Rokanın Yan Etkileri Nelerdir ?

Rokanın Yan Etkileri Nelerdir ?

Roka içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde insan vücuduna oldukça sağlıklı gelen yeşilliklerden biridir. Salata ve et yemeklerinde tercih edilen bu yeşillik kendine has kokusu ve tadı ile tam bir sağlık deposu olarak bilinmektedir. Roka kökünden dallarına kadar kullanılan bir bitkidir. Tohumları baharat yapımında kullanıldığı gibi yaprakları ve gövdesi de özellikle balık yanına yakışmaktadır. C vitamini bakımından zengin olan bu […]


Roka içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde insan vücuduna oldukça sağlıklı gelen yeşilliklerden biridir. Salata ve et yemeklerinde tercih edilen bu yeşillik kendine has kokusu ve tadı ile tam bir sağlık deposu olarak bilinmektedir. Roka kökünden dallarına kadar kullanılan bir bitkidir. Tohumları baharat yapımında kullanıldığı gibi yaprakları ve gövdesi de özellikle balık yanına yakışmaktadır.

C vitamini bakımından zengin olan bu bitki vücudun C vitamini ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Bunun yanı sıra iştah açıcı etkisi kilo almak isteyenler için tercih edilebilir.

Rokanın Faydaları 

Vücutta bağışıklık sisteminin güçlendirici olarak tercih edilen roka hastalıklara karşı da vücudun direnç göstermesine yardımcı olur. Hazımsızlığı engelleyerek şişkinliği de almaktadır. Kanser türlerinden olan akciğer bağırsak kanserine karşı koruyucu görevi bulunmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler hakkında bilgi edinmek için TIKLAYINIZ.

Karaciğer sağlığını koruyarak özellikle öksürük oluşumunu engeller. Şeker hastalarının tüketilmesi önerilen roka kan şekerini dengelemede yardımcı olur. Diyabet hastalarının günlük tüketmesi gereken yeşil bitkilerden biridir.

Kan temizleyici etkisi sayesinde vücuttaki kanın temizlenmesine yardımcı olur ve iltihap oluşumunu engeller. Kalp sağlığını da yardımcı olmaktadır. Kanın daha iyi pompalanmasını sağlar.

Afrodizyak etkisi sayesinde cinsel gücü arttırmaktadır. Kadın ve erkeklerde cinsel gücü arttırıcı olarak kullanılabilmektedir.

Her ne kadar iştah açıcı etkisi olsa da diyet yapanlarda düşük kalorisinden dolayı tercih edilebilmektedir. Bunun yanı sıra kemik sağlığını koruyucu etkiye sahiptir.

Saç, tırnak ve cilt bakımında koruyucu etkiye sahip olan rokanın içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olarak cilt yapısının da sağlıklı olmasını sağlar. Ciltteki pürüzlerin giderilmesinde tercih edilebilmektedir.

Roka sindirim sisteminin düzenli çalışmasında büyük rol oynamaktadır. Mide ve bağırsak sağlığını koruduğu için sindirim sisteminin de sağlıklı çalışmasını sağlar. Mide asidinin mide duvarına zarar vermesine engel olur.

Rokanın Yan Etkileri 

Roka vücut sağlığını koruyucu bitkiler arasında yer almasına rağmen fazla tüketiminin olmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle çok fazla tüketildiğinde midede gaz sorununun olmasına neden olabilir. Mide asidinin artmasına sebep olarak gaz sıkışmaları meydana gelebilir.

Rokanın besin değeri fazla olmasına rağmen çok fazla tüketilmesi bazı alerji sorunlarının yaşanmasına neden olabilir alerji ile karşılaşmamak için günlük tüketilmesi gereken miktardan fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Roka gibi benzer yapıya sahip olan yeşilliklerin daha çok çiğ ve taze iken tüketilmesi gerekmektedir. Balık menülerinde sıkça tercih edilen roka özellikle balığın ağır kokusunu sevmeyen kişiler tarafından tüketilebilir.

Roka tüketirken gastrit sorunu olan kişilerinde dikkat etmesi gerekmektedir. Midede herhangi bir sorunu olan kişiler mutlaka doktora danışarak tüketmesi önerilir. Kokusundan dolayı rahatsız olan kişilerde baş ağrısına sebep olabilir. Düzenli roka tüketimi sayesinde vücudun bağışıklık sistemi güçlenerek kış aylarında hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesi sağlanacaktır. Böylece soğuk algınlığı gibi hastalıklarda nefes açıcı olarak da tercih edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Patates Nelere İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM