Sarı Yoğurt Otu ve Faydaları

Sarı Yoğurt Otu ve Faydaları

Sarı yoğurt otunun faydaları nelerdir? Sarı yoğurt otu nasıl kullanılır? Sarı yoğurt otu çayı nasıl yapılır? Sarı Yoğurt Otu ve Faydalarından bahsetmek istiyoruz. Sarı Yoğurt Otu Nasıl Bir bitkidir? Değişik türleri vardır bu bitkinin; tarlalarda, çayırlarda ve çit kıyılarında bolca Tırmanca Yoğurtotu yetişir ve zararlı ot olarak çiftçiler tarafından bilinir. Boyu 60-160 cm olan bitkinin […]

Sarı yoğurt otunun faydaları nelerdir? Sarı yoğurt otu nasıl kullanılır? Sarı yoğurt otu çayı nasıl yapılır? Sarı Yoğurt Otu ve Faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Sarı Yoğurt Otu Nasıl Bir bitkidir?

Değişik türleri vardır bu bitkinin; tarlalarda, çayırlarda ve çit kıyılarında bolca Tırmanca Yoğurtotu yetişir ve zararlı ot olarak çiftçiler tarafından bilinir. Boyu 60-160 cm olan bitkinin yaprakları halka şeklinde dizilidir. Sapları uzun, yeşil-beyaz renkli çiçek şemsiyeleri vardır. Rahatça sapındaki tüylerin yardımı ile tırmanabilir. Diğer isimleriyle; çobansüzeği, yapışkanotu, sünnetlikotu ve kaz otu olarak da bilinir.
Gerçek yoğurtotu ve sarıyoğurt otu olarak bilinirken genellikle yüksek yerlerde yetişir. Boyu 30-60 cm olan bitki dik bir şekilde durur ve çiçekleri bal gibi kokan altın sarısı renktedir. Temmuzda çiçeklenen bitki toplanır. Sıkça eğilimli yerlerde ve yol kıyılarında rastlanan bitki, daha çok çiçeklenme zamanında yatay biçimde görülür. Şifalı özellik açısından bitkinin tüm türleri aynıdır ve aynı biçimde kullanılır. Ancak mutlaka taze olarak yenmelidir.

Sarı Yoğurt Otunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

 • Bilinen faydalarından bazıları da şunlardır;
 • Karaciğeri, böbrekleri, pankreas ve dalağı hastalık yapıcı maddeleri yoğurt otu çayı içerir. kum ve taş rahatsızlıklarında, idrar tutukluğunda, epilepsi, raks illeti sinirsel rahatsızlıklarda da önerilir.
 • Eşit oranda yoğurt otu, altınbaşak ve sarı ballıbaba karıştırıldığında böbrek iltihaplarında daha etkili çay elde edilmiş olur. Çay demlenerek elde edildiğinde kahvaltıdan yarım saat önce yarım fincanı ve gün boyunca da geri kalanı yudumlanarak 14 gün süresince, hastalığı ağır olanlarda 4 fincan olmak üzere tüketilir.sarı yoğurt otu ve faydaları
 • Çaydan lenf bezi hastalıklarında her gün içilir. Guatrı olanlarda da kaynatılarak elde edilen bitki çayıyla gargara yapılır.
 • Deri hastalıklarını, kan çıbanlarını ve yaraları dıştan kullanıldığında iyileştirir. Yaraların çabuk iyileşmesini de merhemi sağlar.
 • Ses tellerinde olan aksaklıklarda eğer mikrobikse gargara yapılır.
 • Dil kanseri, yoğurtotu çayı içilerek ya da gargara yapılarak iyileştirilir.
 • Tereyağı ile taze özsuyu karıştırılarak kanser, çıban ve kanser türü deri hastalıklarının iyileşmesini sağlar.
 • Taze yoğurtotu özsuyu ve aynısafa merhemi pürüzlü, sınırları belirgin, koyu lekeler biçimindeki deri hastalıklarında kullanılır. Aynısafanın kan temizleyici özelliği vardır ve aynısafa, civanperçemi ve ısırganotu karışımından hazırlanan çay elde edilir.
 • Gırtlakta bulunan kanser ve tümörlerde, damakta oluşan düğümden dolayı olan ağrılarda yoğurtotu çayı gargara yapılır ya da içilir.

Bir önceki yazımız olan Veba Otunun Faydaları Ve Kullanımı başlıklı makalemizde kabakulak için şifalı bitkiler ve veba otunun faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. Bobrek nakli oldum ilaclar kulaniyorum yan etkileri cok var ve troid nodul var bitkisel destek alabiliyormuyum tesekur ederim cevap beklerim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM