Sağlıklı Pişirme Ve Saklama Kapları Nelerdir?

Sağlıklı Pişirme Ve Saklama Kapları Nelerdir?

Yapışmaz özelliği ile hayatımıza 80’li yıllarda giren teflon tava ve tencereler uzun süre ilgi gördüler. Teflon ürünlerin yemeği yakmadığı ve yapıştırmadığı doğrudur fakat zaman içinde yıpranan bu teflon yapı, yapılan yemeklere kimyasalların geçmesine neden olmaktadırlar. Uzun süre kullanılan bu ürünler sağlığımızı doğrudan tehdit etmektedirler. Bu Tarz Ürünlerin Zararları Nedir? Alüminyum pişirme kaplarının Alzheimer hastalığına yol açtığı net olarak ortaya […]

Yapışmaz özelliği ile hayatımıza 80’li yıllarda giren teflon tava ve tencereler uzun süre ilgi gördüler. Teflon ürünlerin yemeği yakmadığı ve yapıştırmadığı doğrudur fakat zaman içinde yıpranan bu teflon yapı, yapılan yemeklere kimyasalların geçmesine neden olmaktadırlar. Uzun süre kullanılan bu ürünler sağlığımızı doğrudan tehdit etmektedirler.

Bu Tarz Ürünlerin Zararları Nedir?

Alüminyum pişirme kaplarının Alzheimer hastalığına yol açtığı net olarak ortaya konmuştur. Bakır aslında en iyi pişirme ürünlerinden birisidir ama sürekli kalaylamak gereken bir mutfak eşyasıdır. Aksi halde bakır zehirlenmelerine sebep olmaktadır. Kalay yapılması da bazen çözüm olmayabilir çünkü uzun süreçte kalay parça parça dökülüp yemeğe karışacaktır. Kalay kurşun karışımından oluşur ve kurşun son derece zehirli bir yapıdır.

Yıpranmış teflon ürünler ve çizilmiş teflon ürünler yapılan yemeklere kimyasal bulaştırırlar.

Hangi ürünler Tercih edilmelidir?

Bu sorunun net cevabı toprak kaplar ve cam ürünler olacaktır. Bunlardan sonra seramik, çelik ve dökme demir en sağlıklı olanlarıdır. Seramik, cam ve toprak pişirme kapları asitlerden asla etkilenmezler. Isıyı yavaş yavaş iletmeleri sayesinde yemeklerde oluşabilecek yanmaların ve dolayısı ile kanserojen oluşumun önüne geçerler. Seramik kaplamalı ürünlerin avantajı teflonu asla aratmaz. Tek fark fiyatlarının daha pahalı olmasıdır. Ama sağlık için buna değer diye düşünülmelidir. Ayrıca doğal bir malzeme olan seramik yemeğe karışsa bile sağlığa zararlı etkisi olmaz.

Çelik tencereler de mutlaka evlerimizde bulunması gereken ürünlerdir. Bunlarda bakır tencereler ve teflon tencereler yerine tercih edilmelidirler.

Plastiklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Ama evinde plastik mutfak kabı olmayan tek ev dahi yoktur. Bu nedenle en azından şu yapılmalıdır ve plastik kaplara sıcak ürünler koyulmamalıdır. Ve uzun süre saklanacak ürünler de plastiklere konmamalıdır.

Saklama kapları kesinlikle cam olmalıdır.

Turşular asla metal kaplarda saklanmamalı uzun vadede turşudaki asitin metale zarar vereceği hesap edilmelidir.

Alüminyumun Alzheimer’e sebep olduğunu yukarıda belirtmiştik. Ayrıca alüminyum asitli besinleri saklamaya uygun değildir. Sirke, limon suyu gibi asitli sıvılara temas eden alüminyum çözünür ve yemeğe karışır. Bu nedenle turşu saklama kapları olarak kullanılmamalıdır.

İnsan sağlığı açısından ve zararsız etkileri bakımından cam kaplar, seramik ve toprak kaplar en sağlıklı olanlarıdır. Dökme demir ve çelik tencere ve tavalar da mutlaka tercih edilmelidir. Mutfaklarda plastiğe olabildiğince az yer verilmeli ve uzun süreli içlerinde gıda ürünleri saklamamaya özen gösterilmelidir. Bakır tencere ve tavalar mutlaka kalay yapılmalı ve mümkünse bu kalay işlemi her yıl tekrarlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Akrofobi Rahatsızlığı Nedir? Başlıca Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Merhaba çelik tencerede çizik olunca ne yapmalıyız kullanılmamalı mı yada ne derece çizik zararlı oluyor çeliklerde

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM