Sanikel Bitkisi (Derman Otu) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sanikel Bitkisi (Derman Otu) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sanikel bitkisi (derman otu) tanımı ve faydaları birçok derde deva olan bu bitki için oldukça sık yapılan bir araştırma başlığı olmakla beraber sanikel bitkisinin halk arasında birçok isminin bulunduğunu da belirtmek gerekmektedir. Buna göre sanikel bitkisi; Derman otu Şifa otu Yara otu Devekulağı gibi isimlerle de anılmaktadır. Burada kullanılan şifa otu ve derman otu tanımı […]


Sanikel bitkisi (derman otu) tanımı ve faydaları birçok derde deva olan bu bitki için oldukça sık yapılan bir araştırma başlığı olmakla beraber sanikel bitkisinin halk arasında birçok isminin bulunduğunu da belirtmek gerekmektedir. Buna göre sanikel bitkisi;

  • Derman otu
  • Şifa otu
  • Yara otu
  • Devekulağı gibi isimlerle de anılmaktadır.

Burada kullanılan şifa otu ve derman otu tanımı bitkinin birçok hastalığa iyi gelmesi nedeniyle tabir edilirken, yanık ve yaraları tedavi etmedeki mucizevi etkileri sebebiyle sanikel bitkisi yara otu olarak da anılmaktadır. Aynı zamanda kullanılan deveotu tanımı da bitkinin yapraklarının şeklinin devenin kulaklarını andırmasıdır.

Sanikel Bitkisinin (Derman Otu) Genel Özellikleri Nelerdir? 

Olukça şifali bir bitki olan sanikel (derman otu) bitkisinin kökleri dışında her bölgesi kullanılır. Yeşil otsu bir bitki olan sanikel (derman otu) bitkisi kırmızı ya da top top beyaz tonlarında çiçeklere sahiptir. Şifa otu bitkisi boyu maksimum 60 cm’ye kadar çıkabilir. Çok sıcak ve çok soğuk iklimler hariç hemen hemen her coğrafyada yetişen sanikel bitkisi ormanların daha az olduğu bölgelerde bahçe ve tarlaların gölge olan kısımlarında yetişir. Bu yönüyle aslında çok sulak bir iklim sevmese de bitkinin güneşle arasının da çok iyi olmadığı söylenebilir.

Sanikel (Derman Otu) Bitkisinin Toplanması Ve Kurutulması

Sanikel (derman otu) bitkisinin toplanma zamanı Mayıs ve Ağustos ayları arasıdır. Bitki yerden en az 5 cm. yukarıdan kesilerek toplanmalıdır. Toplanan bitkiler kişinin tercihine göre yere serilerek kurutulabileceği gibi birleştirip deste halinde bağladıktan sonra kuru bir ortama asarak da kurutulabilir. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta sanikel (derman otu) bitkisinin kurutma işleminin güneşte değil de gölgede yapılmasıdır. Bitkinin içerisindeki etkin maddeler güneşte kurutulduğunda özelliklerini tam olarak kaybetmektedir. Bu nedenle güneşle direkt temasları engellenmelidir.

Sanikel (Derman Otu) Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Derman otu bitkisi kullanımı kullanım amaçlarına göre değişiklik göstermektedir.

  • Mevcut iltihabın kurutulması ve iltihap oluşumunun engellenmesi
  • Damarları büzme yoluyla kanamanın durdurulması
  • Balgam söktürücü ve göğsü yumuşatıcı etkisi için sanikel bitkisini çay demler gibi demleyip (bir miktar suya 1 tatlı kaşığı sanikel bitkisi) günde birkaç bardak süzerek içilmesi gerekmektedir.

Sanikel (Derman Otu) bitkisi eğer yaralı ve sorunlu bir bölge üzerine sürülecekse de lapa yapıp problemli bölgeye sararak kullanılabilir. Bu yöntem için taze sanikel bitkisi havanda dövülerek lapa yapılabileceği gibi, bir miktar su içerisine 2 yemek kaşığı sanikel bitkisi koyularak kaynatıldıktan sonra bir pamuk yardımıyla cilt üzerine sürülmesi yöntemi de denenebilir. Aynı zamanda bunun haricinde suyun içinde soğuyan ve iyice yumuşayan sanikel bitkisi suyun içerisinden çıkarılarak sorunlu bölgeye sarılarak da kullanılabilir. Her şekilde yaralar için önemli fayda sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Rokanın Yan Etkileri Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM