Saparna Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir?

Saparna Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir?

Pek çok yerde frengi kökü, Smilax, Sarsaparilla gibi değişik isimlerle bilinen saparna bitkisi zambakgiller familyasına dâhil bir bitkidir. Sarmaşık gibi tırmanıcı özelliğe sahiptir ayrıca gövdesinde dikenli bir yapısı vardır, uzun ömürlü, çiçekli bir bitkidir ve yaprakları kalp şeklindedir. Böylece kabaca saparna bitkisi nedir sorusunun cevabını bulmuş olduk, ayrıca birçok da çeşidi vardır. Ülkemizde Nemçe saparnası ve Anadolu […]

Pek çok yerde frengi kökü, Smilax, Sarsaparilla gibi değişik isimlerle bilinen saparna bitkisi zambakgiller familyasına dâhil bir bitkidir. Sarmaşık gibi tırmanıcı özelliğe sahiptir ayrıca gövdesinde dikenli bir yapısı vardır, uzun ömürlü, çiçekli bir bitkidir ve yaprakları kalp şeklindedir. Böylece kabaca saparna bitkisi nedir sorusunun cevabını bulmuş olduk, ayrıca birçok da çeşidi vardır. Ülkemizde Nemçe saparnası ve Anadolu saparnası olarak çeşitleri bulunmakta olup, kökünde ise tanen ve saponin bulunur.

Yurdumuzdaki yetiştiriciliği Marmara Bölgesinde, Ege Bölgesinde ve Akdeniz Bölgesinde yapılmaktadır, yani yağışlı havaları sevdiğini buradan çıkartabiliriz. Peki, saparna bitkisi nasıl toplanır veya nasıl muhafaza edilir, köklerini kullanmak isteyenler için yılın her ayında bulabilmeleri ve çıkarıp yıkayarak kurutabilmeleri mümkündür. Ancak yinede çiçek açmaya başlamasını beklemekte fayda vardır, buda tam olarak mayıs ayında çiçeklenmesi ekim ayında meyvelerinin olgunlaşmasına denk gelir.

Bu zamana kadar pek çoğumuzun duymadığı bu bitki türü neden bu aralarda bu kadar sık duyulmaya başlandı ya da saparna bitkisinin faydaları nelerdir? Birazda onlara bakalım, organik beslenmenin ve tıbbı amaçlı olarak çeşitli bitkilerin kullanılmasına verilen önem günden güne artarken kimyasal içerikli ilaçlardan uzaklaşılması düşünülmektedir. Ancak şifalı bitkileri iyi tanımak mutlak gereklidir aksi takdirde fayda sağlamak isterken zararda verilebilir. Ayrıca her bir bitkinin kişiler üzerindeki etkileri de değişkenlik gösterebilir çünkü aynı insanda farklı rahatsızlıklar olabilir ya da en basiti o bitkiye karşı alerjisi olabilir bu sebeple uzman görüşü ile tüketilmesi önemlidir. Gelelim faydalarına;

  • Saparna bitkisi içeriği ile kanı çeşitli toksinlerden temizler,
  • Normal durumdan fazla olarak terletme özelliği vardır ki bu kilo kaybından başlayarak farklı konularda yardımcı olur,
  • Kabızlık sorunu çeken kişiler içinde bağırsakları hızlandırma özelliğine sahiptir yani ishal yapma özelliği vardır,
  • Frengi rahatsızlığında yardımcı olur,
  • Çeşitli cilt hastalıklarına faydalıdır,
  • Boğaz kuruluğu çekenler için tükürük artırıcı özelliği vardır,
  • Romatizmal ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir,
  • Vücudumuzda barınan çeşitli zehirli maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Bitkiyi tanıdık faydalarını da anladık ama bu bitkiyi nasıl tüketmeliyiz ya da hangi sıklıkla tüketmeliyiz birde ona bakalım. Sebze yemeği olarak pişirilmek istenirse kökleri, tohumlarının üzerindeki zarı ve sürgünleri kullanılır. Ayrıca çay şeklinde demlenerek de tüketilmesi mümkündür ki tarifini de verelim; iki tatlı kaşığı kadar ince kıyılmış saparna kökünü demliğe ve üzerine 300 ila 500 mililitre kaynar su eklendikten sonra 5 ya da 10 dakika kaynatılmaya devam edilir akabinde ise yine 10 dakika kadar da demlenmeye bırakılır ve sonunda süzülerek içilir. Kullanma sıklığı ise rahatsızlığınıza ve rahatsızlığın evresine bağlı olarak değişebilir, bütün diğer şifalı bitki kullanımlarında olduğu gibi bu bitkide de temkinli davranılmasında yarar vardır. Gerçekten ihtiyacınız var ise satın alacağınız aktardan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Pamuk Tohumu Nedir Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM