Sakız Otu Nedir Faydaları Nelerdir ?

Sakız Otu Nedir Faydaları Nelerdir ?

Akdeniz ve Doğunun çeşitli bölgelerinde sonbaharda doğal olarak yetişen, sakız otunun farklı şekillerde tüketilen  şifa kaynağı olduğu söylenmektedir. Yetiştirenler sayesinde tüketicilere yetiştiriliyor. Çoğunlukla Akdeniz ve Doğu bölgelerinde  kırsal  kesimlerde yetişen sakız otundan yemek, tohumlarından kahve ve kökündeki sıvı minerallerinden de sakız elde edilmektedir.  Mide rahatsızlıklarına iyi geldiği ayrıca sakızının diş ve diş eti rahatsızlıklarını giderdiği […]

Akdeniz ve Doğunun çeşitli bölgelerinde sonbaharda doğal olarak yetişen, sakız otunun farklı şekillerde tüketilen  şifa kaynağı olduğu söylenmektedir. Yetiştirenler sayesinde tüketicilere yetiştiriliyor. Çoğunlukla Akdeniz ve Doğu bölgelerinde  kırsal  kesimlerde yetişen sakız otundan yemek, tohumlarından kahve ve kökündeki sıvı minerallerinden de sakız elde edilmektedir.  Mide rahatsızlıklarına iyi geldiği ayrıca sakızının diş ve diş eti rahatsızlıklarını giderdiği söylenen sakız otu, Akdeniz ve Doğunun çoğu bölgesinde geçimlerini sağlamaları için insanlara geçim kaynağı oluyor. Sonbaharın bitişiyle baharın  müjdecisi kabul edilen sakız otunun  bitkisi  için araziye çıkan köylü üreticiler  hayvanlarını dağlarda  otlatan çobanlar, gün boyunca çoğu bitkilerden ayırt ederek toplamaktadırlar.  Pazartesi pazarlarını ve çoğu pazarı süsleyen sakız otu, kilosu 5 – 10  Tl den satılmaktadır. Doğu ve Akdenizin çoğu kırsal ve dağlık bölgelerinde Sonbaharda çıkmaya başlayan sakız otu bu dönemlerde de pazarlarımızı süslemektedir. Sonbahar kadar çok çıkmasa bile bu aylarda da sakız otunu azda olsa bulmak mümkündür. Bu aylarda kilosu 20 – 25 Tl civarı satılmaktadır.

Pazar esnafından Mehmet Karadeniz’in de  tamamen doğal olduğuna ve farklı rahatsızlıkları giderdiğine  dikkati çekerek üç ay  boyunca günde ortalama 200 kilogram sakız otu  sattıklarını ve kimi zaman ellerinde sakız otunun kalmadığını vurguladı. Mardin  Kabala semtinde pazarcılık yapan  Halil  Karabulutun  da sakız otu sattığı ve  sakız  otunun sebze olarak tüketildiğini, köklerinden elde edilen sakızın diş ağrıları ve diş eti hastalıklarında da  kullanıldığını vurguladı. Son dönemde sakızın geçmişe oranla pazara daha az geldiğini söyleyen esnaflar , Eskiden sakız otu üretimi çoktu lakin şu zamanlarda sakız otu bulmak zor olduğunu söyledi. Koca pazarda çok az sayıda esnafın sattığını vurguladı. Böyle olunca da sakız otunun fiyatlarında artış yaşanmıştır. Bu bölgelerin insanlarının bu sakız otundan yemek, salata vs gibi çeşitli yiyeceklere kullandıklarını söyleyebiliriz. Bu sakız otunun çoğu hastalıklara ve rahatsızlıklara iyi geldiğini de söyleyebiliriz.

Sakız Otu Faydaları

Damar tıkanıklığını açmada faydalı olup, kanlarımızın temizlenmesinde de faydalıdır.
Diş rahatsızlıklarına ve diş etine iyi gelmektedir. Dişlerimizi temizlememizde de yardımcı olmaktadır.
Kişilerin ara sıra depresyona girdiğini ve depresyondan çıkmasına da yardımcı olmaktadır.
Mide ağrılarını önleyerek midemizde oluşan rahatsızlıkları gidermektedir.
Baş ağrısını geçirmede birebirdir.
Kulak zarı rahatsızlıkları geçirdiği saplanmıştır.
Akciğeri  koruyucu etkiye sahiptir.
Midemizdeki taşları düşürmede etkilidir.
Felç ve yüz felci riskini azaltmaktadır.
Sakız otu kanser tedavilerinde de kullanılmaktadır. Çoğu kanser tedavilerine iyi geldiği vurgulanan bu sakız otunun en çok cilt kanserine iyi geldiği doğrulanmıştır.
Yoğunlaştırılmış özünün yüksek dozda alınması akciğer zehirlenmesine neden olabilmektedir. Bu durumun sakızdan ziyade sakız otunun yemeklere ve salatalara konulduğundan kaynaklandığı tespitlenmiştir.
Sakız otu  dişlerdeki dolgulara zarar verebilmektedir. Sakız otu diş eti rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM