Doğal Hekim
Saman nezlesine ne iyi gelir?
Sosyal Medyada Paylaş
30 Mayıs 2018
admin

Saman nezlesine ne iyi gelir?

Bahar ayları, geçiş dönemleridir ve biz bu zamanlarda havanın değişkenliğinden dolayı, çok çabuk hastalandığımızı düşünürüz. Peki gerçekten hastalanıyor muyuz? Yoksa işin altında başka bir suçlu mu var?   Alerjik rinit olarak da bilinen saman nezlesi, aslında sık görülen bir problemdir. Bağışıklığınız, soluduğunuz maddeleri yabancı bir düşman olarak görür ve vücudu


Bahar ayları, geçiş dönemleridir ve biz bu zamanlarda havanın değişkenliğinden dolayı, çok çabuk hastalandığımızı düşünürüz. Peki gerçekten hastalanıyor muyuz? Yoksa işin altında başka bir suçlu mu var?

 

Alerjik rinit olarak da bilinen saman nezlesi, aslında sık görülen bir problemdir. Bağışıklığınız, soluduğunuz maddeleri yabancı bir düşman olarak görür ve vücudu korumak adına tepki verir. Aslında saman nezlesi, vücut kendini savunmak istediği zaman ortaya çıkar.

 

Bu duruma neden olabilecek maddeler, ev tozu, küf, polenler ve evcil hayvan tüyleridir. Farklı şeylere alerjisi olan ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde daha sık görülen bir problemdir.

 

Saman nezlesinde; sürekli hapşırma hali, burun akıntısı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve gözlerde sulanma, kaşıntı ve yaşarma görülür. Ancak kuru öksürük, halsizlik ve yorgunluk da yaşanabilir. Bu sorun hayatın normal işleyişine müdahale edebilir. İnsanın yaşam kalitesini düşürür.

 

En büyük sorun bir tedavisinin olmamasıdır. Ancak rahatsızlığı azaltmak ve alevlenmesini önlemek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler mevcuttur. Tuzlu su tüm doktorların da önerdiği bir uygulamadır. Düzenli olarak tuzlu su ile nazal bölgeyi yıkamak rahatsızlığın ve tıkanıklığın hafifletilmesine yardım eder.

 

Zencefil, antihistamin etkileri sahiptir ve burun akıntısı ve sürekli hapşırmaktan dolayı oluşan boğaz tahrişini ve ağrısını geçirebilir. Antiviral, antibakteriyel ve antienflamatuvar özellikleri bulunur. Ayrıca çok yönlü bir besindir, yemeklere ekleyebilir veya çayını içebilirsiniz.

 

Zerdeçal, bağışıklık sistemini güçlendirir ve antioksidanlar ile doludur. Burun tıkanıklığını, baş ağrısını ve hapşırmayı geçirebilir. Ayrıca içerdiği antioksidanlarla, alerji semptomlarının etkilerini uzun süreliğine de azaltabilir.

 

Sarımsak, kuersetin içerir ve bu içerik sebebiyle alerjik rinit semptomlarını azaltabilir. Ayrıca doğal olarak bağışıklık güçlendirici özellikleriyle vücudun daha çabuk iyileşmesine yardım eder. Doğal antibiyotiktir. Doktorunuza danışarak, takviye olarak da kullanabilirsiniz.

 

Elma sirkesi, antihistaminik özellikleri sebebiyle, saman nezlesini hafifletmek söz konusu olduğunda, çok etkilidir. Hapşırık, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi en yaygın görülen belirtilerin yoğunluğunu ve sıklığını azaltabilir. Ayrıca tıpkı sarımsak gibi, bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Isırgan otu, yıllar boyunca halk arasında antihistaminik ve antienflamatuvar olarak kullanılmıştır. Hapşırık, burun tıkanıklığı ve göz kaşıntısı gibi semptomları rahatlıkla azaltabilir.

 

Probiyotik içeren gıdaların her biri bağışıklık sistemini güçlendirmek için yoğun olarak çalışır. Lactobacillus acidophilus adı verilen probiyotikler alerjik rinit ve semptomlarını genel olarak azaltır ve uzun süreli kullanımında semptım sıklığında da azalma yaşanacaktır.

 

En bilindik seçenek ise elbette C vitaminidir. Kış ayları gelince bağışıklık sistemini güçlendirmek için portakal, mandalina ve greyfurt yemeye başlarız. Ancak tüm sene boyunca C vitamini açısından zengin gıdalar tüketildiğinde, bağışıklık sistemi her durumda ayakta kalacaktır. Kivi, biber, çilek, domates ve patates gibi besinler de tüketebilirsiniz. Ayrıca doktorunuza danışarak C vitamini takviyeleri alabilirsiniz.

 

Bağışıklık sistemi güçlendiğinde, alerjik rinit ve genel alerji semptomları azalır ve vücudun bağışıklığı en ufak bir maddeyi, düşman olarak algılamaktan, belirli bir oranda vazgeçer. Bu durumun genel olarak bir tedavisi yoktur ve tamamen yok olmaz.

 

Alerjik rinit veya saman nezlesiyle yaşamayı öğrenmeli ve bahsedilen yöntemlerden bir ya da birkaçını kullanarak, semptomları hafifletebilirsiniz.

 

Kaynak:

 

http://sifalibitkiler.net/saman-nezlesine-ne-iyi-gelir

Bir önceki yazımız olan Gastrite İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017