Sabin Ardıçı ve Faydaları

Sabin Ardıçı ve Faydaları

Sabin ardıçının bilinen diğer isimleri: kokar ardıç, kara ardıç, ardıç çekirdeği, zehirli ardıç, gilik üzümü… Sabin ardıçın boyu bir metreye kadar uzayabilmektedir. Sabin ardıçı isimli bodur çalılar, deniz seviyesinden yüksekliği 1400 metre ile, 2000 metre arasında değişen yerlerde yetişmektedir. Türkiye’de sabin ardıçının yetiştiği yerler: Maraş, Gümüşhane, Zonguldak, Sivas olarak sıralanmaktadır. Sabin ardıçının faydalarından yararlanmak isteyenlerin, […]

Sabin ardıçının bilinen diğer isimleri: kokar ardıç, kara ardıç, ardıç çekirdeği, zehirli ardıç, gilik üzümü… Sabin ardıçın boyu bir metreye kadar uzayabilmektedir. Sabin ardıçı isimli bodur çalılar, deniz seviyesinden yüksekliği 1400 metre ile, 2000 metre arasında değişen yerlerde yetişmektedir. Türkiye’de sabin ardıçının yetiştiği yerler: Maraş, Gümüşhane, Zonguldak, Sivas olarak sıralanmaktadır.
Sabin ardıçının faydalarından yararlanmak isteyenlerin, sabin ardıçı meyvelerini kullanmaları gerekmektedir.

Sabin Ardıçının Faydaları Nelerdir?
Sabin ardıçının faydaları arasında ilk olarak adet söktürücü etkisinden söz etmek gerekmektedir. Adet zorluğu yaşayan kadınların, sabin ardıçının meyvelerinden alınan yağı kullanmaları gerekmektedir. Sabin ardıçı meyvelerinin yağını, hamile kadınların kesinlikle kullanmamaları gerekmektedir.

Sabin ardıçının faydaları arasında yara tedavisinden de söz etmek gerekmekle birlikte, yara tedavisi için, sabin ardıçının reçinesinin kullanılması gerekmektedir. Sabin ardıçının reçinesinin yara tedavisinde harici olarak kullanılması gerekmektedir.

Sabin ardıçının faydaları arasında şeker hastalığı tedavisi, ve mide rahatsızlıklarının tedavisinden söz etmek gerekmektedir. Sabin ardıçının faydalarından bu anlamda yararlanmak için, sabin ardıçı meyvelerinin su ile kaynatılarak elde edilen çayının içilmesi gerekmektedir.

Sabin ardıçının faydaları arasında yer alan mide hastalıklarının tedavisi için de yine sabin ardıçı meyvelerinden yararlanılır, ancak bu sefer, sabin ardıçı meyvelerinin su ile, taze olarak yutulması önerilmektedir.

Sabin ardıçının faydaları arasında romatizmal ağrıların dindirilmesinden; ve karın ağrısının tedavisinden de söz etmek gerekmekle birlikte, bu etkiden faydalanmak için, sabin ardıçı meyvelerinin süt ile kaynatılarak, ya da lapa şeklinde hazırlanarak elde edilen karışımın, yakı şeklinde problemli bölgeye uygulanması gerekmektedir.

Sabin ardıçı faydaları arasında yer alan son etki, egzema tedavisidir, ve egzema tedavisinde, sabin ardıçı reçinesinin, un ile karıştırılarak kullanılması önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Isırganın Cilde Faydaları Nelerdir? Isırgan Otu ve Cilt Bakımı başlıklı makalemizde isirgan otu cilt bakimi, isirganin cilde faydalari ve isırgan otunun cilde faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM