Sarmaşık Otu Nedir Faydaları Nelerdir?

Sarmaşık Otu Nedir Faydaları Nelerdir?

Sarmaşık şeklinde olan ve sarmaşık ailesinden olan bu otların görünümü yeşil şeklindedir. Bu sarmaşık otlarının bir yuvarlak olanı birde üzüm şeklinde olan meyveleri bulunmaktadır. Ülkemizde ise sadece güzel ( adi ) sarmaşık ve kafkas sarmaşıkları yetiştirilmektedir. Yapraklarında ve meyvelerinde zararlı bir madde içermemektedir. Bu otların boyları 5 ile 7 metre kadar uzamaktadır. Uzun yaprakları, sıralı […]

Sarmaşık şeklinde olan ve sarmaşık ailesinden olan bu otların görünümü yeşil şeklindedir. Bu sarmaşık otlarının bir yuvarlak olanı birde üzüm şeklinde olan meyveleri bulunmaktadır. Ülkemizde ise sadece güzel ( adi ) sarmaşık ve kafkas sarmaşıkları yetiştirilmektedir. Yapraklarında ve meyvelerinde zararlı bir madde içermemektedir. Bu otların boyları 5 ile 7 metre kadar uzamaktadır. Uzun yaprakları, sıralı sıralı kökleri bulunmaktadır. Paralel şeklinde bir bitkidir. Bu sarmaşıklar kış aylarında yeşil renkte yapraklarını açmaktadır ve yaz aylarında ise sarımsı yapraklarını açmaktadır.  Türkiye’de çoğu bölgede yetişebilmektedir. Genellikle Güneydoğu ve doğu bölgelerinde çoğunlukta olan bu yapraklar 1300mm kadar yüksekliğe sahip olan bölgelerde bile yetişebilmektedir. Yemeklerde, salatalarda ve mezelerde bu otlardan kullanılabilmektedir.

Sarmaşık Otu Faydaları

Sarmaşık otu ülkemizde her bölgede kolayca sağlanabilen bir bitki türüdür. Doğal yollarla tedavi uygulanan ve sağlık açıdan faydası çok olan bir bitki türüdür. Çiçek türleri arasında olan sarmaşık otu bu türler arasında sağlık açısına en fazla yarar sağlayan çiçekler arasında başta gelmektedir.
Mide bulantısı ve kusmayı gibi rahatsızlığınızda kaynatılıp içildiğinde fayda sağlamaktadır.
Kabızlık ve ishal  rahatsızlıkları olan kişiler bu otları kaynatıp 1 hafta kadar içtiklerinde bu rahatsızlıklardan kurtulmuş olacaklardır.
İdrar çıkarmada sorun yaşayanlar için faydalıdır.
Böbrekte bulunan taşların düşürülmesi için uygulanan doğal tedavi yöntemlerindendir.
Bu otları kaynatılıp içildiğinde insanı sakinleştirdiği ve hafiflettiği söylenmektedir.
Halsizlik, yorgunluk ve vücudumuzun direncini arttırmak için kullanılmaktadır.
Göğsü yumuşatarak balgam söktürür ve öksürüğe iyi gelmektedir.
Zayıflamak ve yağ yakımını hızlandırmak için kullanılan doğal tedavi yöntemlerindendir.
Cilt bakımında kullanılmaktadır. Cildimize bu otları kaynatarak sıvı haline getirdiğimizde cilde günde 2 veya 3 defa sürdüğümüzde fayda sağlamaktadır.
Saçlarımızın dökülmemesi ve kepeklenmemesine fayda sağlamaktadır. Saçlarımızın kısa sürede uzamasını sağlamaktadır.
Sarmaşık otları kaynatılıp günde 3 – 4 defa gargara yapıldığında diş ağrılarını azaltıcı özelliği bulunmaktadır.
Nezle ve ciğerlerimizde ağrılar olduğunda nane ve ıhlamur ile karıştırılıp içildiğinde fayda sağlamaktadır.
Grip ve soğuk algınlığında nane ile karıştırılıp tüketildiğinde daha erken etkisini göstermektedir ve iyileştirmektedir.
Sarmaşık otları yara ve kızarıklık olan yerlere konulduğunda yara olan ve kızarık olan yerleri hızlıca iyileştirmektedir.
Ağız ve dişlerimizde oluşan çürüklerin ağrıları sonucu bu otlar kaynatılıp içildiğinde ağrıları azaltmaktadır ve dindirmektedir.
Adet döngüsünü ve adet günlerinde olan ağrıların hafiflemesinde faydalı olmaktadır. Adet günlerinin düzenlenmesinde de yarar sağlamaktadır.
Uyku problemi yaşayan kişilerin uyku problemlerini düzelttiği söylenmektedir.
Vücudumuzdaki mikropları ve zararlı bakterileri atmamızda yardımcı olmaktadır.
Çoğu kanser rahatsızlıklarının  tedavilerinde doğal yöntemlerin başında gelmektedir. Bu kanser rahatsızlıkları arasında en çok lösemi rahatsızlıkları olanlara fayda sağlamaktadır.
Vücudumuzda biriken fazla suları vücudumuzdan atmamızı sağlar ve vücudumuzda ödem oluşmasını engellemektedir.
Çok terleyen kişilerin az terlemelerine fayda sağlamaktadır.
Nefes alıp vermede ve nefes darlığının giderilmesinde fayda sağlamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM