Şalgam Nedir, Faydaları Nelerdir?

Şalgam Nedir, Faydaları Nelerdir?

Acımtırak bir tada sahip olan ve kök sebzesi olarak da bilinen şalgam kökü ve yapraklarının yüksek besin değerine sahip olması sayesinde genel sağlık açısından birçok faydalar sunan ve bu sayede tüketilmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilen bir kök sebzesidir. Şalgamın İçeriğinde Yer Alan Vitamin Ve Mineraller İse Şunlardır; A vitamini C vitamini K vitamini B6 […]


Acımtırak bir tada sahip olan ve kök sebzesi olarak da bilinen şalgam kökü ve yapraklarının yüksek besin değerine sahip olması sayesinde genel sağlık açısından birçok faydalar sunan ve bu sayede tüketilmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilen bir kök sebzesidir.

Şalgamın İçeriğinde Yer Alan Vitamin Ve Mineraller İse Şunlardır;

 • A vitamini
 • C vitamini
 • K vitamini
 • B6 vitamini
 • Kalsiyum
 • Demir
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Fosfor gibi birçok mineraller ve bileşenlere sahiptir.

Şalgamın Faydaları İse Şu Şekildedir;

Kanser Hastalıklarını Engeller

Başlıca faydalarından biri kanseri önlemek olan şalgamın bu sebeple günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. İçeriğinde yer alan yoğun aktioksidan maddesi sayesinde ayrıca beden içerisinden toksinlerin de hızlı bir şekilde dışarı atılmasına destek olmaktadır.

Kalp Sağlığını Korur

Anti-inflamatuar özelliği sayesinde kalp krizi, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi ciddi kalp rahatsızlıkları oluşumunu önlemesi sayesinde şalgamın bu sayede kalp sağlığı açısından da ciddi anlamda fayda sağladığı bilimsel olarak da ispat edilmiştir.

Vücudun Bağışıklık Sisteminin Hastalıklardan Korunmasını Sağlar

Antioksidan özelliği ve zengin vitamin içeriği sayesinde vücudun bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde güçlenmesini sağlayan şalgam, bu sayede bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı korunmasında da önemli görevler üstlenmektedir. Etkili bir antioksidan olması sayesinde ayrıca vücutta serbest radikallerin yok edilmesinde, hücrelerin onarılmasında, hücre sayısının arttırılmasında, DNA problemlerinin ortadan kaldırılmasında ve bağışıklık sisteminin gereksinim duyabildiği besinlerin sağlanmasında gibi birçok farklı alanlarda da şalgam ciddi anlamda fayda sağlamaktadır.

Bağırsak Rahatsızlıklarında Fayda Sağlar

K vitamini ve omega 3 yağ asitleri gibi içeriğe de sahip olması sayesinde bağırsak rahatsızlıklarında da fayda sağlayan şalgam bu özelliği sayesinde ayrıca kalp, artrit ve diğer sağlık sorunları oluşum riskinin de azalmasında önemli rol üstlenmektedir.

Sindirim Sistemi Sağlığı Korunmasına Destek Olur

Zengin lif içermesi sayesinde sindirim sistemi sağlığının da korunmasında faydalı olan şalgam bu sayede sindirim sistemi problemlerinde de en fazla tercih edilen ve etkin sonuçlar sunan besinler listesinde yer almaktadır.

Kemik Sağlığı Korunmasına Destek Olur

Bol miktarda kalsiyum ve potasyum içermesi sayesinde kemik sağlığının korunmasına yardımcı olan şalgam, bu sayede anemi gibi ciddi kemik rahatsızlıkları oluşum riskini en az düzeye düşürebilmektedir. Özellikle de çocuklarda sağlıklı kemik ve iskelet sistemi açısından şalgamın günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesinde fayda bulunmaktadır.

Fazla Kiloların Atılmasına Destek Olur

Şalgamın faydalarından biri de, fazla kiloların doğal bir yoldan atılmasına yardımcı olmasıdır. Yüksek miktarda diyet lifi içeren ve bu sayede bağırsakların devamlı bir şekilde hareketli kalmasına destek olan şalgam bu sayede vücuttan gereksiz maddelerin hızla dışarıya atılmasını sağlayarak fazla kiloların atılmasında etkilidir.

Bu bakımdan şalgamın mümkünse günlük olarak tüketilmesine özen gösterilmesini tavsiye etmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Rokanın Yan Etkileri Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM