirsek ve Topuk Bakımı Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM