Salatalığın Faydaları Nelerdir? Salatalığın Vücudumuza ve Cilde Faydaları

Salatalığın Faydaları Nelerdir? Salatalığın Vücudumuza ve Cilde Faydaları

Salatalık, gerek sofralarımızın baş misafiridir; ve salatalarımızın vazgeçilmez baş konuğudur; ve gerekse de turşularımızın ana maddelerinden bir tanesidir. Kabak, bal kabağı gibi sebzelerle aynı familyadan olmasına rağmen, onlardan çok daha fazla faydalarının bulunduğunu da belirtmek isteriz. Salatalık faydalarına göz atacak olursak: Salatalığın Vücudumuza ve Cilde Faydaları -Salatalık doğal bir diüretik olarak bilinir. Yani idrar söktürücü […]

Salatalık, gerek sofralarımızın baş misafiridir; ve salatalarımızın vazgeçilmez baş konuğudur; ve gerekse de turşularımızın ana maddelerinden bir tanesidir. Kabak, bal kabağı gibi sebzelerle aynı familyadan olmasına rağmen, onlardan çok daha fazla faydalarının bulunduğunu da belirtmek isteriz. Salatalık faydalarına göz atacak olursak:

Salatalığın Vücudumuza ve Cilde Faydaları
-Salatalık doğal bir diüretik olarak bilinir. Yani idrar söktürücü özelliği vardır; ve böbreklerin çalışmasına yardımcı olmaktadır.
-Salatalık, böbrek ve idrar kesesi ile uyum gösteren bir etkiye sahiptir. Bu bölgelerde bulunan hastalıklarla savaşmakta etkin maddelerden bir tanesi olarak kullanılabilmektedir.
-Salatalık, karaciğer ile pankreas hastalarına da tedavi amacı ile iyi gelen bir sebzedir.
-Yüksek ve düşük tansiyonu dengede tutan bir özelliğe sahip olan salatalığın, bu özelliği taşımasının en önemli nedeninin, içeriğinde yüksek miktarda bulunan potasyum olduğu bilinmektedir.
-Salatalık, içeriğinde erepsin barındırır. Erepsin de sindirim sistemini düzenleyen bir madde olarak bilinmektedir. Bu nedenle, sindirim sisteminde problem yaşayan kişilerin salatalık tüketmeleri önerilmektedir.
-Salatalık, içeriğinde yüksek miktarda sülfür bulundurur. Ve salatalığın içeriğinde bulunan sülfür, saçların hızlı bir şekilde uzaması için yardımcı olmaktadır.
-Salatalık ile havucun suyunun karışımını içmeniz, vücudunuza bir antiasit almanız anlamına gelmektedir. Bu durum da sağlığınız açısından oldukça faydalı olmaktadır.
-Salatalık suyunun, diş ve diş eti hastalıklarına karşı da etkili bir kaynak olduğu düşünülmekte; ve bu sorunu yaşayan kişilere önerilmektedir.
-Salatalık içeriğinde bulunan mineralli yapı, hem cilt, hem de tırnak sağlığı ve bakımı açısından oldukça etkin bir role sahiptir.
-Diyabet hastalarının da yoğun miktarda salatalık tüketmeleri, faydalarına olacak bir davranış olarak düşünülmektedir.

Prof. Dr. Ahmet Maranki, Salatalığın cilde faydası hakkında şunları söylüyor:

Kabuklarını soymuş olduğunuz salatalığın içine, biraz avakado ekleyin, ikisini birden blenderden geçirin. Yapmış olduğunuz bu karışımı cildinizdeki sorunlu bölgeye sürüp, 15 dakika ile 1 saat arası bekletin. Salatalığı yanık bölgeye koyarsanız ağrıyı azaltır, kırışıklıkların üzerine koyarsanız, kırışıklarda da azalma görürsünüz.

Bir önceki yazımız olan Brokolinin Faydaları Nelerdir, Brokoli Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde brokoli faydaları, brokoli faydaları nelerdir ve brokoli nasıl tüketilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM