Sarı Çayın Faydaları Nelerdir ?

Sarı Çayın Faydaları Nelerdir ?

Sağlık açısından birçok faydalarının bulunması ve tamamen bitkisel bir çay türü olması sayesinde yan etkilerinin söz konusu olmaması sayesinde günlük tüketilmesi tavsiye edilen sarı çayın bu sayede ülkemizde en fazla tüketilen bitkisel çay türleri listesinde yer aldığını ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz. Ev konforunda kolayca demlenip tüketilen sarı çayın özellikle de günlük olarak düzenli bir şekilde […]


Sağlık açısından birçok faydalarının bulunması ve tamamen bitkisel bir çay türü olması sayesinde yan etkilerinin söz konusu olmaması sayesinde günlük tüketilmesi tavsiye edilen sarı çayın bu sayede ülkemizde en fazla tüketilen bitkisel çay türleri listesinde yer aldığını ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz. Ev konforunda kolayca demlenip tüketilen sarı çayın özellikle de günlük olarak düzenli bir şekilde tüketildiğinde ilgili sağlık problemlerinin iyileşmesi açısından daha hızlı ve etkili bir şekilde etkisini göstermektedir. İsmini çemen otu renginden alan ve dünya genelinde en fazla tüketilen bitkisel çaylar listesinde yer alan sarı çay birçok bitkisel çay türlerinden farklı olarak aynı anda hem vanilya, hem krema ve hem de çikolata tadı sunmaktadır.

Sarı Çayın Faydaları İse Şunlardır;

 • Solunum yolu rahatsızlıklarında tedavi amaçlı olarak kullanılabildiğinden, solunum yolu rahatsızlıklarının iyileşmesine destek olmaktadır.
 • Soğuk algınlığı rahatsızlıklarının tedavi edilmesine destek olmaktadır.
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarını iyileştirmektedir.
 • Kadın hastalıklarında tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.
 • Ağrılı adet görme probleminde ve adet düzensizlikleri rahatsızlığında tedavi amaçlı kullanılmaktadır.
 • Menopoz döneminde tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.
 • Günlük düzenli bir şekilde kullanıldığında anne sütünün artmasını sağlamaktadır.
 • Cinsel gücün sağlıklı bir şekilde artmasına destek olmaktadır.
 • Tüm eklem problemlerinde etkili bir şekilde fayda sunmaktadır.
 • Üriner sistem rahatsızlıkları tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Sinir sistem rahatsızlıklarında fayda sağlamaktadır.

Sarı Çayın Hazırlanışı İse Şu Şekildedir;

Diğer bitki türlerinden farklı olarak doğrudan demlenmesi söz konusu olmayan sarı çayın tohumlardan oluşması vesilesi ile bitkinin yapraklarının pişirilmesi söz konusu olmaktadır. Bu aşamadan itibaren evinizin konforunda sarı çay hazırlamak açısından uygulamanız gerekenler şunlardır;

 • İlk işlem olarak 250 ml oranında suyu bir kap içerisinde kaynatın ve su kaynamaya başladığı süreçte ise, içerisine 1 tatlı kaşığı miktarınca yıkanmış taze Çemen otu tohumlarından ekleyin ve 5 dakika boyunca kısık ateş üzerinde pişirin.
 • Pişirme işleminizin tamamlanmasından sonra, tercihiniz doğrultusunda bitkisel çayınızı sıcak veya soğuk olarak tüketebilmektesiniz.
 • Ayrıca, daha faydalı olabilmesi açısından bitkisel çayınızı sıcak olarak tüketmenizi tavsiye etmekte ve çayınızın daha hoş bir aromaya sahip olabilmesi açısından da içerisine tercihiniz doğrultusunda süt,toz,zencefil,bal veya şeker ilave edebileceğinizi de ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Sarı Çayın Olası Yan Etkileri Nelerdir ?

Bilimsel yönden yapılan araştırmalar neticesinde sarı çayın herhangi bir yan etkisinin bulunmadığı gözlemlenmiştir. Ancak, uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere gebelik döneminde bulunan bayanların, çocukların ve sarı çay bitkisine karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilen bireylerin sarı çay bitkisini kullanmamanızı tavsiye etmekteyiz. Bu faktörler haricinde dileyen herkes günlük olarak 2-3 çay bardağı miktarınca sarı çay bitkisel çayından faydalanabilmektedir.

Sarı Çay Nereden Satın Alınabilmektedir ?

Ülkemizde yaygın olarak satışa sunulan sarı çay bitkisel çayından tercihiniz doğrultusunda aktar mağazanızdan, alışveriş merkezinizden veya doğrudan internet dünyasında yer alan online aktar sitenizden uygun fiyat tarifesi üzerinden sipariş verebilmektesiniz.

Bir önceki yazımız olan Oolong Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM