Reflüye İyi Gelen Bitkiler

Reflüye İyi Gelen Bitkiler

Mide asitlerinin yemek borusuna kadar ulaşması durumu olarak da tanım gören reflü, tedavi edilemediği takdirde rahatsızlık verebilmektedir. Çeşitli belirtiler doğrultusunda etkisini gösteren reflü rahatsızlığı hafif bir mide problemi olup tıbbi tedavi seçeneklerinin yanısıra doğal bitkiler sayesinde de kolayca tedavi edilebilmektedir. Reflü Problemine İyi Gelen Bitkiler Şunlardır; Hatmi Çiçeği İçeriğinde yer alan Müsilaj maddesi sayesinde reflü […]


Mide asitlerinin yemek borusuna kadar ulaşması durumu olarak da tanım gören reflü, tedavi edilemediği takdirde rahatsızlık verebilmektedir. Çeşitli belirtiler doğrultusunda etkisini gösteren reflü rahatsızlığı hafif bir mide problemi olup tıbbi tedavi seçeneklerinin yanısıra doğal bitkiler sayesinde de kolayca tedavi edilebilmektedir.

Reflü Problemine İyi Gelen Bitkiler Şunlardır;

Hatmi Çiçeği

İçeriğinde yer alan Müsilaj maddesi sayesinde reflü probleminde fayda sunan Hatmi Çiçeği, bu sayede Müsilaj maddesinin özellikle de bitkinin kök kısmında yoğun olarak yer alması sayesinde bitkinin kök kısmının çay tarzında tüketilmesini tavsiye etmekteyiz. Aktar mağazalarından satışa sunulan Hatmi Çiçeği bitkisi kökü satın alarak çay tarzında tüketmeniz yeterlidir.

Kaygan Karaağaç

Sindirim problemleri, cilt problemleri, ateş gibi birçok sağlık sorunlarında kullanılan Kaygan Karaağaç bitkisi, Hatmi Çiçeğinde olduğu gibi özellikle de Müsilaj maddesi bakımından zengin bir içeriğe sahip olması sayesinde, reflü rahatsızlığına iyi gelen bitkiler listesinde yer almaktadır. Çay, tentür ve tablet tarzında satışa sunulan Kaygan Karaağaç bitkisinden günlük olarak 1-2 çay bardağı veya tablet oranında kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Meyan Kökü

Genel sağlık açısından birçok faydalarının bulunduğu Meyan Kökü bitkisi, reflü rahatsızlığının yanı sıra, ülser, boğaz ağrıları ve ağız yaraları için de kullanılan faydalı bitki türleri arasında yer almaktadır. Etkin içeriği sayesinde sindirim sistemini rahatlatıcı ve koruyucu bir özelliği bulunan Meyan Kökü, yan etkilerinin bulunması sebebiyle mutlak olarak doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanılmalıdır.

Papatya

Birçok faydalarının bulunduğu Papatya bitkisi, reflü probleminde kullanılması tavsiye edilen faydalı bitkiler listesinde yer almasının yanısıra, etkin içeriği sayesinde ayrıca sindirim sisteminde yer alan Pepsin adındaki bir enzimin işlev mekanizmasını düşürerek bu sayede mide asidine karşı etkin bir biçimde koruyucu görev üstlenmektedir.

Zerdeçal

Özellikle Kurkumin adını alan özel bir maddeye sahip olması sayesinde Reflü rahatsızlığı belirtilerinin minimum düzeye düşmesini sağlayan Zerdeçal bitkisi, reflü rahatsızlığını tamamen ortadan kaldırmasa dahi, etkin içeriği sayesinde reflüye bağlı meydana gelen gaz ve şişkinlik probleminin giderilmesini sağlayarak bu sayede Reflü şikayetlerinin ciddi anlamda azalmasını sağlayabilmektedir. Bu sayede, reflü şikayetinizde tercihiniz doğrultusunda Zerdeçal bitkisel çayından veya tabletinden günlük olarak 1 veya 2 defa kullanmanız yeterlidir.

Sarı Hardal

Pek çok faydalar sunması sayesinde ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılan Sarı Hardal bitkisi, içeriğinde yer alan asidin mide asidinin özellikle de PH dengesinin korunmasına yardımcı olması sayesinde, reflü oluşumunun önlenmesinde etkin olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Bu sayede, reflü rahatsızlığı belirtilerinde 1 ila 1,5 çay kaşığı miktarınca Sarı Hardalı tüketmeniz veya 1 su bardağı oranında suya ilave ederek tüketmeniz yeterlidir.

Günlük yaşamda en sık maruz kalınan hafif düzeyli sağlık sorunlarından olan reflü rahatsızlığında ilk olarak doktorunuza başvuruda bulunarak gerekli tıbbi tedavilerden faydalanmalı ve doktorunuzun uygun görmesi durumunda da, reflüye iyi gelen bitki türlerinden faydalanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Mide Ağrısına İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM