Salep Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir ?

Salep Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir ?

Salep orkideler ailesindendir. Bu salepleri orkidelerin köklerinden elde edilmektedir. Bir tür orkide olan bu bitkilerin toprağın altında olan köklerinin genellikle toz haline getirilerek su ve sütle karıştırılarak içildiği bilinmektedir. Tel bir orkideye benzeyen salebin içerisinde 2 tür kökü vardır. Bu köklerin içerisinde glikoz konulmaktadır. Ve toz haline getirilerek satılmaktadır.  Bu salep bitkisinin gövdesi dik, kökleri […]


Salep orkideler ailesindendir. Bu salepleri orkidelerin köklerinden elde edilmektedir. Bir tür orkide olan bu bitkilerin toprağın altında olan köklerinin genellikle toz haline getirilerek su ve sütle karıştırılarak içildiği bilinmektedir. Tel bir orkideye benzeyen salebin içerisinde 2 tür kökü vardır. Bu köklerin içerisinde glikoz konulmaktadır. Ve toz haline getirilerek satılmaktadır.  Bu salep bitkisinin gövdesi dik, kökleri ise yatsıdır. Köklerin üzerinde bulunan çiçekleri salkım şeklindedir. Geçmişimizden belli özellikle Osmanlı devletinde çok tüketilen  bir içecek haline gelmiştir. Bu salepler sıcak olarak içildiğinde bazı faydaları bulunmaktadır. Tıbbi açıdan herhangi bir faydası söz konusu olmamaktadır. Bu salep otları her bölgede yetişebilmektedir. Ticari acıdan sizlerin ürettiğinden ziyade dağlarda, ormanlarda, çayırlarda da kendiliğinden yetişebilmektedir. Ülkemizde çoğu bölgede yetiştirilmektedir.

Çoğunlukla Güney Doğu Anadolu ve Ege bölgesinde çok sayıda üretim yapılmaktadır.  Salebin iki tane ismi de bulunmaktadır. Salebin  elde edilen köklerine glikoz ve yağ ilave edilmektedir. Salep bitkisini köklerinin çiçek haline dönüştüğünde toplanması gerekmektedir. Bu zamanlarda toplanmadığı zamanlarda bir hafta kadar su ilave edilerek beklenmelidir.  Su ile bekletildiğinden sonra 15 – 20 dakika sıcak suda kaynatılıp güneşte bekletilmelidir. Bir ipe dizilip sucuk gibi kurutulmaktadır. Bu salepleri toplarken topladığınız kökleri toplamamanız gerekmektedir. Köklerin üzerlerinde çıkan çiçekleri toplamanız gerekmektedir. Bu şekilde topladığınızda bir sene sonra yine topladığınız yerde tekrar salep bitkisi vermektedir. Bu kökleri koparırsanız bir daha bu köklerden çiçek üretimi alamayacaksınızdır. Bu kuruttuğunuz salepleri değirmenlerde dövülerek salepler toz haline getirilmektedir. Sıcak içildiğinde çok lezzetli olan bu salepler birçok rahatsızlıklara da iyi geldiği söylenmektedir. Bu salepler dondurma ve muhallebi gibi tatlılarda da kullanılmaktadır. Salebin tozu çok güzel kokmasa bile sıcak su ile karıştırıldığında çok güzel bir kokusu oluşmaktadır.  Dondurma yapımında salep bitkisi ve salep tozu da kullanılmaktadır. Ülkemizde dondurmasıyla meşhur olan Kahramanmaraş dondurması lezzetinin bu kadar güzel olmasını salep tozlarından almaktadır.

Salep Bitkisinin Faydaları

Salep bitkisi ve tozu sıcak tüketildiği taktir de soğuk algını giderdiği tespit edilmiştir.
Salep tozunun öksürüğü ve bronşit önleyici özelliği bulunmaktadır.
Salep sıcak su ile tüketildiğinde kabızlığa iyi geldiği tespit edilmiştir.
Salep zihnimizi güçlendirmektedir. Sınava ve ders çalışanlar için salep içmeleri önerilmektedir.
Salebin ateş düşürücü yönünün olduğu da bilinmektedir. Ayrıca vücut sıcaklığını dengelediği söylenmektedir.
Salebin faydaları arasında üşüyen kişilerin salep içtikleri taktirde bu üşümeden kurtuldukları söylenmektedir.
Salep tozunun kadın ve erkeklerin cinsellik isteklerini arttırdığı da söylenmektedir. Ayrıca salebin içerisine keçi boynuzu ve bal eklendiğinde bu cinsellik isteğinin daha da güçlendiği söylenmektedir.
Salep’in halsizliğe ve iktidarsızlığa fayda sağladığı söylenmektedir.
Salep tozu basur rahatsızlıklarını giderdiği tespit edilmiştir.
Bağırsak rahatsızlıklarının ve bağırsakta bulunan kurtların giderilmesine fayda sağlamaktadır.
Adet döngüsünü ve adet günlerinin düzensizliğini önlemektedir.
Kalbe ve kalbin düzenli atmasına katkı sağlamaktadır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Uykusuzluğa İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/