Sakız Ağacı Nedir Faydaları Nelerdir ?

Sakız Ağacı Nedir Faydaları Nelerdir ?

Sakız ağacına dair bilgiler eskilerden beri dayanılmaktadır. Bu ağacı eskiden rahatsızlıklara iyi geldiğinden çok yetiştirirlermiş. Bu sakız ağacı Maki bitkisi olan yerleşkelerde, bol kırmızı toprak olan yerlerde, yeşillik çok olan yerlerde yani Akdeniz ve Ege bölgelerimizde bolca yetişmektedir. Bozcaada adalarından itibaren bütün Akdeniz adalarında ve bölgelerine yayılış gösteren bu bitkiler  damla sakızı da elde edilebilmektedir. […]


Sakız ağacına dair bilgiler eskilerden beri dayanılmaktadır. Bu ağacı eskiden rahatsızlıklara iyi geldiğinden çok yetiştirirlermiş. Bu sakız ağacı Maki bitkisi olan yerleşkelerde, bol kırmızı toprak olan yerlerde, yeşillik çok olan yerlerde yani Akdeniz ve Ege bölgelerimizde bolca yetişmektedir. Bozcaada adalarından itibaren bütün Akdeniz adalarında ve bölgelerine yayılış gösteren bu bitkiler  damla sakızı da elde edilebilmektedir. Bu sakız ağaçları Yunanistan’ın batısında da yetişmektedir. Ama bizim ülkemizde yetişimi daha hızlı ve daha kuvvetlidir.  Fiziksel ve kimyasal yönden insanlara faydalı olan bu sakız ağacının kökleri ve gövdeler, kalın dalları ise küçüktür. Bu dalların ve gövdelerin yara alarak daha da çok üretmesine sebep olmaktadır. Sakız bunların dallarındaki kanallarından yada hücrelerinden yetiştirilmektedir. Açılan yaralardan ise kendiliğinden akan bu sakız reçinesi havayla çok sayıda temas ettiğinde bilinen damla sakızı kıvamına gelip sert ve sarımsı rengini böyle kazanmaktadır . Bu ağaçların en iyi verim çağları 12 – 15 yaşları arasındadır. Bu yaşlardaki bir ağaçtan ortalama 400 – 450 kilogram bir sakız toplanabilmektedir. Bu ağaçtan yetişen damla sakızının ortalama kilosu 1000 Tl civarındadır. Maliyeti biraz fazla olduğundan dolayı bu damla sakızları 100 – 150 gram paketlenerek satışa sunulmaktadır.

Sakız ağacı iki çekirdekli bir bitkidir. Yani iki cinsiyeti vardır ( erkek ve dişi). Bu ağaçlardan damla sakızı üretimi sadece erkek olan ağaçlardan elde edilmektedir.. Dolayısıyla erkek ağaçların sayısı daha çoktur. Sakız ağacı tohumla çoğaltılabilir ancak, tohumdan elde edilen bitkiler  aşılanmak zorundadır. Bu sakız ağaçlarının kırmızı toprağı bol olan arazilere dikilmesi daha çok üretim verdiği gözlemlenmiştir. Bu ağacı dikmek istiyorsanız kırmızı topraklı arazilere odun çeliklerinin doğrudan araziye dikilmesiyle oluşmaktadır. 1 senede bir fidanlık elde edilir ve bu fidandan da sakızlık elde edilmektedir. Türkiye’de ise özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde sakız ağacı yetiştirilmektedir. Bu bölgelerde eskiden de sakız ağacı yetiştirildiğine dair kalıntılar bulunmaktadır.

Faydaları;

–    Kolay olarak çiğnenen bu sakız ağaçlarının sindirimi kolaylaştırdığı ve nefes açıcı olduğu saplanmıştır.

–    Bu damla sakızları ağız ve diş rahatsızlıklarına birebir etki etmektedir ve diş macunu yapımında da sakız ağacından faydalanılmaktadır.

–     Çoğu gıda sanayilerinde kullanılmaktadır.

–      Rakı ve bira gibi alkollü içeceklerde de sakız ağacı kullanılmaktadır.

–     Çoğu yara merhemi yapımında ve yaralar için kullandığı saplanmıştır.

–     Bu sakızlar tamamıyla doğal olup kolesterolu düşürmekle birlikte, kalp krizi ve hipertansiyonun etkilerini de azaltmaktadır.

–      Damla sakızı vücudumuzdaki bazı mikropları öldürerek bizlerin iyileşmesine birebir etki etmektedir.

–    Damla sakızı cilt bakımında, kozmetik ürünlerde, ve güneş kremi ürünlerinde de kullanılmaktadır.

–     Sanat eserlerinin çok uzun bir sürede kalmasını ve ilk zamanları gibi eserlerin değişmemesi ve bozulmamalarında da kullanılmaktadır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Şerbetçi Otu Nedir Nedir İşe Yarar ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM