Sabun Otu Nedir Faydaları Nelerdir?

Sabun Otu Nedir Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitkiler alanı oldukça geniş çeşide sahip faydası olan bitkiler ile birlikte kişilere zararı olan bitkileri de içeren bir alandır. Eğitimini alınsa dahi yeni çıkan türleri bile kapsayan bir araştırma yapılması gereken ve sürekli geliştirilmesi gereken bir alandır. Her ne kadar bilinen bitkilerle birlikte bilinmeyenler de olsa insanlara yüzyıllardır hizmet etmiş türlerde vardır, bunların arasında […]


Şifalı bitkiler alanı oldukça geniş çeşide sahip faydası olan bitkiler ile birlikte kişilere zararı olan bitkileri de içeren bir alandır. Eğitimini alınsa dahi yeni çıkan türleri bile kapsayan bir araştırma yapılması gereken ve sürekli geliştirilmesi gereken bir alandır. Her ne kadar bilinen bitkilerle birlikte bilinmeyenler de olsa insanlara yüzyıllardır hizmet etmiş türlerde vardır, bunların arasında yer alan sabun otunu da bilmeyenler için kısaca inceleyelim. Sabun otu nedir denildiğinde bilimsel açıdan karanfilgiller familyasına dahil edebileceğimiz 30 ila 80 cm lik boyları ile çok yıllık bir bitki olarak başlayabiliriz. Çiçeklerinde meyve aromasına benzer kokular yaymaktadır ve çiçek açma mevsimi de yaz aylarının sonlarıdır. Gerçek anlamda ilk yerleştirilme yeri bilinmese de ülkemizde Karadeniz bölgesi gibi nemli alanlarda yetiştirilmektedir. Bu bitkinin bizim için önemli olan kısımları kökleridir, eylül v ekim ayı gibi kökleri sökülür, yıkanır ve kurutulur.

Gelelim diğer şifalı bitki türlerine göre daha az duyulmuş olan sabun otunun faydaları listemize;

 • Yağlı cilt tipine sahip kişilerde sıkça karşılaşılan irinli sivilce olarak bilinen akne şikayetlerinde kullanılır,
 • Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi rahatsızlıklarda sağladığı fayda sayesinde kullanılabilir,
 • Ayrıca kan hücrelerimiz içerisinde ki zararlı maddeleri temizleyerek kanı temizleme etkisi ile de fayda sağlar,
 • Romatizma hastalığına bağlı ağrı şikayetlerinde ve zedelenme, incinme gibi durumlar kaynaklı adale ve kas ağrılarında da faydalıdır,
 • Saçlara bakım olarak uygulandığında parlaklık ve canlılık verdiğinden saç bakımından da kullanılabilir,
 • Afrodizyak etkisine sahip olduğu bilinmekte olup cinsel gücü artırmak için kullanılabilir,
 • Karaciğer yetersizliğine bağlı şikayetlerinizde de yardımcı olabilmektedir,
 • Kurdeşen, sedef, egzama veya uyuz gibi deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır,
 • Safra söktürme özelliğine sahiptir, safra kesesinin kasılmasını sağlayarak safra üretimini artırır,
 • Bulabileceğiniz en iyi doğal temizleyicidir, köklerini suya karıştırdığınız takdirde sabun gibi köpürdüğünden ismini sabun otu olarak almıştır. Sabun otu kökü ile yapacağınız temizlik suyunu dilediğiniz her alanda kullanabilirsiniz.

Sabun otunun faydaları ile birlikte elbette ki aşırı doz kullanımından kaynaklı bazı zararları da bulunmaktadır, örneğin fazla tüketildiği takdirde mide ve bağırsaklarda tahrişe sebebiyet vererek şikayetlerinizin artmasına neden olabilir. Ayrıca zehirli bir tür olduğu söylenen bu bitkinin kullanımını da oldukça dikkat ve özen gösterilmelidir. Sabun otu bitkisini diğer bütün bitkiler gibi çay şeklinde demleyerek ya da lapa şeklinde hazırlayarak da kullanılması mümkündür. Çayının hazırlanmasına gelirsek de 2 tatlı kaşığı kadar sabun otu kökü demliğe eklenir ve üzerine yarım litre kadar kaynatılmış su ilave edilir. Yaklaşık olarak 5 ya da 10 dakika demlenmeye bırakılır ve sonrasında süzülerek içilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi uzman görüşü alınmadan bilinçsizce ve aşırı doz olarak tüketilmemesi tavsiye edilirken saç bakımı ya da cilt sorunlarında haricen kullanılması önerilir.

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM