Protein Tozunun Faydaları Nelerdir ?

Protein Tozunun Faydaları Nelerdir ?

Günümüzde protein tozlarıyla ilgili birçok bilgi kirliliği bulunmaktadır. Protein tozları hakkında detaylı bilgisi olmayan kişiler protein tozu şöyledir, protein tozu böyledir tarzında birçok yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermektedir. Artık günümüzde protein tozunun tadına bakan kişiler bile protein tozu hakkında yalan yanlış bilgiler ile insanların aklını karıştırmaktadır. Bu yazımızda sizlere protein tozunun faydalarından bahsetmek istiyorum ve bunu […]


Günümüzde protein tozlarıyla ilgili birçok bilgi kirliliği bulunmaktadır. Protein tozları hakkında detaylı bilgisi olmayan kişiler protein tozu şöyledir, protein tozu böyledir tarzında birçok yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermektedir. Artık günümüzde protein tozunun tadına bakan kişiler bile protein tozu hakkında yalan yanlış bilgiler ile insanların aklını karıştırmaktadır. Bu yazımızda sizlere protein tozunun faydalarından bahsetmek istiyorum ve bunu yaparken yazıyı olabildiğince geniş tutarak aklınızdaki sorulara cevap bulunmasını temenni ediyorum.

İlk olarak protein nedir sorusuyla başlayalım. Vücudumuzun temel yapı taşı sizlerin de bildiği gibi aminoasitlerdir. Aminoasitler doğada birçok farklı türde bulunmaktadır. Bu aminoasitler vücudumuzda birleşerek proteinleri meydana getirmektedir. Proteinler vücudumuzun temel yapısının oluşmasında ve devamının sağlanmasında oldukça önemlidir. Bu proteinleri oluşturan aminoasitlerin bir kısmı vücutta sentezlenirken bir kısmını da dışarıdan almamız gerekmektedir. Bu tarz aminoasitlere elzem aminoasitler adını veriyoruz. Özellikle bizim protein ihtiyacımız vücudumuzun doğru bir şekilde ve aksaksız olarak gelişmesi içindir.

Şimdi proteinin ne olduğunu anladığımıza göre hangi besinlerde protein bulunur bunları inceleyebiliriz. Kırmızı et, beyaz et, soya fasulyesi, soya ürünleri, mercimek, süt, peynir, yumurta, balık, brokoli, hindi eti, tofu, barbunya, yoğurt, fındık, fıstık, kabak çekirdeği, badem, hamsi, kuşkonmaz, muz, bezelye, yulaf, ıspanak, karides, ıstakoz, mezgit, havuç vs. Evet gördüğünüz gibi neredeyse tükettiğimiz her besinin içerisinde protein bulunmaktadır.

Protein içeren besinleri öğrendiğimize göre şimdi günlük protein ihtiyacımızın ne kadar olduğuna bakabiliriz. Ortalama olarak sağlıklı yetişkin bir kişinin günlük protein ihtiyacı kg’ ın 1,5-2 katı arasındadır. Örnek vermek gerekirse 80 kg ağırlığındaki bir yetişkinin günlük protein ihtiyacı gram cinsinden 120-160 gr arasındadır. Spor yapan kişilerde bu miktar artmaktadır. Özellikle kas kütlesini geliştirmeye yönelik spor yapan kişilerin daha fazla proteine ihtiyacı olmaktadır.

Akıllarda hemen şu soru oluşabilir. Peki, doğal olarak besinlerimin içerisinde protein varken neden ben protein tozu kullanayım ki? Mantıken haklısınız fakat unuttuğunuz bir nokta var özellikle spor yapan kişilerin günlük alması gereken protein miktarı oldukça fazladır. Bu miktarın karşılanabilmesi için oldukça fazla hacimde besin tüketilmelidir. Bu tüketimin zorlu ve yetersiz olması durumunda protein tozları kurtarıcı niteliğiyle ön plana çıkmaktadır. Çünkü protein tozları hacim olarak küçük protein içeriği bakımından zengin bileşenlerdir. Bu sayede tüketim kolaylığı sağlanmış olmaktadır. Aynı zamanda spor performansı da artmaktadır. Çünkü hiç birimiz aşırı dolu bir mide ile spor yapmak istemeyiz değil mi?

Şimdi açıklamam protein tozu zararlı ama diyen kişilere gelsin. Protein tozu zararlı değildir. Protein tozu uygun şartlar altında, bilindik ve güvenilir markalar ve uygun dozlar kullanıldığı zaman kesinlikle zarar teşkil etmemektedir.

En iyi Protein Tozu hangisidir?

Günümüzde piyasa incelemesi yaptığınız takdirde birçok protein tozu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ve bunlardan hangisinin sizin için doğru olan protein tozu olduğuna karar vermekte zorluk çekebilirsiniz. Şuan piyasada olan ve protein tozları arasında en iyi olan protein tozu Optimum Gold Standard Whey protein tozudur. Bu ürün özellikle sporcular tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Ürün size 2273 gr şeklinde gelmektedir. Ürünün birçok tat seçeneği bulunmaktadır. Çilekli, çikolatalı, çikolata-yer fıstıklı, karamelli, kurabiyeli, muzlu, vanilyalı olmak üzere birçok alternatifi bulunmaktadır. Özellikle kurabiye tadında olan ürün sporcular tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Ürün içerisinde yüksek miktarda BCAA içermesi ile oldukça ön plana çıkmaktadır. Bir kutu üründen ortalama olarak 74-77 servis çıkmaktadır. Ürün konsantre whey protein içermektedir. Bu özelliği sayesinde kana geçişi hızlı bir şekilde olup vücutta etki göstermesi de bununla paralel olarak hızlı gerçekleşmektedir. Ürünün 1 servisi 113 kkal enerji, 23,9 g protein, 1,1 g yağ, 1,8 g karbonhidrat, 74 mg sodyum, 2.531 mg lösin, 1,573 mg izolösin, 1,422 mg valin, 505 mg arjinin, 405 mg triptofan içermektedir.

Kaynaklar;

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=protein

https://www.aloprotein.com/optimum-nutrition-gold-standard-100-whey-protein-tozu

Bir önceki yazımız olan Vişnenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM